Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Харківська перлина
08.11.2020, 22:33
загрузка...

Історія створення полотна «Запорожці пишуть листа турецькому султанові» вкладається аж у п'ятнадцять років. Ілля Рєпін виконав кілька ескізів, написав два завершених полотна, здійснив дві великі подорожі в Україну та на Кубань, зібрав чимало підготовчого матеріалу.

Задум твору виник під враженням від незакінченого полотна Івана Крамського «Регіт», яке Ілля Рєпін бачив у майстерні художника. Зробивши перший ескіз, Рєпін захопився сюжетом, але все відкладав його втілення. Дослідники пояснюють це недостатністю потрібних матеріалів, відсутністю компетентного консультанта. Насправді ж причина в іншому: поки Крамськой намагався доопрацювати свою картину, для Рєпіна ця тема була закритою. Лише після смерті Крамського Рєпін повернувся до роботи над полотном.

Варіант, що зберігається в Харківському художньому музеї, за послідовністю виконання є першим. У ньому образи козаків ближчі до тих замальовок-прототипів, які зробив художник в українських степах і за порогами Дніпра. Персонажі другого варіанта писалися з відомих земляків-інтелігентів, які жили тоді в Петербурзі, що й дає підстави розглядати полотно як груповий портрет сучасників Рєпіна, а не історично правдиве відтворення героїв запорозької вольниці.

Саме перший варіант «Запорожців» художник завершив спеціально до міжнародної виставки в Мюнхені, де був нагороджений за картину золотою медаллю.

180 слів                                                                 За Ю. Белічком

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав:
Переглядів: 219 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar