Головна » Файли » ДИКТАНТИ

Жар оселі. Диктант
06.10.2015, 01:29
загрузка...

Якось одного досвітку мама прокинулись , одслонили заслінку, розіклали навхрест полІнця, а коли розгорнули попІл - од жару тІльки теплий слід лишився.

Іти до сусідів не випадало,- жінці, котра не вберегла вогню , згідно з народною традицією, не годилося позичати жар. Як не мулялися мати, але усе ж довелося звертатися за допомогою до малолпнього господаря, тобто до мене: «Синочку, встань , горопашечко, та збігай до сусідки за жаром - наш вичах уночі...»

Зодягнувшись та прихопивши надщербленого гладущика, пішов, толочачи густу росу, до сусідки. Тихцем зайшов до хати, приткнувся біля порога й мовчу. Перекрутивши горщики в палахкучій печі, сусідка озирнулася. «Що трапилося?» - сполохалася вона. « Нічого такого ,- пробубонів у ніс.- Просто жар у нас вичах. Позичте свого...»

Тітка ураз повеселішала, підійшла до мене, погладила голівку: «Спати хочеш, іще не розчунявся...» - і, взявши з моїх рук черепка, нагорнула свіжого, аж зехтливого жару, притрусила зверху сизуватим попелом, обкрутила денце ганчіркою , щоб не пекло в руки, й вивела на дорогу.

Вогонь, за яким ходили у позички, був не просто господарською потребою; у ньому звичаї закладений значно глибший символ - не тільки родинне, але й загальнолюдське, себто сусідське вогнище; його тепло, його незгасливий
освіт жив серед людей , об'єднував і здружував.

(В. Скуратівський, 200 слів)

Завдання 1
Уважно прочитай , поясни орфограми і пунктограми , повтори правила їх правопису.
Завдання 2
Напиши словниковий диктант. Визнач орфограми , назви правила щодо їх написання .
Дзвонити, верболіз, витерти, втирати, кігті, молотьба, широкий, вечеря, гайок, сьогодні, роздоріжжя, весілля, несказаний, навмання, прем'єра, фізика, Аргентина, Британія, більярд , кар'єр, ранній, осінній, блиснути, стаття, кістлявий, чесний, кількісний.

Категорія: ДИКТАНТИ | Додав: | Теги: текст диктанту, Жар оселі, диктант
Переглядів: 2393 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar