Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Криниця у нашому обійсті
16.09.2020, 23:22
загрузка...

Відома істина: людина може значно довше прожити без їжі , ніж без води. Ковток прозорої джерелиці зціляє мандрівників , поновлює сили хліборобам у спекотливі жнив'яні днини, дарує радість пастухам.

Здавна в народі кажуть: яка криниця - такий і господар, який поріг - така й господиня. У цій приповідці, немов у дзеркалі, відбилася не лише людська працьовитість, але й охайність, адже споконвіків люди намагалися оздобити своє обійстя мистецькими витворами, надати йому вигадливих форм, прикрасити багатою фантазією. І особливо це стосується криниць - цих найсвятіших місць. Як тут не згадати прекрасний народний звичай. Майже в кожному селі, на гомінких перехрестях доріг або просто в полі цебенять живі джерела і невідь-ким їхню невгамовну
течію прихорошена турботливими руками.

Над колодязями зводили всіляких форм дашки. Вони мають і практичну доцільність - вода завжди залишається чистою.

З особливим смаком люди оздоблювали і зовнішнє цямриння. Кому доводилося бувати на Прикарпатті , той переконався в багатстві форм опорядження колодязів. Біля кожного обійстя, немов маленькі дивомузейчики, стоять криниці з вежами, поверх яких прикріплено флюгер або вирізьблено зображення голуба. На фронтончиках - різноманітні силуети тварин, квітів, краї оздоблено контурною різьбою або художніми розмальовками.

А яка криниця без зелені? Традиційно обіч них висаджують калину. Це дерево не тільки прикрашає місце, але й оберігає воду від спеки.

(В. Скуратівський, 194 слова).

Завдання 1
Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила їх правопису.
Завдання 2
Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми , назви правила щодо їх написання.
Донька, Оксанка, Маринка, нянька, матінка, мамонька, калинка, калинонька, краплинка, хатинка, Галька, голка, Галинка , Юленька, Лізонька, Маланка, Валька, Валентинка, паска, праска, сопілка, бурулька, гілка , лялька, рибалка, зозулька, спілка, кілька, ополонка, синька, пінка, Жмеринка.

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: криниця
Переглядів: 158 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar