Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Витинанка. Диктант
05.10.2015, 22:48
загрузка...

Коли  в наших предків  з’явилися перші  віконця  зі  склом — це  були невеличкі отвори. Промінчики, що йшли до хати, несли велику радість: це було своєрідне «хатнє сонечко». Сонце дарувало врожай, тому світлові  віддавали  належну шану. Щоб  зосередити  на  ньому ще  більшу  увагу, приєднували до нього різноманітні візерунки — витинанки  зі шкіри.

Згодом скло стало прозорішим  і його навчилися робити великим  та різати на квадтрати — шибки.

Люди забули про першу кругленьку шибочку, і світло з вікна не було вже для них символом сонця, а витинанки все різали та клеїли на шибки. На  зміну шкіряним прийшли витинанки паперові.

Для витинанок папір фарбують в червоний, рожевий, синій, зелений кольори,  а  також користуються вохрою. Багатокольорові витинанки ріжуть  спочатку  з  білого  паперу,  а  потім фарбують  окремі  деталі  композиції.

Залежно  від фантазії,  призначення  та  бажання  автор  надає  їм  певної форми, візерунка. Наприклад, витинанки для книжкових полиць мають переважно  геометричний малюнок,  а витинанки, що накладаються чи  то на  сволок,  чи  то на  стіни  та  вікна,— рослинний. Часто-густо  витиначі  укомпоновують  у  візерунок  витинанки  силуети  дерев  та  птахів.

Нині витинанки в  селах  та в містах побутують не  так часто  (хіба що на Новий  рік  у  вигляді  сніжинок) —  тепер  їм  не  надають  стільки  значення,  але  цей  один  із  найдавніших  видів  мистецтва  і  сьогодні  привертає до  себе  увагу,  бо  служить  виявом  певної  передсвяткової  радості  народу (Н. Кочережко, 200  слів).

Завдання 1

Уважно прочитай, поясни орфограми і пунктограми, повтори правила  їх правопису.
Напиши  словниковий  диктант.  Визнач  орфограми,  назви  правила щодо  їх написання.
Завдання 2

Кожух,  кожан,  газопровід,  стирати,  іволга,  схопити,  кібернетика, на порозі, німецький, сільський, без’язикий, пів’ящика, сьомий, майор, Горький, потьмянілий,  яскраво-червоний, по-російськи, навмання,  дозвілля, Ілля, Лук’ян, піаніссімо, ірреальний, коментатор, ранній, заввишки, Арктика,  годинник, не  злічений, незліченний, беззаперечний.

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: диктант, Витинанка, з української мови
Переглядів: 2187 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar