Головна » Статті »

Особливості будови ходильних ніг - капустяний білан
загрузка...

Членисті кінцівки комах складніші за будовою, ніж у ракоподібних і павукоподібних, і краще пристосовані до способу життя цих організмів. Вони можуть бути бігальними, як у таргана, стрибальними, як у коника, плавальними, як у жука-плавунця, копальними, як у капустянки.

Груди комах складаються з трьох сегментів, кожен з яких має по парі ходильних ніг. Груди комах складаються з трьох сегментів:
передньо-, середньо- та задньогрудей. До нижньої частини кожного сегмента приєднана пара ніг. Отже, у комах шість ніг.

На кінцевому членику ноги розташовані два кігтики, а часто ще й присоски (наприклад, у мух), за допомогою яких комахи здатні пересуватися по вертикальних поверхнях. Ноги комах мають різноманітну будову, залежно від способу життя тварини. Завдяки їм комахи бігають, стрибають, плавають, риють ґрунт, ловлять здобич тощо.

Ноги не у всіх комах однакові. У сарани, коників, цвіркунів (з ряду Прямокрилі) задня пара ніг перетворилась на стрибальні, вони довші, ніж дві пари передніх. У богомолів передня пара ніг — хапальні, ними цей хижак ловить комах, що пролітають поруч. У водяних жуків-плавунців задня пара ніг — плавальні.
Також на другому і третьому грудних сегментах у більшості комах є по парі крил.

***

Будова ніг більшості метеликів типова для комах, вони ходильні або бігальні. Тазики великі, з'єднання їх з грудьми малорухливе, вільна частина ноги включає вертлуг, стегно, гомілку і лапку (у більшості видів всі лапки пятічленникові з парою кігтиків на кінці). До специфічних особливостей слід віднести характерну формулу шпор (1-2-4) - рухомо зчленованих з гомілками шипів. Посередині передніх гомілок як правило, розташовується одна шпора - так званий епіфіз, що використовується для чищення вусиків. Середні гомілки несуть на своїй вершині одну пару шпор, а задні - дві пари, які розташовуються посередині і на вершині гомілки. У більшості видів на лапках розташовуються смакові рецептори.

***

Назвіть по-порядку основні частини ноги комахи починаючи від базальної частини: тазик, вертлюг, стегно, гомілка, лапка.

Для білана капустяного характерні ходильні ноги.

Категорія: | Додав: (26.01.2021)
Переглядів: 113 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar