Головна » Файли » АУДІЮВАННЯ |
14.12.2020, 21:13 | |
загрузка...
Дуже прикро було Івасикові, що його соловейко не співав. Купив він його за власні гроші, що подаровані були йому на іменинах, посадив у гарну клітку, оздоблену візерунками. Соловейко ж мовчав, немов занімів. — Солов’ї співають тільки навесні,— розважала хлопчика мама. Соловейком цікавився не тільки Івасик, а й сірий смугастий кіт. Але йому було байдуже до соловейкових пісень чудових: він любив той спів тільки тоді, як соловей співав на вітті, і, співаючи, заплющував очиці, весь переймаючись своїм тьохканням. Те співання було таке любе, що кіт тихесенько, припадаючи до гілки, щоб не перебити, підкрадався до маленького співця й хапав його в свої міцні обійми. Та не вдячними поцілунками обдаровував кіт соловейка: чіпкі А соловейко нудьгував… У кімнаті було тепло, їжі було доволі. І хоч ночами й блимали з темряви страшенні хижацькі очі кота, до цього можна було звикнути. У соловейковім серці була така нудьга, така безпросвітна туга за волею, за сонцем, за повітрям, що він бився крильцями в ґратки, мов божевільний, і падав непритомний. Тільки в клітці соловейко пізнав, що то є на світі воля. Тепер вона часто йому снилася — дивна, чарівна, як казка. Воля!.. Це слово він уперше почув від наймички, котра відповіла Івасикові на Якось був чудовий сонячний день за вікном. Дерева в саду завмерли, немов задубіли від морозу; чистенький сніжок іскорками виблискував на сонці. У кімнату ввійшла наймичка, відчинила кватирку й почала прибирати. Соловейко з тугою дивився у вікно, не помічаючи навіть, як гострий холод проймав його до кісточок. Коли це раптом скочив у кватирку кіт, стрибнув звідтіль на клітку й повис на дверцятах. Дверцята одірвались під його вагою, але й кіт не втримався і впав. Наймичка потягнула його щіткою по спині, і він кулею вилетів із кімнати. Соловейко пурхнув і вилетів у садок. Холодне повітря обхопило його всього, та він не зважав, рвався у височінь, до сонця: воно пригріє й приголубить! Високо-високо піднявся соловейко, але жаданого тепла не було, бо над ним сяяло зимове сонце. Зате була воля! Як любо!.. Але ж як холодно!.. Він почував, що ще мить — і він замерзне. Там, унизу, відчинена кватирка, і в кімнаті так тепло, так привітно. Туди! О, ні! Краще
2. За чим тужив соловейко? 3. Що відповіла наймичка на запитання хлопчика, чого соловейко мовчить? 4. Хто випадково відірвав дверцята клітки? б) Івасик; г) Івасикова мати. 5. Куди рвався соловейко, вилетівши в садок? 6. Між чим довелось вибирати соловейкові? або
На кожне із запитань вибрати правильну відповідь. 1. Івасик журився, бо куплений ним соловейко а) виявився хворим; б) не хотів дзьобати зерно; в) не співав, боячись кота; г) не співав з невідомої причини.
2. Соловейко опинився в клітці через те, що а) Івасик підібрав його з підбитим крилом; б) Івасикові подарували його батьки; в) Івасик купив його за власні гроші; г) Івасик виміняв його в товариша на ножик.
3. Крім Івасика, соловейком зацікавився а) Івасиків товариш; б) Івасиків сусід; в) рудий смугастий кіт; г) сірий смугастий кіт.
4. Соловейко жив у клітці, що а) стояла на вікні; б) стояла на столі; в) висіла під стелею над вікном; г) висіла під стелею над ліжком.
5. Соловейко тужив за а) своєю солов’їхою; б) рідним гніздечком; в) рідним гаєм; г) волею.
6. Воля, що снилася соловейкові, була а) ваблива, але небезпечна; б) духмяна, як весняна ніч; в) ніжна, як найкраща пісня; г) дивна, чарівна, як казка.
7. На запитання хлопчика, чому соловейко мовчить, наймичка відповіла: а) “Він не вміє співати, бо надто молодий”; б) “Він не співатиме, розлучений із солов’їхою”; в) “Купіть ще одного солов”я, то співатимуть удвох”; г) “Пустіть його на волю, тоді заспіває”.
8. Дверцята клітки були випадково відірвані а) наймичкою; б) Івасиком; в) Івасиковою матір’ю; г) котом.
9. Вилетівши через кватирку, соловейко рвався а) у даль, до рідного гаю; б) у небо, до інших пташок; в) за місто, до лісів і гаїв; г) у височінь, до сонця.
10. Соловейкові довелося вибирати а) між життям у зимовому місті й мандрівкою у вирій; б) між поверненням до рідного гаю і життям у клітці; в) між загибеллю на волі й життям у клітці; г) між загибеллю від котячих пазурів і життям у клітці.
11. Прослуханий текст належить до а) художнього стилю; б) наукового стилю; в) ділового стилю; г) розмовно-побутового стилю.
12. Головна думка прослуханого тексту така: а) за пташками у клітці потрібно добре доглядати; б) головне для живої істоти – смачна їжа й тепло; в) головне для живої істоти – воля; г) головне для живої істоти – гарний догляд і безпека. | |
Переглядів: 36 | Завантажень: 0 | |
Всього коментарів: 0 | |
|
|