Головна » Файли » АУДІЮВАННЯ

У пошуках Трої - текст для навчального аудіювання, 9 клас
31.05.2015, 00:05
загрузка...

Дитинство Генріха Шлімана не було безхмарним. Він народився в невеликому німецькому селі. Коли йому сповнилося дев’ять років, померла мати, а суворого й грубого батька вигнали з посади пастора. 
  Лише єдиний спогад дитинства грів Генріхову душу: довгими зимовими вечорами батько переказував дітям історії з "Іліади”, знаменитої поеми сліпого давньогрецького поета Гомера. Серце завмирало від розповідей про подвиги Гектора й Ахілла, про незрівнянну красу Єлени, через яку греки взяли в облогу Трою. Як же хотілося хлопчикові побільше дізнатися про могутність і славу Давньої Греції! 
  Чотирнадцятирічним Генріха віддали у помічники бакалійникові. Якось, вантажачи товар, він надірвався так, що в нього пішла горлом кров. Покинувши осоружну роботу, юнак пішки подався до Гамбурга, де всього за кілька днів закінчив розраховані на рік навчання бухгалтерські курси. Продавши годинник, Шліман сів на корабель, що йшов до Венесуели. Корабель потрапив у страхітливий шторм і потонув. Юного Шлімана разом ще з тринадцятьма пасажирами підібрало з крижаних хвиль судно, що, на щастя, проходило повз них. Бідолах довезли до Голландії. 
  У Амстердамі Генріх прилаштувався бухгалтером. Саме тоді він почав виробляти в собі якості, завдяки яким він зміг досягти життєвої мети. Він жив аскетично, занурившись у навчання. Менше ніж за рік він оволодів голландською, французькою, іспанською, італійською, французькою, португальською мовами. Нові знання допомогли йому влаштуватися на солідній імпортно-експортній фірмі. Після того, як він самостійно опанував російською в обсязі, що цілком давав змогу листуватися, 25-річний бізнесмен дістав посаду головного представника компанії в Санкт-Петербурзі. 
  Попросивши руку дівчини, яку він любив з дитинства, Шліман дізнався, що вона щойно вийшла заміж. Тяжко переживаючи, Генріх протягом кількох наступних років працював, як одержимий. Після смерті молодшого брата Шліман вирушив в Каліфорнію по спадщину і виявив, що братів партнер утік, прихопивши всі гроші. Та Шліман зміг відкрити власну фірму з продажу золота. Наскладавши 400000 доларів, він вирішив залишити Америку, жителі якої завжди здавалися йому вельми невихованими. Зворотний шлях ледь не виявився для нього фатальним. Провідники дорогою кинули подорожніх, багато з яких померло від голоду та пропасниці. У Генріха ж на пораненій нозі розпочалася гангрена. Та він вижив. 
  Повернувшись до Санкт-Петербурга, Шліман сколотив ще одне багатство на торгівлі фарбою. Робота була його життям. Часто Генріх ішов на ризик там, де інші діяли обережно, і завжди вигравав! 
  Кожну вільну хвилину бізнесмен Шліман віддавав... вивченню грецької мови. Тепер у нього було досить грошей на омріяні подорожі. Його захопила нова мрія – стати археологом. Він вирушив до грецького острова Ітаки, де організував любительську експедицію для проведення розкопок руїн замку улюбленого героя Одіссея. 
Неподалік від Константинополя, у місцині, що традиційно вважалася розташуванням колишньої Трої, Шліман почав розкопувати пагорб Гиссарлик. Вирішивши, що йому необхідно одружитись із гречанкою, він заходився розшукувати молоду й гарну дівчину, котра любила б Гомера і потребувала б коштів. Друзі познайомили його з 17-річною дочкою афінського торгівця мануфактурою Софією Енгастроменос. Перша зустріч із Софією перетворилася для неї на екзамен. Запитань було три: чи не хоче вона вирушити в мандри, чи відома їй дата в’їзду імператора Адріана до давніх Афін, чи знає напам’ять щось із Гомера. Відповіді задовольнили Шлімана. Додатковим питанням було: "Чому ви погодилися вийти за мене заміж?” Почувши, що причина її згоди крилася в багатстві нареченого, Генріх трохи образився, але невдовзі заспокоївся, розчулений щирістю своєю обранниці. 
  Найперші розкопки завершилися повним розчаруванням. Друга і третя спроби також не увінчались успіхом. Під час третьої експедиції у травні 1873 року було знайдено скарб з 10 000 золотих предметів, що, на думку Шлімана, складали скарб останнього царя Трої Пріама. 
  Генріх Шліман таємно вивіз знайдені речі до Греції, де родичі Софії сховали дорогоцінні келихи, діадеми й сережки по своїх фермах. Турецький уряд, який, уперто ігноруючи прохання дослідника, так і не дав дозволу на розкопки, тепер виявив глибоке обурення. Шліман стверджував, що він, усупереч байдужості чиновників, самотужки врятував спадщину Трої від розграбування. Турецький уряд звернувся з позовом на Шлімана до грецького суду. Дослідник тим не переймався: він уже розпочав розкопки на іншому пагорбі, де виявив стародавнє поховання з чудовими золотими прикрасами. 
  Останні десять років Генріх Шліман прожив у своєму афінському будинку. Дехто з учених висловлював сумніви, щодо історичної достовірності його знахідок, проте сам він був у ній твердо переконаний. 
Та незважаючи на шалений успіх, Шлімана очікувала трагічна кончина. Якось, перебуваючи у справах у Неаполі, він знепритомнів посеред людної площі. Оскільки не мав фз собою документів і грошей, його прийняли за жебрака і не надали жодної медичної допомоги. Коли Шлімана розшукав його особистий лікар було вже надто пізно: Генріха паралізувало, він втратив мову. Врятувати його не змогли. 
  Генріх Шліман помер у грудні 1890 р., трохи не доживши до шістдесятидев’ятиліття. Подолавши величезні життєві перешкоди, цей чоловік досяг своєї мети: працею нажив колосальне багатство, зажив всесвітньої слави і завоював кохання прекрасної жінки (З кн. "Великі таємниці минулого”; 760 сл.).

На кожне із запитань вибрати правильну відповідь:

1. Душу Генріха Шлімана грів єдиний спогад дитинства: 
а) спів матір’ю народних пісень; 
б) переказування батьком історій з "Іліади”; 
в) читання книжок про пригоди й мандри. 
2. Помічником бакалійника Генріх став 
а) дванадцятирічним; 
б) чотирнадцятирічним; 
в) вісімнадцятирічним. 
3. Роботу юнак покинув через те, що 
а) вона була йому нецікава; 
б) він надірвався; 
в) його не влаштовувала платня. 
4. Бухгалтерські курси юнак закінчив у місті 
а) Нюрнберг; 
б) Гамбург; 
в) Лейпциг. 
5. Після аварії корабля Генріх опинився 
а) у Туреччині; 
б) у Швеції; 
в) у Голландії. 
6. Посаду головного представника компанії в Санкт-Петербурзі 25-річний Шліман отримав через те, що 
а) мав зв’язки серед російських чиновників; 
б) самотужки пристойно оволодів російською мовою; 
в) був кваліфікованим фінансистом. 
7. Власну фірму з продажу золота Шліман відкрив 
а) на Алясці; 
б) на Камчатці; 
в) у Каліфорнії. 
8. Найпершу любительську експедицію для проведення розкопок Шліман організував 
а) на острові Ітака; 
б) на острові Корсика; 
в) на острові Борнео. 
9. Знайдений Шліманом у Туреччині скарб з 10 000 золотих предметів належав, на думку дослідника, 
а) троянцеві Ахіллу; 
б) грекові Одіссею; 
в) останньому царю Трої Пріаму. 
10 Викопаний скарб Шліман відвіз до Греції, що була батьківщиною. 
а) його матері; 
б) його дружини; 
в) його найкращих друзів. 
11. Сумління Шлімана перед урядом Туреччини було чистим, оскільки він 
а) провадив археологічні розкопки власним коштом; 
б) сплатив до державної казни вартість вивезеного скарбу; 
в) всупереч байдужості чиновників, самотужки врятував спадщину Трої від розграбування. 
12. Мети свого життя Генріх Шліман досяг завдяки таким рисам, як 
а) відчайдушність, нерозважливість, авантюризм; 
б) хитрість, пристосовництво, жадібність; 
в) бажання і вміння вчитися, наполегливість, сила волі.

Категорія: АУДІЮВАННЯ | Додав: | Теги: аудіювання, 9 клас, аудіювання 9 клас, Тексти для навчального аудіювання
Переглядів: 1895 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
avatar