Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Пояснювальний диктант. 5 клас. Українська мова
04.09.2014, 14:06
загрузка...

№1 ► Пояснювальний диктант. Поясніть правопис виділених слів і постановку розділових знаків. У першому реченні назвіть усно всі частини мови. З другого випишіть усі словосполучення. У третьому
підкресліть граматичну основу (підмет і присудок).
 

Роки дитинства і юності залишають помітний слід на дальшій долі людини. Так сталося і з Ушинським. Він навчався і виховувався в невеликій повітовій гімназії. Гімназисти, навіть усупереч своїм наставникам, мали можливість спілкуватися з селянськими дітьми з навколишніх сіл. Вони бачили злиденне життя й проймалися ненавистю до кріпосного ладу. Спостережливий і допитливий розум гімназиста Ушинського акумулював не тільки страждання й злидні українських селян, а й їхню духовну культуру, їхні пісні, звичаї, обряди. Згодом видатний педагог дасть високу оцінку цим духовним скарбам народу, напише, що в українських святкових звичаях збереглося багато дитячої поезії (Із книги «Педагогічні ідеї Ушинського»).

№2 ► Поясніть правопис знайомих вам орфограм. Визначте частини мови в кожному реченні.
Ще в 1834 році вчений-мовознавець Ізмаїл Срезневський писав, що українська мова є однією з найбагатших слов’янських мов, що вона навряд чи поступається чеській за кількістю слів і виразів, польській — мальовничістю, сербській — приємністю. «Ця мова — писав він,— може рівнятися з освіченими мовами гнучкістю й багатством синтаксису, мова поетична, музикальна, мальовнича. Не оминули увагою нашої мови й іноземці, які бували на українській землі. Вони писали, що українська мова наймелодійніша і найголосніша поміж усіма слов’янськими мовами, з великими музичними можливостями, що ніде дух народної поезії не відбився настільки виразно й сонячно, як він відбився в піснях українських
(За А. Матвієнко).
Попереджувальний диктант
► Підкресліть знайомі вам сполучники. Поясніть розділові знаки в середині речень.
Нерідко початок вересня дивує своїм теплом, яскравістю, здається, літо повернулося. Сонце ще довго сяє на ясному небосхилі, та воно вже не таке гаряче, як влітку, а ніжно-ласкаве, лагідне.
Повітря прозоре й легке, в ньому далеко чути кожен звук. Проте зменшення світла і зміна кольорів у природі вказують на осінь (За А. Волковою).

№3 ► Напишіть пояснювальний диктант. Поясніть вживання великої літери і постановку розділових знаків. У першому реченні підкресліть граматичну основу. З другого — випишіть усі словосполучення.
ЯКІ БУВАЮТЬ КАЗКИ
Казки існують в усіх країнах світу. Вони завжди закінчуються перемогою доброї сили над злою, правди над кривдою. Нам усім добре відомі казки, у яких розповідається про хитру лисичку, полохливого зайчика, хижого вовка, незграбного ведмедя.
Є казки фантастичні, де героями виступають сміливі люди. Вони перемагають лютого змія, Кощія Безсмертного та інші злі сили, захищають скривджених. Такими є Микита Кожум’яка, Котигорошко, богатир Іван. У багатьох казках засуджується жадібність, жорстокість, бездушність, висміюються ледарі, боягузи, п’яниці. Народні казки прославляють працьовитих, чесних, мудрих людей (З календаря).

№4 ► Запишіть текст. Поясніть орфограми. Знайдіть і підкресліть однорідні члени речення. Поясніть розділові знаки при однорідних членах речення.
Князь Ярослав Мудрий мав нахил до книг. Читав їх удень і вночі. При ньому привезено з інших країв багато цікавих і цінних книжок. Кожна книжка бібліотеки коштувала дорого. За одну книгу можна було купити ціле село з людьми, землею й майном. У книгозбірні були літописи, Євангеліє, збірки мудрих висловлювань.На жаль, сліди бібліотеки Ярослава Мудрого загубилися
(З журналу).

№5 ► Запишіть речення. Знайдіть вставні слова, поясніть їхнє значення  та розділові знаки в реченнях зі вставними словами. 
1. Осінь була суха, отже, зима буде суровою.

2. Здається, це річка блищить здалеку тонкою смужкою.

3. Дивна річ, холодне повітря робить людину бадьорішою, моторнішою.

4. Земля, як завжди, найбагатша.

5. На жаль, зима затрималася надовго.

6. Уявіть собі, саме журавлі принесли на своїх крилах весну.

№6 ► Запишіть текст. Поясніть орфограми та розділові знаки. Підкресліть однорідні члени речення, граматичні основи у складних реченнях.
Україна... В цьому слові — музика смутку й жалю. Україна — країна, де найбільше люблять волю. Країна гарячої любові до народу.
Українці вели героїчну боротьбу за волю.
Україна — це тихі води і ясні зорі, зелені сади, білі хати, лани золотої пшениці.
Україна — розкішний вінок із рути і барвінку, що над ним світять заплакані золоті зорі (За С. Васильченком).

№7 ► Запишіть текст. Поясніть орфограми та пунктограми.
НЕ ВПУСТИ РАКА З РОТА
Летіла ворона понад морем, дивиться — лізе рак. Вона хап його та й понесла через лиман у ліс, щоб гарненько поснідати. Бачить рак, що приходиться пропадати, та й каже вороні:

— Ей, вороно, вороно, знав я твого батька і твою матір: славні люди були! 
— Угу! — каже ворона, не роззявляючи рота.
— І братів, і сестер твоїх знав,— каже рак,— що за добрі люди були!
— Угу! — гугнить ворона, а рака кріпенько держить.
— Та все хоч і гарні люди,— каже рак,— а тобі не рівня. Мені здається, що й на світі нема розумнішої над тебе!
— Еге! — крикнула ворона на весь рот і впустила рака в море.
От тим-то, як кого одурять хвалою або улесливою річчю, то люди кажуть:
— Упустив рака з рота.
А як кого остерігають, то кажуть:
— Гляди, не впусти рака з рота.

№8 ► Пояснювальний диктант. Пояснити правопис слів і розділові знаки.
ЧАКЛУЄ СОЛОВЕЙ
Солов’їний спів чарує людство всього світу з найдавніших давен.
Зачудовує й дивує цей пташок. Сам маленький, сіренький. Тільки очі в нього великі і по-людському розумні. Солов’їний спів не однаковий, як неоднаково співають люди. Один пташок потьохкує так собі, слухати можна. Інший виводить свої коліна краще. Та є й межи солов’їв такі чудодії, що співом заворожують душу. І не самим лише людям. Довкола солов’я-красноспіва і абиякі солов’ї навчаються
співати гарно. Навіть інші пташки часто замовкають, коли розляжеться солов’їний спів. Певно, він і їх чарує (З журналу).

№9 ► Напишіть диктант. Зверніть увагу, як письменник описує природу.
Поясніть правопис виділених слів і постановку розділових знаків.

Ранок справляв свій тріумф. Його блакитне чоло не затьмарилось сьогодні жодною хмаринкою. Він легко перекинув за обрій ніч і звитяжцем проступав назустріч дневі. Тисячі пташиних голосів співали йому урочисті кантати, ... жоржини і червоні невибагливі півники побіля веранди в саду, здавалось, по-особливому сьогодні прибрались і, вмиті, чепурні, трохи засмучені від своєї одвічної мовчанки, лагідною посмішкою вітали переможця (Б. Антоненко-Давидович).

№10 ► Пояснювальний диктант.

Записати текст. Пояснити правопис голосних у закінченнях різних частин мови, не з дієсловами.
Я не помилився. Кроків за два від мене пройшов круглий нашорошений їжачок. На його голках я запримітив якісь зеленкуваті кульки.
Він був увесь прикрашений невеличкими лісовими грушками. Видно було, що їжачок не помітив пропажі, а може, й не розгнівався на мене за свої груші.
Увесь день і ніч їжачка не було. Я вирішив, що він більше не повернеться до своєї комори. Та на світанку він повернувся з трьома яблуками, наколотими на голки (Ю. Збанацький).

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: 5 клас, пояснювальні диктанти
Переглядів: 3567 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.0/2
Всього коментарів: 0
avatar