Головна » Файли » Предмети » біологія

Скелет жаби
21.05.2015, 10:07
загрузка...

Якщо з неживої жаби зняти шкіру, то безпосередньо під нею ми побачимо м'язи тулуба і кінцівок. Вже поверховий огляд м'язової системи ясно вказує на її зв'язок з пересуванням жаби під землі. На противагу рибам в жаб особливо добре розвинені м'язи кінцівок. Одночасно у зв'язку зі значним ускладненням рухів зникає м'язова сегментація.

У порівнянні з рибами туловищние м'язи в жаб розвинені слабко. Ці тварини пересуваються за допомогою кінцівок, окремі м'язи яких закінчуються сухожиллями, що прикріпляються до кісток.

Як м'яз жаби прикріплюється до кісток, краще за все розглянути на прикладі великої м'язи задньої кінцівки - литкового м'яза, що, зв'язуючись з сусідніми кістками, діє як згинач і розгинач кінцівок.

Якщо видалити з тіла м'язи, то можна розглянути особливості будови жаби (скелета), що складається з трьох відділів: скелет тулуба, основою якого є хребетний стовп, череп і скелет кінцівок.

На відміну від кістяка риб хребетний стовп жаби дуже короткий, складається лише з 9 хребців, зовсім не має ребер; замість них залишилися короткі поперечні відростки.

За своєю формою тіла хребців у жаб помітно відрізняються від риб'ячих: у риб вони мають форму двояковогнутой круглої платівки, в жаб тіло хребця спереду увігнуте, а ззаду опукле. Завдяки такій формі хребці міцно з'єднані між собою, а тому короткий тулуб жаб не згинається.

Так само як і у риб, тіла хребців у жаб зберігають верхні дуги, що утворюють спинномозкову трубку, в якій міститься спинний мозок. У кожному хребці є залишки хорди.

Ззаду хребетний стовп закінчується довгої прямої куприкової кісткою, яка утворилася внаслідок зрощення декількох хвостових хребців.

Перший хребець з двома горбками, або виростами, рухливо зчленований з черепом. Широкий плоский череп жаби має великі орбіти і складається з невеликої мозкової коробки і щелеп. У скелеті передньої кінцівки розрізняють: плечову кістку, кістки передпліччя і кістки кисті. Скелет задньої кінцівки також складається з трьох відділів: стегнової кістки, гомілки і кісток стопи. Між собою кістки кінцівок рухливо з'єднуються суглобами. Передні кінцівки з'єднуються з тулубом за допомогою ряду кісточок, що носять назву плечового пояса. З кожного боку до складу плечового пояса, входять: лопатка, ключиця і вороння кістку. На черевній стороні плечовий пояс з'єднується з грудною кісткою. Вона захищає внутрішні органи жаби від ударів під час стрибків. Задні кінцівки сочленени з тазовим поясом, який нагадує вилку і опорою якому служать відростки останнього хребця.

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 10 БУДОВА СКЕЛЕТА ЗЕМНОВОДНИХ

Мета: на прикладі жаби вивчити особливості будови скелета земноводних, пов'язані з життям на суші. Обладнання: скелет жаби.

Хід роботи

1. Знайдіть у скелеті жаби основні відділи: череп, хребет, пояси передніх і задніх кінцівок, скелети кінцівок.

Пояснення:

Скелет земноводних складається з таких відділів: череп, хребет, пояси кінцівок, скелети кінцівок. Скелет жаби побудований складніше, ніж у риб. Це пов'язано з напівназемним способом життя і розвитком ніг.

2. Розгляньте череп жаби. Знайдіть мозковий відділ, верхню і нижню щелепи. Пояснення:

Череп у земноводних переважно хрящовий, складається з меншої кількості кісток, ніж у риб. У зв'язку з тим, що жаба дихає легенями, зябер у неї немає. Лицьовий відділ черепа переважає над мозковим, є верхня й нижня щелепи.

3. Розгляньте хребет жаби. З яких відділів він складається? Відповідь:

Хребет жаби складається з шийного, тулубового, крижового, хвостового відділів. Шийний хребець один. Тулубових хребців — сім, крижовий — один. Ребра у жаби відсутні. Хребет закінчується довгою хвостовою кісткою (уроціль).

 

4. Які кістки утворюють пояс передніх кінцівок? Яке призначення кісток поясу передніх кінцівок?

Пояснення:

Пояс передніх кінцівок складається з парних кісток: лопаток, воронячих, ключиць та грудини. Він є опорою для передніх кінцівок.

5. Розгляньте скелет передніх кінцівок. Які кістки його утворюють? Відповідь:

Скелет передньої кінцівки складається з плечової кістки, передпліччя (ліктьової та променевої кісток), кисті з 4-ма пальцями.

6. З'ясуйте, які кістки утворюють пояс задніх кінцівок? Яке призначення кісток поясу задніх кінцівок?

Відповідь:

Пояс задніх кінцівок утворений зрощеними тазовими кістками й щільно прикріплюється до хребта. Він є опорою задніх кінцівок.

7. Розгляньте скелет задньої кінцівки. Зверніть увагу на рухоме зчленування кісток.

Пояснення:

Задня кінцівка утворена стегном, гомілкою (велика й мала гомілкові кістки) і стопою з пальцями. Відділи кінцівки рухомо зчленовані між собою за допомогою суглобів. Задні ноги довші й міцніші, ніж передні, і відіграють основну роль у пересуванні жаби.

8. Результати спостережень занесіть у таблицю.

Особливості будови скелета жаби

Відділи скелета Назва кісток Значення
Череп Кістки черепа Захист головного мозку
Хребет Відділи: шийний, тулубовий, крижовий, хвостовий Опора тіла
Плечовий пояс Грудина, 2 воронячі кістки, 2 лопатки, 2 ключиці Опора передніх кінцівок
Скелет передньої кінцівки Плече, передпліччя, кисть Участь у пересуванні суходолом
Пояс задніх кінцівок Тазові кістки Опора задиіх кінцівок
Скелет задньої кінцівки Стегно, гомілка, стопа Участь у пересуванні

9. Висновок:

У зв'язку з життям на суші та пересуванням за допомогою стрибків, скелет жаби мас ряд особливостей: широкий череп, короткий хребет, наявність поясів кінцівок, довгих задніх і коротких передніх кінцівок. Складність будови скелета пов'язана з переходом до наземноводного способу життя.

Категорія: біологія | Додав: | Теги: скелет жаби, будова жаби, лабораторна робота, Біологія
Переглядів: 8179 | Завантажень: 0 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 4.4/7
Всього коментарів: 2
avatar
1
Емм...
avatar
2
Фу
avatar