Головна » Файли » ДИКТАНТИ

7 клас. Диктант
25.11.2019, 23:07
загрузка...

***

Було холодно. Вся долина ще тонула в пітьмі, і Юрко, мерзлякувато здригаючись, пішов до річки, що глухо ревіла внизу. Вийшов з-під дерева і вражений застиг. Прямо перед ним, високо вгорі ніжно й рожево світилися три гострі вершини. Вони були такі величні, такі незаймано-чисті, такі урочисто-піднесені й мовчазні в своєму одвічному спокої. В Юрка аж трепет пробіг по всьому тілу, аж холодок залоскотав у грудях. І він, який ви-
ріс у місті, досі сліпий до природи, до її неповторної краси, раптом відчув, як у нього вливається щось урочисте і світле. Воно пронизує кожну клітинку.

Юрко застиг. Він стояв, забувши про все на світі. А три вершини, три сніжно-білі брати піднімали свої голови все вище і вище.

— Здрастуй, сонце!

(116 сл.) (За А. Дімаровим)

***

Андрій чекав: ось-ось поїзд одірветься од річки й помчить кудись убік, через гори й ліси. Хай би отак ішов і йшов, вистукуючи колесами, погойдуючись, ніде не зупиняючись. Хай би віз його аж до краю війни.

Але війна не мала ні кінця, ні краю. Вона була скрізь, від війни не втікали — з нею боролись. Андрій не відмовлявся від боротьби. Він став на цей шлях без примусу, добровільно. Однак відпочити від цього запеклого поєдинку він би не відмовився. Дев’ятнадцять років це ж так небагато. У дев’ятнадцять
люди мають милуватися сонцем, а не битися за право глянути на нього бодай одним оком. У дев’ятнадцять років люди повинні мати право на життя, а не вмирати, як квіти, збиті безжальними ударами сліпої палиці перехожого.

(119 сл.) (За П. Загребельним)

***

1897 рік, Британія. Найпотужніші судна королівського флоту вишикувались у дві лінії. Між ними легко проходить королівська яхта, супроводжувана двома бойовими фрегатами.

Раптом перед королівською яхтою виникло невеличке суденце, прикрашене величезною димовою трубою. Фрегати ринулися уперед, аби призвати нахабу до порядку. Та суденце дмухнуло димом і за мить зникло з очей.
Таким чином відомий учений Парсонс продемонстрував переваги вдосконаленого ним корабельного парового двигуна. Його не покарали, а замовили винайдену ним парову турбіну.

(З кн. «Калейдоскоп цікавих знань»)

***

«Тарасовою світлицею» назвав народ перший скромний музей Кобзаря, створений на Чернечій горі ч ерез 20 років після смерті поета. Потім музею не стало. А нині цю непоказну дерев’яну хатину, покриту солом’яною стріхою, знову бачать відвідувачі на Тарасовій горі. «Світлицю» збудовано заново.
«Тарасова світлиця» — це пам’ять про геніального письменника, це ч исте джерело нашої національної гідності, врятоване від намулу безпам’ятства. Це символ величної духовності українського народу, його моральної краси.

(Із журналу)

***

Українська мова не збідніла, не вульгарна та кривоуста. Вона має свою особливу музикальність. Ця незбагненна душа нашої мови, як золотоносна ріка, виблискує на хвилях народної пісні, переливається в душу нації, творить почуттєву нерозривність українського серця й української землі. Геніальні композитори Моцарт і Бетховен, Г лінка і Чайковський, Барток і Стравінський користувалися українськими мелодіями у своїй творчості, а це значить, що вони ч ули вібрацію найвищих небес нашої мови. Українська мова не придумана вчора. Вона — не сирота, вона має слов’янську родину і світову славу.

(За Д. Павличком)

***

На нашій планеті налічується понад 8600 видів птахів. Загальна кількість їх становить близько 100 мільярдів особин. В Україні відомо понад 350 видів осілих, перелітних, зимуючих та залітних птахів. Величезна й різноманітність пернатих у природі. Від найменшого на землі птаха колібрі-джмеля, який мешкає в Центральній Америці, до африканського страуса. Він досягає висоти 270 сантиметрів і важить 90 кілограмів. Серед птахів України найменшим є корольок, а найбільшим — дрохва.

Як відомо, птахи походять від стародавніх плазунів. Тіло птахів покрите пір’ям. Воно захищає його від пошкоджень, дає можливість підтримувати порівняно високу температуру, забезпечує аеродинамічні властивості в польоті. Швидка і своєрідна рухливість, яскраве забарвлення оперення й мелодійні співи — усе це робить птахів прикрасою рідної природи (За Ф. Гальченком, 110 сл.).

 

 ***

Воскреснемо, брати і сестри, бо земля наша хоч і розп’ята на хресті історії, але свята. Воскреснемо! Бо ми вічно були і на цій Богом даній землі як народ. І рідне небо хай пошле нам силу для життя!

Воскреснемо! Бо світить нам у віки пророцтво Тараса: «Не вмирає душа наша, не вмирає воля».
Подивімося на своє небо і думкою полиньмо аж до сонця і зірок і гляньмо на трепетну Землю. І тоді відкриється нам на зелено-голубому лику планети край, що нагадує собою серце України. Ні, немає кращої землі, ніж наша (За Я. Гояном).

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав:
Переглядів: 15 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar