Головна » Файли » АУДІЮВАННЯ

Сом. Аудіювання тексту художнього стилю монологічного характеру з елементами опису природи
31.05.2015, 02:45
загрузка...

Ви були коли-небудь на річці на Осколі, що тече Харківщиною нашою аж у річку Північний Донець? Не були? Побувайте!

За славним містом Енськом Оскіл тече повз радгосп і радгоспівський садок, я к то кажуть, купається в річці. Заплава річки Осколу, де він у цьому місці розбивається на кілька нешироких рукавів, зрос- ла густими очеретами, кугою, верболозом і густою, зеленою, сокови- тою травою. Як увійдеш, картуза не видно! Шумить заплава в травні та в червні. Поміж очеретами та верболозом сила-силенна невеличких озеречок, укритих густою зеленою ряскою, лататтям з жовтогарячими квітками-горнятками на довжелезних зелених батогах! А скільки там водяних лілій!

Озеречка ті з'єднуються одне з одним вузенькими єриками, такими вузькими, що ледь-ледь можна ними пропхнутися на невеличких човниках з одного озеречка до іншого. Дівчатка, було, як сядуть на човника та як поїдуть по тих озеречках та по заводях,— цілий човен водяних лілій понаривають і їдуть додому всі в білих вінках, і човник їхній уже не човник, а ніби величезна довгаста біла квітка річкою пливе...

Дівчатка їдуть та й співають і «Човника», і «Тихо-тихо», різних чудових пісень дівчатка співають. «Тихесенький вечір на землю спадає», в садку заливаються солов'ї, до Осколу з пасовиська спускається колгоспна череда, а з річки лунає грайливе «Човник гойдається серед води» або зворушливо-ніжне «Тихо, тихо Дунай воду несе, а ще тихше дівка косу чеше...»

Чарівна річка Оскіл... А скільки там диких качок!

Як, бува, пощастить вам у тихих місцях побувати навесні чи влітку, сідайте ви на човна і пливіть єриком тихо-тихо, щоб весельце ваше ані плеснуло, ані булькнуло... І вдивляйтеся в очерет. Ви обов'язково поба- чите, як поміж густим очеретом мелькає голівка чирятка-мами, а навколо неї манісінькі чиряточка, мов мишенята шмигають... А далі он проби- рається качка-крижень з криженятами...

А болотяних курочок! Як на путній колгоспній птахофермі курчаток. Тільки дикі курочки не білі, а рудовато-чорнувато-крапчастенькі, на до- вгеньких ноженятах. І ноженятами тими вони бігають по зеленому латат- ті, як по паркету. Зелене латаття під ними навіть не вигинається — такі вони легесенькі, болотяні курочки... До плеса чи до озеречка ви підпли- ваєте ще тихіше,— щоб ані звуку, ані шурхоту! На озерце не випливайте, а зупиніться біля нього і дивіться. Обов'язково побачите або білолобу лиску з лисенятами, або виводки чирят, крижнів, широконосок...

Гуляють качатка, у теплій воді купаючись...

Раптом тривожний мамин голос, тихе — ках! — і каченяток нема! їх як злизало. Вони або пірнули, або до куги, до очерету, до латаття попри- тулялися, поприкипали. І не дишуть! Небезпека минула, мамине заспо- кійливе — ках! — і знову весела гра — купання серед озеречка.

Чарівні місця на Осколі... Тихо, тихо Оскіл воду несе...

Якраз проти радгоспу річище в Осколу широченьке, вода чиста, чис- та. Трохи ліворуч — велика ковбаня, ціле просто урвище під зверху ти- хою водою. Там така глибінь, що дна не дістанеш! Там ніхто дна ще не дістав! Там так глибоко, що наша дзвіниця пірне! їй-бо правда! Пірне з хрестом! Отака там глибочінь!

Соми там живуть! Там такий один сом жив, що отут на березі... Ні, не так: пан сидить отут на березі, а я стою біля пана. Вже сутеніло... Пливуть гуси. Великий табун панських гусей пливе! Коли це гусак я к закричить — ге-ге-ге! — та по воді крилами — ляп-ляп-ляп! Гуси з криком усі врозтіч! Гусак ще раз — ге! — та крилами — ляп! — і нема гусака! Пірнув під воду! А на тому місці, де гусак плив, щось як ляпне по воді ніби чорною лопатою! Лясь! Тільки хвилі водою піш- ли. Я тільки: «Свят, свят, свят! Чорт, пане, чорт». А пан у крик: «Давай ружжо! Сом гусака ковтнув!» Де там давай, хіба туди ружжо дострелить, на отаку глибочінь?! Про-о-пав гусак! Отакі соми бувають! (Остап Вишня, 574 сл.).

Тестові завдання

1. До якого стилю мовлення належить текст? А Наукового. Б Розмовного. В Публіцистичного. Г Художнього.

2. До якого типу мовлення належить висловлювання? А Розповідь. Б Опис. В Розповідь з елементами опису. Г Роздум.

3. Яка основна думка прослуханого тексту? А Знайомство з річкою Оскіл. Б Найкращий відпочинок — спостерігати за природою. В Життя річкових птахів. Г Збереження природи — наш обов'язок.

4. Який художній засіб використано автором у реченні А навколо неї манісінькі чиряточки, мов мишенята шмигають? А Персоніфікація. Б Гіпербола. В Метафора. Г Порівняння.

5. У яких місяцях шумить заплава? А У квітні-травні. Б У серпні-вересні. В У травні-червні. Г У липні-серпні.

6. Із яких квітів дівчата плели вінки? А Із лілій. Б 3 очерету. В Із водяних лілій. Г Із латаття.

7. Якого кольору були дикі курочки? А Біло-рудувато-чорнуваті. Б Рудувато-червоно-блискучі. В Крапчастенькі. Г Рудувато-чорнувато-крапчастенькі.

8. Продовжити речення І ноженятами тими вони бігають по зеленому лататті, як по... А асфальту. Б паркету. В землі. Г піску.

9. Яка кількість пісень згадується в тексті? А 5. Б 3. В 2. Г 4

10. Чому потрібно до плеса чи до озеречка підливати тихіше? А Щоб не злякати птахів. Б Щоб не наробити шуму. В Щоб побачити крижнів, широконісок, лиску. Г Щоб не злякати рибу.

11. Де живуть соми? А У траві. Б У ковбанях. В В очереті. Г У морі.

12. На якій річці любив рибалити і відпочивати герой почутого тексту? А Північному Дінці. Б Енські. В Дніпрі. Г Осколі.

Ключ

Номер завдання 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Правильні відповіді Г В Б Г В В Г Б А В Б Г

Категорія: АУДІЮВАННЯ | Додав: | Теги: текст сом, аудіювання сом
Переглядів: 3067 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.5/6
Всього коментарів: 0
avatar