Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Медики й археологи - диктант 8 клас
23.05.2015, 02:37
загрузка...

Де колись римлянин чи турок зубами скреготів, тягнучи в укріплення своїх нещасних полонених, нині медички весело перебігають між валами, крізь учбові протигазні маски сміються очима до перехожих.

А в перерві між заняттями, посідавши на мурах, де провіває вітерець, далеко біліють у своїх халатиках, наче табунчик гусей, у люстерка позиркують та ласують морозивом, що його продає коло фортечної брами тітонька з місцевої торгівельної мережі. Дівчата хоча притомлені, та водночас і вдоволені щойно пережитою напругою, ніби й справді їм вдалося когось порятувати. Пересміхаються, жартами зачіпають археологів, що риються в одній із ям поблизу, зігнуто блищать голими спітнілими спинами, просто — як римські раби в каменоломнях! Лицарі науки, щось там вони все шкребуть, все шукають уперто, байдужі до всього на світі, крім своїх вічних черепків. (122 сл.) (За О. Гончаром)

Після першого читання диктанту

1. Поясніть значення незнайомих і малознайомих слів та виразів: медички (просторічне від медики) — жінки, дівчата; мури — кам’яні стіни; протигазні маски — засоби захисту обличчя від отруйних речовин; люстерко — дзеркальце; позиркують — поглядають; брама — ворота; каменолом- ні — місця видобування каменю для господарських потреб; щойно — тільки що.

2. З’ясуйте правопис складних для написання слів. Протигазні, притомлені, водночас, пересміхаються, поблизу, каменоломнях, щойно, справді.

3. Повторіть із дитиною правила: — про написання ненаголошених е–и в коренях та суфіксах слів; — про правопис префіксів пере-, при-, по-, за-; — про вживання ь; — про розділові знаки при однорідних членах речення; — про виділення комами дієприслівникових зворотів (тягнучи в укріплення своїх нещасних полонених; посі- давши на мурах); — про коми в складних реченнях (перед сполучниками де, що, ніби); — про знак оклику в кінці окличних речень.

4. Про виділення комами порівняльних зворотів (наче табунчик гу­ сей), прикладок (лицарі науки), відокремлених додатків (крім своїх вічних черепків), тире в передостанньому реченні слід сказати під час диктування тексту.

Після написання диктанту та його перевірки

1. Проаналізуйте з дитиною допущені помилки.

2. Зверніть увагу на правопис слів: — з ненаголошеними е–и: скреготів, весело, вітерець, мережі, вдоволені, морозивом; — з префіксами пере-, при-, по-, за-: перебігають, пере- хожих, перерві, пережитого, притомлені, позиркують, зачіпають; — із ь та без нього: біліють, позиркують, ласують, зачіпають, тітонька, торгівельних, когось, табунчик; — з подвоєнням приголосних: укріплення, заняттями; — із часткою не: нещасних.

3. Запропонуйте запам’ятати написання слів: протигазні, очима, табунчик, водночас, щойно, справді, зачіпають.

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: диктант, 8 клас, Медики й археологи
Переглядів: 512 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar