Головна » Файли » Предмети » біологія

Статеві клітини людини
17.05.2015, 11:24
загрузка...

Поясніть взаємозв'язок між будовою та функціями статевих клітин людини.

Сперматозоїд — дозріла чоловіча статева клітина, головне призначення якої — запліднення жіночої яйцеклітини.
Він має таку будову: головка, середня ділянка і хвіст. Головка сперматозоїда людини має форму еліпсоїда, стислого з боків (що забезпечує малий опір під час руху). У головці сперматозоїда розташовуються: ядро, що містить спадкову інформацію; центріоль; акросома, що містить речовини для розчинення оболонки яйцеклітини. При контакті з яйцеклітиною акросома викидає свої ферменти назовні і розчиняє невелику ділянку оболонки яйцеклітини, завдяки чому утворюється невеликий прохід для проникнення сперматозоїда. Позаду головки розташовується так звана середня частина сперматозоїда, у якій перебуває мітохондрія. Через всю середню частину сперматозоїда проходить цитоскелет джгутика, який складається
з мікротрубочок. Від головки середню частину відокремлює невелике звуження — шийка.

Позаду середньої частини розташовується хвіст. Він тонший за середню частину і значно довший за неї. Хвіст — орган руху сперматозоїда.
Під час руху сперматозоїд зазвичай обертається довкола своєї осі. Розміри сперматозоїда надзвичайно малі, що є необхідним для забезпечення швидкого руху.
Отже, сперматозоїд — це спеціалізована клітина, будова якої дозволяє їй виконати свою головну функцію: якнайшвидше проникнути в жіночу яйцеклітину для запліднення, щоб внести до неї генетичний чоловічий матеріал.
Яйцеклітина — жіноча статева клітина. На відміну від сперматозоїда — велика, округлої форми, переважно нерухома (позбавлена апарату активного руху). Має запас поживних речовин. Саме вони забезпечують живлення зародка в ембріональному періоді.
Яйцеклітина має таку будову: ядро; цитоплазма з органелами та запасними поживними речовинами; оболонки; клітини променистого вінця. Характерною властивістю яйцеклітини є блокування проникності оболонок після контакту з акросомою першого сперматозоїда та її активація — перехід зі стану спокою до розвитку.
Після запліднення сперматозоїдом клітина закріплюється в слизовій оболонці тіла матки, і починається розвиток плоду (вагітність). Головне призначення яйцеклітини — забезпечити розвиток нового організму після запліднення.

Біологія 9 клас ДПА

Категорія: біологія | Додав: | Теги: яйцеклітина, статеві клітини, Сперматозоїд, будова, функції
Переглядів: 2581 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.5/4
Всього коментарів: 0
avatar