Головна » Файли » ГДЗ » ГДЗ 6 клас

Давньогрецький одяг Доповідь 6 клас
01.10.2020, 00:57
загрузка...

Доповідь

зі світової історії

на тему: «Давньогрецький одяг»

учня 6 класу

Уявлення про давньогрецький одяг, про його зовнішній вигляд, нам дають пам'ятки давньогрецького мистецтва: статуї, барельєфи і горельєфи, розписи ваз, глиняні статуетки масового виготовлення, письмові джерела.

Костюм давніх греків мав так прикривати тіло, щоб природність пластичних форм людської фігури не була прихована й не видозмінювалася, а, навпаки, щоб її природна краса була завжди підкреслена.

П'ять особливостей відрізняли давньогрецький одяг: організованість, закономірність, пропорційність, доцільність і симетричність.

Закономірність одягу визначалася шириною ткацького верстата, на якому виготовляли тканину. Цілісний шматок тканини обмотував людську фігуру, закладався у вертикальні складки, які закріплювалися. Таким чином, людина кожен день «створювала» свій костюм заново.

Організованість одягу диктувалася, з одного боку, тим, яка деталь костюма створювалася, з іншого - матеріалом, з третього - модою.

Пропорційність одягу виражалася в гармонійності і врівноваженості всіх її деталей.

Симетрія костюма виявлялася в тому, що одяг цілком відповідав природним лініям людського тіла і вигідно їх підкреслював.

Доцільність моделі костюма вироблялася віками. «Вельми приємно бачити добре підігнане взуття ... і одяг, що задовольняє потребам власників ...» - так відгукується про своїх сучасників грецький філософ Ксенофон.

Закінченої, найбільш художньо виразної форми грецький одяг досяг в класичний період, коли мистецтво створення драпірування входило в курс навчання юнацтва та зовнішня манера поведінки була пов'язана з умінням носити одяг.

Одяг древніх греків був дуже простий за своїм кроєм, він складався з прямокутних шматків тканини різної довжини і ширини, задрапірованих на фігурі різними способами. Пластика драпіровки і постава фігури цінувалися значно вище вартості тканини і краси орнаменту. Тут греків цікавила не конструктивна, а живописно-пластична сторона.

Одяг стародавніх греків виготовлявся з льону або вовни. Шовк і бавовняні тканини привозили зі Сходу. Вид тканини змінювався залежно від моди, епохи і призначення. Простолюдини носили одяг з грубої тканини, багаті люди переважно з тонкої. Ткати вчили змалку, при цьому знатність роду або багатство не звільняло жінку від цього заняття.

Велике значення древні греки надавали кольору одягу. Колірна палітра була яскравою і чистою. Основні кольори, в які забарвлювалися тканини, - жовтий (охра різних відтінків), синій, червоний, світло-зелений, пурпурний. Колір мав соціальне значення. Улюблений і найбільш поширений колір одягу в класичну епоху - білий, який пізніше закріпився за одягом аристократії, а простолюдини одягалися в тканини зеленого, коричневого і сірого кольору.

Одноколірні тканини розфарбовувались, прикрашалися каймою, вишивкою, аплікацією. Візерунки орнаменту були пов'язані з природою і носили стилізований геометричний або рослинний характер. Давньогрецький орнамент ритмічний і будується по горизонталі, а в поєднанні з вертикальними лініями драпірування одягу все це підкреслювало красу і пластику рухів.

хітон                                   гіматій

До складу давньогрецького костюму входили:

1. Хітон (спідній одяг)

2. Взуття

3. Пояс

4. Гіматій – верхній одяг чоловіків, пеплос – верхній одяг жінок.

Нижнім одягом служив хітон. Це був прямокутний відріз тканини, складений по вертикалі уздовж лівого боку людського тіла, скріплений на плечах застібками - фібулами, підперезаний паском з напуском (колпос) і вміло закладений вертикальними складками.

Спочатку хітон виготовлявся з прямокутного шматка вовняної або лляної матерії приблизно метрової довжини, а потім шився з двох однакових, але набагато більших за розмірами відрізів тканини. Хітон могли зшивати по боці або залишати з одного боку відкритим, праве плече іноді залишали оголеним. Хітон підперізували поясом, з зайвої довжини робили напуск, ширину рівномірно розподіляли складками. Довжина хітона могла бути різною, але частіше за все доходила до колін. У класичний період довгий хітон був ритуальним одягом. Його одягали жерці і актори на сцені. І коли в IV столітті до н.е. виник звичай з'являтися у довгому одязі, такий хітон викликав осуд у всіх поборників суворих звичаїв старовини.

Фарос - розкішний верхній плащ в античний час, який зазвичай одягали поверх хітона, більш скромний називався хлаіна. Фарос носила аристократія. Він був з дорогого єгипетського полотна, красивого пурпурного кольору. Пізніше він дещо подовжився. Цей більш довгий плащ з великою кількістю складок отримав назву гіматіон.

Гіматіон -  тканина, що драпірувалася навколо фігури різними способами, найпоширеніший верхній одяг, що являв собою прямокутний шматок вовняної тканини розміром 1,7м х 4м. Щоб тканина не зісковзувала, ззаду зашивали вантаж - шматочки свинцю. Чоловіки надягали гіматіон наступним чином: один кінець, злегка задрапірований або закладений в складки, спускали з лівого плеча на груди, що залишилася тканину розташовували на спині і пропускали під праву руку, залишаючи руку вільною, і, уклавши тканину красивими складками, перекидали через ліве плече на спину. Це був найпоширеніший спосіб носіння гіматіона, - іноді гіматіон зі спини перекидали на праве плече, закриваючи їм праву руку або обидві руки. Більш широкий і довгий гіматіон називався палліум

Взуттям греків були сандалі різних типів, які складалися зі шкіряної або дерев'яної підошви і ременів, що перетягували ногу до щиколотки. Поширені були також м'які шкіряні чоботи і напівчоботи, які носили знатні люди, і м'які туфлі зі шкіри, доступні бідним громадянам. Для парадних випадків взуття робили з кольорової шкіри, прикрашали, розшивали перлами.

Костюми грецьких жінок підпорядковувалися тим же естетичним вимогам, що і чоловічі. Однак етичні міркування того часу вимагали, щоб жіночий костюм був більш довгим, більш закритим.

Нижній одягом, як і в чоловіків, служив полотняний або вовняний хітон.

Верхнім жіночим одягом був пеплос. За формою і способом драпірування він був схожий на хітон, але був довший і набагато ширший - для його виготовлення брали відріз тканини до 3-4 метрів завдовжки. Пеплос призначався головним чином для урочистих випадків. У повсякденному житті жінки, виходячи на вулицю, загорталися в прямокутний плащ, який нагадував чоловічий гіматій, але був менший за розміром і нарядно оброблений.

Костюм в Стародавній Греції формувався в тісному зв'язку з умовами життя греків і під впливом їхніх естетичних уявлень. Створення костюма, гриму, аксесуарів було таким же витвором, як і всі види мистецтва.

Тому і для нас костюм цього часу є найбільш цікавим і цінним. Він більше, ніж костюм будь-якого іншого народу, пов'язаний з вираженням естетичного суспільного ідеалу. Благородну простоту і гідну поставу, розвинені форми тренованого тіла, гармонійні пропорції, динамізм і свободу рухів прекрасно виявляє драпірування - основа античного грецького костюма.

Категорія: ГДЗ 6 клас | Додав:
Переглядів: 63 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar