Головна » Файли » АУДІЮВАННЯ

Орли - Аудіювання тексту монологічного характеру наукового стилю
31.05.2015, 01:45
загрузка...

Усього налічується 12 видів орлів, поширених у лісах, степах, пусте- лях, горах Євразії, Північної Африки та Північної Америки. На Україні 6 видів: беркут, орел степовий, могильник, підорлики великий та малий, орел-карлик. Усі вони рідкісні птахи і в той же час переважна більшість їх дуже корисні, бо знищують миловидних гризунів. Найхарактернішим і найпопулярнішим птахом серед орлів є беркут. Він найбільший і найактивніший серед денних хижих птахів. Оперення дорослого беркута темно-буре з домішкою рудого на голові, шиї і го- мілках. Розміром він із свійську гуску. На оброслих пір'ям міцних лапах є великі гострі, загнуті кігті. У повітрі спритніший за інших орлів. Але через великий розмах крил (близько 2 м) маневреність його обмежена, і тому він ніколи не переслідує птахів у повітрі, а нападає на тих, що сидять десь на відкритому місці. На Україні беркути гніздяться в Карпатах, а взимку залітають і в інші райони. Мають від 2 до 4 гнізд в одній місцевості і займають їх по черзі протягом багатьох років. Кожне гніздо складене з чималих гілок, увесь час поновлюється і досягає іноді величезних розмірів. Ось чому такі гнізда беркут влаштовує на величезних деревах або на скелях у малодоступних місцях. У такому гнізді через півтора місяця насиджування з інтервалом у 3-5 днів вилуплюються переважно двоє пташенят. Живиться беркут миловидними гризунами, білками, качками, часом навіть глухарями, лисицями. Іноді хапає ягнят, молоденьких косуль, пе- реносячи здобич у кігтях на відстань до 20—30 км. Траплялися випадки, коли голодні беркути залітали в села і нападали на свиней, собак, гусей та інших свійських тварин і птицю. Здатність беркута ловити птахів та звірів давно вже відома людині. Щоб узяти здобич, орел зверху падає на неї, витягуючи вперед ноги, і при сильному ударі заганяє кігті глибоко в тіло жертви. Беркути паруються на все життя, тривалість якого близько 50 років.

Оскільки беркути у нас тепер рідкісні, вимираючі птахи, а розмно- жуються вони дуже повільно, їх слід охороняти я к цінну пам'ятку при- роди (Ф. Гальченко, 307 сл.).

Тестові завдання

1. Який птах найпопулярніший серед орлів? А Орел-карлик. Б Беркут. В Орел степовий. Г Підорлик великий.

2. Скільки гнізд мають беркути в одній місцевості? А 5-10 . Б 2-4 . В 1. Г 1-2 .

3. Чим живиться беркут? А Комахами. Б Білками, качками, гризунами. В Іншими птахами. Г Травою.

4. Яка тривалість життя орла беркута? А Близько 5 років. Б Близько 10 років. В Приблизно 50 років. Г 20-30 років.

5. Визначити стильову належність прослуханого тексту. А Публіцистичний. Б Розмовний. В Науковий. Г Художній.

6. Яка основна думка поданого тексту? А Треба знати, щоб охороняти. Б Знайомство з видами орлів. В Життя беркутів. Г Брати наші менші.

Ключ

Номер завдання 1 2 3 4 5 6

Правильні відповіді Б Б Б В В А

Кількість балів 2 2 2 2 2 2 

Категорія: АУДІЮВАННЯ | Додав: | Теги: Орли Аудіювання тексту
Переглядів: 1861 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
avatar