Головна » Файли » Предмети » біологія

Кровообіг. Велике коло кровообугу. Мале коло кровообігу.
22.05.2015, 02:35
загрузка...

1) Опишіть велике коло кровообігу та розкрийте його біологічне значення.

Велике коло кровообігу починається в лівому шлуночку і закінчується в правому передсерді. З лівого шлуночка виходить аорта, яка дає початок сонним і підключичним артеріям, що живлять головний мозок і верхні кінцівки відповідно. Від цибулини аорти відходять також коронарні артерії. Аорта проходить через грудний і черевний відділи тулуба, від неї відгалужуються дрібніші судини до органів тіла (нирок, печінки, кишечнику). У поперековому відділі аорта розгалужується на праву та ліву клубові артерії, які переходять в артерії нижніх кінцівок.
Усі дрібніші артерії утворюють артеріоли. Кожна артеріола дає сітку капілярів, які потім збираються у венули. Венули зливаються у вени. Венозна кров із нижніх відділів тіла збирається у нижню порожнисту вену, а кров від голови та верхніх кінцівок — у верхню порожнисту вену. Порожнисті вени відкриваються у праве передсердя. У великому колі кровообігу артеріальна кров тече по артеріях, а венозна — по венах.
Завдяки кровообігу кров виконує свої основні функції (транспортну, регуляторну та захисну). Припинення руху крові, навіть на короткий час, є смертельно небезпечним для організму. Клітини організму, особливо нервові, не можуть функціонувати навіть кілька
хвилин без кисню і поживних речовин, які переносяться кров’ю.
Продукти розпаду поживних речовин, що не виводяться з клітин кров’ю, отруюють їх.
Здоров’я людини залежить від кровообігу крові по судинах, від того, наскільки безперешкодно протікає вона, яка швидкість і сила її руху, і від її складу.

2) Опишіть мале коло кровообігу та розкрийте його біологічне значення

Рух крові по судинах називається кровообігом. Під час постійного руху кров здійснює свої основні функції: доставка поживних речовин і газів, виведення з тканин та органів кінцевих продуктів метаболізму. Кров рухається по судинах: артеріях, венах і капілярах.
Усі судини в організмі людини об’єднуються у два кола кровообігу: велике і мале.
Мале коло кровообігу — це шлях крові від правого шлуночка через легеневі артерії, легеневі капіляри і легеневі вени до лівого передсердя. По малому колу кровообігу венозна кров надходить до легеневих капілярів. Ця кров містить багато вуглекислого газу і мало кисню.
Повітря в легеневих альвеолах, які оплетені легеневими капілярами, навпаки, багате киснем. Відповідно до законів осмосу і дифузії кисень із легеневих альвеол спрямовується в кров, де з’єднується з гемоглобіном еритроцитів. Надлишок вуглекислого газу з крові проникає в легеневі альвеоли. Таким чином відбувається газообмін. У малому колі кровообігу по легеневих венах тече артеріальна, а по легеневих артеріях — венозна кров. 

Отже, значення малого кола кровообігу полягає в здійсненні газо-
обміну, перетворенні венозної крові на артеріальну.

ДПА з біології Відповіді 9 клас

Категорія: біологія | Додав: | Теги: Відповіді, 9 клас, Біологія, коло кровообігу, ​ДПА, кровообіг
Переглядів: 10416 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.6/9
Всього коментарів: 0
avatar