Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Малий Гриць Сковорода
09.12.2020, 23:55
загрузка...

Текст 1.

У морозну різдвяну ніч хлопець іде селом. На снігу сині­ють примарні тіні, дорога рипить під чобітьми. А серце б’ється дужче від чекання чогось незвичайного. Зорі на чорно синьому небі не просто світять, хочеться думати, що своїм блиманням вони щось говорять, тільки треба бути дуже осві­ченим, щоб це зрозуміти. Усе має свій прихований сенс, ко­трий відкривається уважному й допитливому оку.

Навесні однією з перших розквітає на лісових галявинах пухнаста сон-трава. Якщо покласти її під подушку, то що присниться, те й збудеться. Синіє в житі волошка. Це не про­сто зілля, яке треба виполоти. Колись красуня русалка зама­нила в поле й залоскотала молодого парубка, і він став волош­кою.

Кує у лісі зозуля - птах-віщун. Раніше від інших птахів вона летить у вирій, найпізніше повертається, бо в неї ключі від чарівної країни Тепличини, де і влітку, і взимку тепло й гарно. Вирій - це рай. Одні кажуть, що він десь біля моря, інші розповідають, що за морем, а ще кажуть, що він за пові­тряним морем. Там і місить Бог зі святими красний коровай.

(169 слів)

                                                 3а.І.Драчем

Текст 2. Малий Гриць

Малий Гриць Сковорода сприймав слово як музично-живописний елемент, підходячи до письма як до образного мистецтва. Слово звучало йому як наче музика; пізнати значення книг, вкритих писемними знаками, було для хлопця майже те саме, що відчути красу мелодії. А ще були розповіді батька й матері, цікаві розмови старших увечері на колодках, співи старців, гуляння парубків і дівчат, народні прикмети й повір’я, кольорова книга природи.

У морозну різдвяну ніч хлопець іде селом. На снігу синіють примарні тіні, дорога рипить під чобітьми, підкинута ногою снігова грудка дзвенить, як скло, а серце б’ється дужче від чекання чогось незвичайного. Зорі на чорно-синьому небі не просто світять, хочеться думати, що своїм блиманням вони щось говорять, тільки треба бути дуже освіченому, щоб це зрозуміти. Все має свій прихований сенс, котрий відкривається уважному й допитливому оку.

Кує у лісі зозуля, птах-віщун. Раніш від інших птахів вона летить у вирій, найпізніше повертається, бо в неї ключі від чарівної країни — тепличини, де і влітку, і взимку тепло і гарно. Вирій — це рай. Одні кажуть, що він десь коло моря, інші — що за морем, а ще кажуть, що він за повітряним морем. Там і місить Бог зі святими красний коровай (За О. Гончаром).

 

Текст 3.

Грицько Сковорода — це мудрець (філософ), високо вчений і праведний чоловік, що промандрував багато світу, а потім у простій св..ті, з торбиною й палицею та сопілкою, пішки ходив по всій Україні і навчав людей. Любив він приставати з сільським народом, бо не знаходив тут ні того фальшу, ні неправди та гордості, що між ученими панами. Сковорода говорив, що йому найкраще з убогими й покривдже..ими. Треба бути добрим і прав..дним, а добрим і чесним є той, хто працює не тільки для себе, але й для загалу. Значить треба дбати про добро всіх братів. А найкращим з..мним добром — так учив Сковорода — є не срібло і не золото, а тільки свобода і воля! Тому ч..сть батькові свободи, героєві Богданові — закл..кав Сковорода у своїх ро..мовах і у віршах (За А. Лотоцьким).

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав:
Переглядів: 663 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar