Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Диктант Незахищені з усіх сторін світу
16.06.2015, 17:16
загрузка...

Незахищені  з  усіх  сторін  світу, щомиті чекаючи  тупотіння кінських копит і ґелґоту ординців, ми тягнулися до науки, маючи за культ не лише силу,  а  й  розум  і житейську  мудрість. Дочка Ярослава Мудрого,  Ганна, ставши жоною французького  короля,  вчила  його  грамоти,  а  знаменита бібліотека Ярослава Мудрого була першою бібліотекою в Східній Європі.

Ми  дали  людству неповторну  архітектуру,  дали  дивовижні пісні,  вишивання,  взірці  дипломатії  і  демократії. Княжа жона Ольга правила нами не гірше Святослава. Більшість важливих для держави питань вирішувало народне  віче. Козацька  військова  рада  «турнула»  з посади не одного поганенького  гетьмана, якщо він  замахувався на монархічне правління.

І це — задовго до всіх розхвалених нині європейських демократій, у двері яких ми лякливо  стукаємо  сьогодні:  а мо’, відчинять?

Та ми не дали винаходів  тортур навіть у найжорстокіші й нелюдські часи  історії. Навіть шибениця  і паля — не наші винаходи. А  гільйотина і  кулемет —  тим  більше. Не  забуваймо  про  це,  українці. Ми  натомість дали світові «Руську правду» як еталон майбутніх законів, а наш гетьман Пилип Орлик написав конституцію,  у якій чи не  вперше  у  світі розподілено  владу  на  різні  фаланги,  задовго  до  польської  і  французької,  не кажучи вже про  американську  (За В. Яворівським, 185  слів).

Завдання. Напиши  словниковий  диктант.  Визнач  орфограми,  назви  правила щодо  їх написання.

Морквяний,  об’їхати,  попідтинню,  блідо-жовтий,  де-не-де,  батькомати, Москва-ріка, Полтавський бій, Велика Вітчизняна війна, називаєш, переживаєте,  будь-що,  розчавити, підсипати, плекати,  допомагати, батькопродавець,  зошита,  Харкова,  бугу,  первинна,  вербовий,  прискакав,  присісти,  прізвище,  презлий,  вокзал,  зшити,  розрісся,  товариства, радістю.

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: диктант, з усіх сторін світу, Незахищені
Переглядів: 919 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar