Головна » Статті »

Особливості будови ротового апарата - сарана перелітна
загрузка...

Ротовий апарат — це орган, з якого починається травна система у комах. Ротовий апарат комах складається з двох пар видозмінених кінцівок, що називаються верхні і нижні щелепи, і виростів над ними (верхня і нижня губа).
Важливо знати, що у різних комах, які відрізняються способом живлення, ротовий апарат має різну будову.

Будова ротового апарата у сарани перелітної.

У сарани перелітної ротовий апарат гризучого типу.

Відповідно до споживання різних видів їжі у комах виникли й різні типи ротових апаратів. Так, сарана перелітна живиться листками рослин. Ротові органи в неї слугують для подрібнення їжі та належать до гризучого ротового апарату. Він має непарні верхню та нижню губи, парні верхню та нижню щелепи. Гризучий ротовий апарат також у хрущів, тарганів, мурашок тощо.

Ротові органи залежно від способу живлення можуть бути різних типів.

Вихідним типом є гризучий ротовий апарат, пристосований до живлення твердою їжею - органічними рештками, частинами живих рослин та ін.

Він складається з:

-  верхньої губи - лабруму (виріст хітинового покриву' голови),

- пари верхніх щелеп - жувалець, або мандибул,

- двох пар нижніх щелеп, або мaксил.

Мандибули - це дві товсті зазубрені по краях пластинки, що відіграють важливу роль у подрібненні їжі.

По боках рота розміщена перша пара нижніх щелеп, кожна з яких складається з двох члеників (основи і стволика), двох жувальних лопатей(зовнішньої і внутрішньої) та членистого нижньощелепного щупика.

Внутрішні лопаті беруть участь у подрібненні їжі, зовнішні - пара нижніх щелеп зливається і утворює непарну пластинку - нижню губу, яка складається зпідпідборіддя та підборіддя. Нижня губа несе 3 пари придатків: зовнішні і внутрішні лопаті, які слабо хітинізовані і служать для злизування рідкої їжі, та нижньогубних щупиків (органи смаку).

До складу ротового апарату входить також м'ясистий виріст ротової порожнини - гіпофаринкс (підглоточник), що бере участь у злизуванні і проштовхуванні їжі до глотки.

Категорія: | Додав: (26.01.2021)
Переглядів: 42 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar