Головна » Файли » АУДІЮВАННЯ

Георгіус зі Львова
10.09.2020, 21:36
загрузка...

аудіювання 7 клас

Син дрогобицького ремісника Юрій Котермак був ще зовсім малим, коли померла його мати.

Батько мріяв, щоб син став ученою людиною, й послав його в науку до дяка.

Юрій швидко навчився грамоти і виявився найкращим учнем.

Якось дяк сказав учням: скоро вони побачать затемнення сонця. Деякі не повірили: звідки він може те знати? Та ось настав день, і вони, вражені, спостерігали затемнення. Люди плакали, боялися, що настав кінець світу. Але дяк заспокоїв їх: скоро сонце знову буде таким, як завжди. І справді, незабаром затемнення зникло, сонце повернулося на небо. Навчитель пояснив: він вирахував це явище за книгами. Його слова особливо вразили Юрія Котермака. Він вирішив учитися, щоб стати звіздарем і знати все, що відбувається в небі. Так і з’явилася в нього мрія поїхати згодом по науку за кордон. Але тут і впало на його дитячі плечі нове нещастя — помер батько. Лишився Юрій круглим сиротою.

Дрогобицькі власті не лишили його напризволяще: влаштували писарчуком у Львові, де хлопець мав змогу не тільки працювати, а й навчатися. Юрій удосконалював знання з латини, вивчав інші мови. Львівські купці ч асто брали Котермака з собою до інших країн. У Львові хлопець закінчив кафедральну школу, а в 1469 році він — уже студент Краківського університету.

Ходить на лекції з філософії, астрономії, медицини й математики. І ось нарешті весь курс наук завершено. Він успішно складає екзамени, йому присуджують звання магістра. Тепер має право сам ч итати лекції в університеті.

 

Але Юрій мріє побувати в інших країнах, що славляться своїми науковими центрами, йому сняться бібліотеки з тими книгами, яких ще не ч итав.

І ось із валкою купців він вирушає до знаменитого італійського міста Болонья, де є відомий на всю Європу університет. Влаштовується туди викладачем і кілька літ ч итає лекції з астрономії. У Болоньї пише свою знамениту наукову працю з астрономії, потім з’являються праці з інших наук.

Але жив славетний учений надзвичайно бідно. Плата за читання лекцій в університеті була мізерною, а багатих покровителів Котермак не мав.

А його праці вже переписують у Франції, Німеччині, Угорщині. Він давно став відомим на всю Європу. Астроном, філософ, медик, письменник — і все це одна людина: Юрій Котермак, однаково талановитий у різних науках і літературній творчості.

1481 року в Болоньї обирали ректора університету. Поміж імен претендентів на цю почесну посаду було названо і його ім’я. І яке ж було здивування Юрія Котермака, коли він дізнався результати голосування: від цього дня ректор — Юрій Дрогобич (так називали нашого геніального земляка в Болоньї).

А в Європі вже з’являється книгодрукування. Наукові праці Котермака розходяться по світу, тепер вони є в бібліотеках усіх університетів.

Скінчився період його перебування на посаді ректора. Котермак виношує мрію повернутися на батьківщину. І ось він — на рідній землі. Сумними новинами зустріла вона його. Спустошливі набіги татар, ч ергове зруйнування Києва, пограбовані храми. Вчений шукає, де застосувати свої знання й талант, але не знаходить. А він так прагне прислужитися рідному краєві. Нарешті рішення прийнято: поїде до Кракова й опікуватиметься тим, аби здібні юнаки з України здобували освіту в тамтешньому університеті.

Тут він — професор медицини. На все місто йде добра слава і про лікаря-практика Юрія Дрогобича (ще його називали Георгієм з Русі і Юрієм зі Львова). Він зціляє багатьох хворих, сам винаходить і виготовляє ліки. Тепер Котермак носить титул «королівського лікаря Г еоргіуса зі Львова». Його лекції в університеті слухає славетний у майбутньому вчений Миколай Коперник. Юрія Котермака постійно оточують студенти з України, яким він активно допомагає. Так, недаремно він обрав Краків — найближчий до рідного краю вузівський центр. 

Починався 1494 рік. Котермак почувався зле — доймали хвороби, бо не минулися безслідно бідування й життя надголодь у студентські літа. 4 лютого в одній із книг краківської бібліотеки з’явився лаконічний запис: «Георгіус Дрогобич помер тут у третій день тижня (вівторок) близько 2 3-ї години».

(602 сл.) (Федір Михайленко)

2) Проведення тестування.

1. Батько Юрія мріяв, щоб син…
а) став багатим; в) став гарним майстром;
б) став щасливим; + г) став ученою людиною.

2. Мрія вивчитися, щоб стати звіздарем, виникла у хлопця під
враженням того, що:
а) хлопець побачив сонячне затемнення;
+ б) дяк передбачив затемнення сонця;
в) хлопчик злякався затемнення;
г) він дуже поважав дяка, а той розповідав про звіздарів.

3. Після смерті батька Дрогобицькі власті…
а) лишили хлопця напризволяще;
б) допомагали йому харчами;
+ в) влаштували писарчуком у Львові;
г) відправили його на навчання у Львів.

4. У 1469 році Юрій Котермак став студентом…
+ а) Краківського університету;
б) Львівського університету;
в) Болонського університету;
г) Києво-Могилянської академії.

5. У Болоньї Котермак пише свою знамениту працю з:
а) фізики; в) філософії;
+ б) астрономії; г) медицини.

6. Жив славетний учений…
а) у розкошах;
б) не в розкошах, але на життя вистачало;
в) просто;
+ г) надзвичайно бідно.

7. Юрій Котермак — енциклопедист, але він не був:
а) письменником; + в) хіміком;
б) медиком; г) філософом.

8. 1481 року Ю. Котермака обирають ректором:
а) Краківського університету;
+ б) Болонського університету;
в) Дрезденського університету;
г) Варшавського університету. 

9. Юрієм Дрогобичем називали нашого геніального земляка в:
а) Кракові; + в) Болоньї;
б) Києві; г) Львові.

10. Після закінчення терміну перебування Ю. Дрогобича на по-
саді ректора, він виконує мрію…
+ а) повернутися на батьківщину;
б) мандрувати по світу;
в) написати дисертацію;
г) заснувати власну школу.

11. Чому текст називається «Георгіус зі Львова»?

12. Як Юрій Котермак вирішив прислужитися рідному краєві після повернення на батьківщину?

Категорія: АУДІЮВАННЯ | Додав: | Теги: аудіювання 7 клас
Переглядів: 65 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar