Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Диктант МОВНА КУЛЬТУРА
12.06.2015, 02:00
загрузка...

Диктант №26 МОВНА КУЛЬТУРА

Людина створила культуру, а культура — людину. Людина реалізується в культурі думки, культурі праці й культурі мови. Культура — це не тільки все те, що створене руками й розумом людини, а й вироблений віками спосіб суспільного поводження, що виражається в народних звичаях, віруваннях, у ставленні один до одного, до праці, до мови. Належачи до певного соціуму, людина зі своєю появою на світ органічно входить у вироблену її співвітчизниками культуру, стає її користувачем і носієм. Чим міцніші зв'язки людини з культурою народу, тим більшого можна сподіватися від неї як від громадянина, свідомого творця матеріальних і духовних благ, патріота й інтернаціоналіста. Ослаблення зв'язків з культурою свого соціуму, втрата його мови, нехтування його звичаями негативно позначається на самооцінці вчинків людини, на її ставленні до співвітчизників, до результатів колективної й індивідуальної діяльності. Отже, духовна культура міцними, хоч і невидимими нитками пов'язана з матеріальною культурою. Сьогодні культура і мова виявилися об'єднаними в царині духовних вартостей кожної людини і всього суспільства. Мабуть, ніхто не буде заперечувати, що в низькій культурі мови виявляються виразні ознаки бездуховності. Мовна культура — це надійна опора у вираженні незалежності думки, розвиненості людських почуттів, у вихованні діяльного, справжнього патріотизму. Культура мови передбачає вироблення етичних норм міжнаціонального спілкування, які характеризують загальну культуру нашого сучасника. (За Віталієм Русанівським) 202 слова

Текст 2. Мовна культура. Диктант 8 клас

Висока мовна культура потребує неабияких зусиль. А от говорити й писати погано набагато легше. Тут не треба докладати зусиль, можна пливти за течією, опускаючись у своїй мові дедалі нижче й нижче.
Так поступово мова людини дичавіє, заростаючи бур’янами.
Щоб з цими бур’янами боротися, треба знати їх «породу і природу», «коріння і насіння». Найбільше нарікань припадає на так звані «мовні штампи». А творяться вони таким чином. У нашому житті з’являється щось нове, привертаючи загальну увагу. Назва цього нового стає престижною, нею користуються в прямому й переносному значенні — і вона стає штампом. Наприклад, космічні кораблі, їх старти стали новою сторінкою в історії науки і техніки.
Слово «старт» починає вживатися надто широко, часто недоречно, заштамповується. І зараз маємо які завгодно «старти»: стартують турніри, матчі, конкурси; створюються стартові майданчики для творчих сил… Слово перестає взагалі позначати щось конкретне (за А. Коваль; 134 сл.).
Граматичне завдання
І варіант
1. Випишіть з першого абзацу речення з дієприслівниковим зворотом. Зробіть синтаксичний розбір речення.
2. Розберіть за будовою дієслово «з’являється».
3. І І з першого абзацу випишіть прислівники. Виділіть орфограми.

II варіант
1. Випишіть з другого абзацу речення з дієприслівниковим зворотом. Зробіть синтаксичний розбір речення.
2. Розберіть за будовою дієслово «творяться».
3. І І з другого абзацу випишіть прислівники. Виділіть орфограми.

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: диктант мовна культура
Переглядів: 8322 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.7/7
Всього коментарів: 0
avatar