Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Диктант Українська вишивка
16.06.2015, 00:55
загрузка...

Літопис життя

Українська вишивка — це своєрідний літопис життя. Кохання й страждання, радість і смуток, життя і смерть — чого тільки в ній не знайдеш!

Мабуть, ніколи не зможемо довідатися, хто й коли вперше здогадався втілити в узорний мотив красу рідної природи, переживання та відчуття, бо тканина й нитки недовговічні. Зразки най­давнішої вишивки в музеях Європи датують п'ятим століттям на­шої ери, а пам'ятки української вишивки, на жаль, збереглися лише за кілька останніх століть.

Пишні ружі розквітли на сорочках і рушниках багатьох облас­тей України. Узори з ружами укладалися за законами рослин­ного орнаменту, що означало безперервний сонячний рух з вічним оновленням.

Вишивку прикрашають не лише квіти, а й птахи. Особливо багаті на символіку птахів рушники Середньої Наддніпрянщини. Різні птахи виспівують на них, залежно від того, з якої нагоди вишито рушник.

Соловей і зозуля полюбляють дівочі рушники, вони сумують, якщо їх вишили непарно, але все ще попереду, бо, як співають, «соловей щебече, собі пару кличе».

А що означають зірки в нашій вишивці? Зірки, розкидані по рукаві й зібрані в геометричний орнамент, — це уявлення про будову Всесвіту, що вже є не хаотичним і безладним, а впоряд­кованим і гармонійним.

180 слів

За Т. Островською

***

Історія народної  вишивки на Україні  сягає  своїм  корінням  у  глибину віків. Дані археологічних розкопок та свідчення мандрівників  і літописців доводять, що вишивка як вид мистецтва на Україні існує з незапам’ятних часів. Вишивкою,  за  свідченням Геродота,  був прикрашений одяг  скіфів. На жаль пам’ятки української вишивки  збереглись лише  за останні кілька  століть.

Вишиванням  споконвіку  займались жінки,  які  з  покоління  в  покоління передавали найяскравіші  зразки орнаменту, кольору, техніки. Вишивки,  передаючи  характерні  ознаки  місцевості,  різняться  між  собою орнаментом, гамою кольорів. Кольорова гама вишивок широка: червоне поєднується  з чорним, біле  із багатоколірним малюнком.

Вишивкою оздоблювали рушники, жіночий  та чоловічий одяг. Особливої увагу надавали рушникам — старовинним оберегам дому, родини. У давнину рушник, вишитий відповідними візерунками-символами, був неодмінним атрибутом багатьох обрядів:  з рушником приходили до породіллі вшанувати появу нової людини, зустрічали і проводжали дорогих гостей, справляли шлюбні обряди, проводжали в останню путь, прикрашали образ та накривали святий хліб на столі. Рушник є символом, який поєднує людину з  її предками, не дає забути свого роду. Українська вишивка — це  заповіт  далеких  і близьких предків, переданий нам  у  такій своєрідній мистецькій формі. А що ми передамо своїм дітям? Може так статися, що передавати буде нічого.

Збережімо ті надбання української культури, які ще можна зберегти!

(Із журналу, 195  слів).

Завдання 1. Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила  їх правопису.

Завдання 2. Напиши  словниковий  диктант.  Визнач  орфограми,  назви  правила щодо  їх написання.

Незапам’ятні,  свідчення,  прикрашений,  на  жаль,  пам’ятка,  український,  споконвіку, місцевість,  багатоколірний,  рушник,  святий, проводжати,  надбання,  презирство,  марево,  печиво,  віконечко,  нісенітниця, синьо-жовтий, обв’язати, безпорядок, Полісся, швидкодіючий, військовозобов’язаний,  кіловат-година,  віце-прем’єр,  присмерк,  Нью-Йорк, альянс, пюпітр,  ін’єкція.

Завдання 3. Напиши диктант. Перевір його, користуючись даним текстом. Постав оцінку  з урахуванням орфографічних  та пунктуаційних помилок.

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: народной вишивки, диктант, історія, Диктант Українська вишивка, Літопис життя, вишивка
Переглядів: 5807 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar