Головна » Файли » Предмети » біологія

Щитоподібна залоза. Паращитоподібні залози.
22.05.2015, 03:55
загрузка...

Порівняйте функціонування щитоподібної і паращитоподібної залоз у відповідь на збільшення енергетичних затрат організму.

Щитоподібна залоза — найбільша ендокринна залоза. Вона розташована спереду трахеї на передній поверхні шиї і частково прилягає до щитоподібного хряща. Щитоподібна залоза з’єднана з гортанню, тому при ковтанні вона піднімається та опускається, а також зміщу-
ється вбік при повороті голови.

Щитоподібна залоза виробляє два гормони: тироксин (тетрайодтиронін) і трийодтиронін. Вони значно впливають на обмін речовин, перш за все на енергетичний і основний, підсилюють витрати вуглеводів, жирів і білків, стимулюють функції центральної нервової системи, процеси росту і розвитку організму.

Недостатня функціональна активність (гіпофункція) щитоподібної залози в дитячому віці призводить до кретинізму (затримки росту, психічного та статевого розвитку). У дітей виявляється відставання в рості та розумовому розвитку, недоумство тощо. Зовнішньому вигляду кретина характерні постійно відкритий рот і висунутий язик.

При гіпофункції у дорослих виникає захворювання мікседема (слизовий набряк). При мікседемі змінюється інтенсивність обмінних процесів. Органи та тканини набрякають, розвивається одутлість обличчя, шиї та тіла, випадає волосся, знижується температура тіла.

У хворої людини спостерігається психічна загальмованість, в’ялість, сонливість, зниження інтелекту.

Гіперфункція щитоподібної залози призводить до базедової хвороби, яка супроводжується збільшенням щитоподібної залози, витрішкуватістю, тахікардією (прискоренням частоти серцевих скорочень), підвищенням основного обміну і пов’язаним з цим виснаженням, подразливістю та іншими ознаками. При цьому спостерігається надлишкова кількість гормонів щитоподібної залози в крові.

Паращитоподібні залози розташовані на задній поверхні бокових частин щитоподібної залози. Іноді вони розміщуються в товщі тканини щитоподібної залози.

Гормон паращитоподібних залоз — паратгормон — регулює обмін і кількість Кальцію та Фосфору в організмі. Дія паратгормону подібна до дії кальциферолів (вітамінів групи D).

При недостатній функції паращитоподібних залоз знижується рівень Кальцію і підвищується рівень Фосфору в крові, що зумовлює збудливість нервової і м’язової системи. Виникають напади корчів, що можуть спричинити зупинку дихання.

Гіперфункція паращитоподібних залоз спостерігається рідко, наприклад при пухлинах залоз, і супроводжується збільшенням кількості Кальцію в крові і зменшенням неорганічного фосфату в кістках. Руйнується кісткова тканина, розвивається м’язова слабість, з’являється біль у спині, руках, ногах.

Отже, гормон паращитоподібної залози регулює обмін Кальцію та Фосфору в організмі людини.

При збільшенні енергетичних витрат організму підвищується активність щитоподібної залози, внаслідок чого збільшується рівень обмінних процесів. Організм отримує більше енергії. Активність паращитоподібних залоз не зміниться, оскільки гормон, який вони виробляють, не впливає на енергетичний обмін речовин.

Категорія: біологія | Додав: | Теги: Паращитоподібні залози., Щитоподібна залоза
Переглядів: 2197 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 0
avatar