Головна » Файли » АУДІЮВАННЯ

Київська Русь. Аудіювання тексту наукового стилю
31.05.2015, 02:52
загрузка...

Київська Русь — назва давньоукраїнської держави з центром у Києві, яка виникла на рубежі VIII—IX століть унаслідок тривалого процесу економічного, політичного та етнокультурного об'єднання східно- слов'янських племінних князівств і в різних формах існувала до середини XII століття.

Київська Русь займала територію Східної Європи від Балтійського моря на півночі до Чорного моря на півдні, від Сяну на Заході до Волги та Оки на сході. Її площа становила близько 800 тисяч м 2 .

В історії Київської Русі можна виділити три послідовні періоди.

Перший період становлення та еволюції державних структур охоплює кінець VIII—X століття. Протягом VI—VIII століть союзи слов'янських племен розвинулись у протидержавні утворення — племінні княжіння. Упродовж VIII — середини IX століть сформувалося державне об'єднання Руська земля, у яку початково ввійшли землі полян, древлян і сіверян.

Назва «Русь» — місцевого, середньодніпровського походження. У 60—80-х рр. IX століття в Києві правили князі династії, які ведуть свій початок від князя Кия — Аскольд і Дір. Київський князь Аскольд організував перший похід Русі на столицю Візантії Константинополь, після чого відносини між обома державами розвивалися на засадах рівноправності.

У північних землях Русі процес формування державності прискорився після покликання на князювання у 862 році трьох братів — князів Рюрика, Синеуса і Трувора. Після смерті Рюрика його наступник Олег убив київських князів Аскольда і Діра й проголосив Київ столицею об'єднаної держави: «Се буде мати градам руським».

Влада київського князя поширилася на периферійні землі Русі. Князь Олег організував похід на Візантію, що завершився укладанням вигідних для Русі договорів. Син Рюрика князь Ігор підкорив племінні княжіння уличів і древлян, підтвердив умови попередніх договорів з Візантією, здійснив успішні походи на Кавказ. За його правління на Русь уперше напали печеніги. Князь Ігор загинув під час полюддя у Древлянській землі. Дружина Ігоря — княгиня Ольга, придушивши повстання древлян, провела перші державні реформи, які впорядкували процес збору і розміри данини із підвладних Києву земель. Княгиня Ольга прийняла християнство, здійснила дві подорожі до Візантії, вислала посольства до німецького імператора Оттона із проханням висвячення єпископів на Русь.

Кінець X—XI століття — другий період найбільшого піднесення і роз- витку Київської Русі. Після тривалої боротьби між синами князя Святослава київський стіл зайняв його син Володимир Святославович. Він ліквідував владу племінних князів і замінив її практикою посадження у землях Русі своїх синів. Князь заклав систему оборони південних кор- донів держави, відбив напади печенігів.

Після спроби проведення язичницької реформи Володимир запровадив у 988 році християнство як державну релігію. За князювання Великого князя Київського Ярослава Мудрого проведено низку важливих державних реформ. Найбільше значення мало укладення збірника законів «Руська Правда», які регулювали всі відносини давньоукраїнського життя.

Ярослав Мудрий проводив активну зовнішню політику, уклав ряд вигідних для Русі династичних шлюбів своїх дітей з іноземними володарями. У 1054 князь узаконив «горизонтальну» практику успадкування велико- князівського столу, призначив першого руського митрополита Іларіона, сприяв розвитку науки і культури. У роки правління Ярослава Мудрого Київська Русь досягла найбільшої могутності.

Кінець XI — середина XII століття — третій період політичної роздробленості Київської Русі. Ріст великого феодального землеволодіння, зростання кількості міст, закріплення Рюриковичів у окремих землях Русі, міжусобиці і вторгнення кочівників привели до політичного дроблення країни (3 енциклопедії, 485 сл.). 

Тестові завдання

1. Визначити стильові особливості, характерні тексту. А Велика кількість термінів, точність слововживання. Б Емоційність, простота, доступність. В Багатозначна образна лексика, декларативність. Г Образність мовлення, використання слів у переносному значенні.

2. До якого типу мовлення належить висловлювання? А Розповідь з елементами опису. Б Опис. В Роздум. Г Розповідь.

3. Яке основне призначення прослуханого тексту? А Активний вплив на слухача й спонукання до творчої діяльності. Б Формування моральних якостей та естетичних смаків слухача. В Повідомлення наукових даних суспільству. Г Регулювання ділових відносин людей у суспільно-виробничій сфері.

4. Коли виникла Київська Русь? А На рубежі VIII століття. Б У IX столітті. В На рубежі VIII—IX століть. Г На рубежі IX століття.

5. До якого часу існувала Київська Русь? А До XII століття. Б До середини XIII століття. В До середини XV століття. Г До початку XIII століття.

6. Яку площу становила Київська Русь? А Понад 800 тис. м 2 . Б 800 тис. м 2 . В 700 тис. м 2 . Г Близько 800 тис. м 2 .

7. Які князі правили у 60—80-х рр. IX століття? А Аскольд і Дір. Б Олег і Володимир. В Рюрик, Синеус, Трувор. Г Ігор і Олег. 

8. Який князь Київської Русі здійснив успішні походи на Кавказ? А Рюрик. Б Володимир. В Олег. Г Ігор.

9. Хто і коли запровадив християнство я к державну релігію? А Ярослав Мудрий у 998 році. Б Володимир Святославович у 998 році. В Княгиня Ольга у 998 році. Г Князь Ігор у 998 році.

10. Яка книга регулювала всі відносини давньоукраїнського життя? А «Повість временних літ». Б «Закон і благодать». В «Закон Руський». Г «Руська Правда».

11. Установити відповідність між періодами та їх часовими межами. А Період найбільшого піднесення і розвитку 1 VIII—X століття. Київської Русі. 2 X—XI століття. Б Період становлення та еволюції держав- З XI—XIII століття. них структур. В Період політичної роздробленості Київської Русі.

12. Що вплинуло на політичну роздробленість Київської Русі? А Розвиток науки і культури. Б Міжусобиці і вторгнення кочівників. В Династичні шлюби русичів з іноземцями. Г Зростання кількості міст.

Ключ

Номер завдання 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Правильні відповіді А Г в В Б Г А Г Б Г А-2, Б-1, В-3 Г

Категорія: АУДІЮВАННЯ | Додав: | Теги: Київська Русь Аудіювання, 6 клас
Переглядів: 3700 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.4/5
Всього коментарів: 0
avatar