Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Диктант Дніпро
13.06.2015, 20:32
загрузка...

Текст 1.

Одне слово — і спадає з тебе полуда зневіри та втоми, одне слово — і зцілюєшся від кривдних ран, очищуєшся від накипу злоби й, ослаблений, повертаєш собі життєдайні сили й жадобу творення.

Якщо маєш у душі те слово… Не в образі водного шляху для воїв і купців, не у вигляді повені, що бурхотить із земних джерел незагнузданою силою, не в картині сизого безмежжя простору, сповненого світла, барв і гомону, а в символі нашої сутності, вічного буття народу, його багатства, сили і здоров’я.

Коли не згубив його, не спродав, не пропив, не зрікся — у кожну мить, висвітливши у своїй душі цей символ, воскресаєш, як тлінний Лазар із небуття, і стаєш видний світові, мов хрест на церковній бані — святий і чистий.

Дніпро…

Розділився, монолітний і дужий, досягаючи столиці України, на ріки, річки, потоки й рукави, ніби стомився довгою дорогою і спинитися хоче; обмиває зелені острови, спочиває у замшілих очеретом старицях, тихою гладдю засинає на лебединих озерах, аж поки не допаде до зелених круч Печерська — та й вирветься на степовий простір, і благословлять золотим блиском його нестримний біг до моря суворі шпилі лаврських соборів (За Р. Іваничуком, 182 слова).

Завдання 1. Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.

Завдання 2. Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми, назви правила щодо їх написання.

Легенди, Прип’ять, творчістю, пісенність, березі, творення, художнього, возз’єднання, безмежний, спалений, дискусія, незгода, позиція, будь-яка, наввипередки, санаторій «Бермінводи», Конституція, президент фірми «Лотос», недоговорити, акту, акта, допомагати, вишеньці, об’єднати, по-перше, інтерв’ю, стаття, Дніпра, Кривого Рогу, чеський.

Завдання 3. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку з урахуванням орфографічних та пунктуаційних помилок.

Текст 2. Легендарний Дніпро

У глибині смоленських лісів бере свій початок Дніпро — найбільша ріка України. У своєму плині на південь, Дніпро протікає по території Росії, Білорусі та України; на своєму довгому шляху завдовжки дві тисячі двісті вісімдесят п’ять кілометрів він перетинає різні природні зони, а нижче Херсона впадає в Чорне море.

Понад дві тисячі років тому на дніпровських просторах східні слов’яни заснували Київську Русь. Висока культура, багатющі природні ресурси і військова міць здобули їй славу могутньої держави. Русь росла, міцніла і поширювала свій вплив на суміжні території, вона об’єднала окремі слов’янські князівства, у результаті чого й виникла наша Вітчизна.

За рік Дніпро із свого басейну збирає і виносить у море в середньому більше п’ятдесяти кубічних кілометрів води і більше двох мільйонів тонн наносів. Дніпро — рівнинна річка. На своєму шляху він у висотному розрізі знижується тільки на двісті п’ятдесят три метри. Верхній Дніпро тече лісистою місцевістю, до Дорогобужа він перетинає пагорбисту місцевість. На берегах середнього Дніпра розкинулося багато великих і малих міст, кожне серед них — сторінка історії Русі й України.

(За О. Муратовим)

Текст 3. Ненаситець

Найбільший поріг Дніпра — Ненаситець. Особливо величним і чарівним здається він з висоти пташиного лету, у великий розлив води. Тоді вся його поверхня сріблиться білою перловою піною. Величезні камені, що стирчать з води, вкриваються безліччю гнізд місцевих птахів — крячків. Вони невтомно снують над порогом, яскраво сяючи своїм пір’ям на південному сонечку. Щомиті тріпочуть маленькими крильцями й сповнюють повітря своїм жалібним свистом і цвіріньчанням. А Ненаситець, пробуджуючись, часом реве, стогне й високо здіймає свої води, а потім одразу стихає.
Заповітний цей поріг. Його величезні скелі розкидано у мальовничому безладді. Високі могили здіймаються біля нього в степу й мимоволі наводять на сумні думи про минувшину. Тут, біля цього грізного, дикого й заповітного порога, часто сиділи й часто милувалися з високого мису хвилями, що кипіли на схилах скель, справжні шанувальники краси природи, мрійники в душі, художники в піснях — запорізькі козаки (за Д. Яворницьким; 136 сл.).

Текст 4. Священна ріка

Дніпро — це священна й заповітна для українців ріка. У козацьких думах він називається Дніпром-Славутою, у козацьких піснях — Дніпром-братом, лоцманською мовою— Козацьким Шляхом.

Тут, серед безкінечних гирл Дніпра, серед його глибоких лиманів, неозорих плавнів, підводних корчів і диких пагорбів, міг, не ризикуючи головою, вільно плавати лише досвідчений плавець. Але ця неприступність Дніпра, ця дика місцевість, цей страх пустельного безладдя і приваблювали низових молодців, запорозьких козаків. Тут, за неприступними порогами, серед незліченних островів, дрімучих одвічних лісів, тут, у безплідних спекотних полях, у безводних і диких степах, молодці знаходили собі надійний притулок.

За пороги не могла сягнути ні рука королівського чиновника, ні па­на. Тут, у запорозьких хащах, молодцям байдужими були турки й татари, літня спека й зимовий холод, страшне безводдя і згубна посуха, дикий звір і степова пожежа.

На Січі можна було зустріти всілякі народності. Козаками ставали українці, поляки, литовці, білоруси, росіяни, болгари, турки. Але головний відсоток прибулих на Січ давала, звичайно, Україна.

Кожному доступ на Січ був вільний за таких умов: бути вільною й неодруженою людиною, розмовляти українською мовою, присягнути на вірність російському цареві, сповідувати православну віру й пройти пов­не навчання. (За Д. Яворницьким, 179 слів)

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: легендарний Дніпро, диктант Дніпро, Дніпро, диктант 10 клас, Дніпро одне слово, священна ріка, текст диктанту
Переглядів: 4548 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.5/2
Всього коментарів: 0
avatar