Головна » Файли » ГДЗ » ГДЗ 6 клас

Житло та повсякденний побут римлян
01.10.2020, 01:04
загрузка...

                         Доповідь

зі всесвітньої історії

на тему: «Житло та повсякденний побут римлян»

учня 6 класу

 

На побут і повсякденне життя римлян впливало безліч різних чинників: кліматичні умови, традиції та звичаї, що склалися в суспільстві, а також матеріальне благополуччя і класова структура.

 Багаті римляни

Багаті  римляни жили у власних окремих будинках, які називалися віллами.  Їх у Римі налічувалося 1800. Римляни дуже піклувалися про зовнішнє вбрання своїх будинків. Стіни прикрашали розписами, фресками,  а підлоги — мозаїкою. Кімнати були оздоблені статуями.

     У центрі житлового будинку була зала без даху, з басейном. Вона називалася атріумом. Навколо нього розміщувалися інші кімнати. В атріумі будо домашнє святилище. Там стояли фігурки домашніх богів – ларів і зберігалися посмертні маски предків. З атріуму мимо кабінету господаря дому вів хід до внутрішнього,  залитого сонцем, дворика з фонтанами, квітниками, статуями, Його оточувала тіниста галерея з колонами, де відпочивали господарі дому. У спеціальному місці зберігалися рукописні книжки (сувої), які вважалися найціннішими речами в домі.. Багатий римлян мав чимало слуг. На вулиці раби несли знатних римлян на ношах. Часом вхідні двері вілли замість собаки стеріг раб-воротар, прикутий ланцюгом до стіни.

Нерідко заможні римляни мали власні басейни. Стіни будинків були прикрашені розписом. У дахах вони проробляли спеціальні отвори, щоб удень їх будинок міг висвітлювати денне світло.

 

Бідні римляни

Більшість римських громадян жили у квартирах великих багатоповерхових будинків — зазвичай чотири-п’ять поверхів.

Деякі квартири були великі й розкішні, складалися з декількох кімнат. Такі квартири займали заможні громадяни, вони селилися на нижніх поверхах, побудованих з каменю.

Прості римляни селилися у тісних комірках на верхніх дерев’яних поверхах. Обігрівалися кімнати жаровнями, але через них існувала загроза пожеж. У римських багатоквартирних будинках не було каналізаційних трубопроводів, тому жителі викидали помиї прямо з вікон на вулицю, проте існувало центральне опалювання.

У кімнатах було небагато меблів через тісноту. До нашого часу дійшли різноманітні стільці, ліжка, столи, скрині та буфети для зберігання різного начиння, запасів і речей.

Їжа,   одяг,   взуття,   прикраси,   зачіски

На сніданок римляни частіше за все вживали хліб або пшеничні бісквіти з медом, інжиром і маслинами. Сніданок вони запивали  водою. Другий сніданок складався з хліба та їжі, що залишилася від вчорашнього обіду.

Обід складався з трьох блюд. Спочатку подавалися блюда, що викликають апетит: салат, редиска, устриці, сардини, яйця.

Головна зміна блюд складалася з семи страв, у тому числі риби, м’яса, домашньої птиці.

Замість того, щоб прибирати зі столу, раби зазвичай виносили повністю весь стіл, а натомість приносили новий, на якому гостям пропонувалися фрукти, горіхи, медове печиво. Страви запивали невеликою кількістю вина.

За тисячу років існування Риму мода не зазнала суттєвих змін. Більшість римлян носила одяг із вовняних або льняних тканин. В епоху імперії тканини привозилися з Індії та Китаю. Шовк, що доставлявся з Китаю, коштував за вагою утричі дорожче за золото.

Більшість одягу робилася з суцільного шматка тканини, який обертали навколо тіла та скріпляли   особливими шпильками — фібулами.

Римські громадяни носили тоги, які одягали поверх туніки. Тоги сенаторів, як і їх туніки, мали широку пурпурну смугу.

Жінки носили туніки з льону або тонкої вовни. Заможні жінки поверх туніки надягали столу — довгий одяг з виляску або шовку. Багато жінок носили  шарфи,  щоб  захистити  своє  волосся  від  вуличного  пилу. 

Багатих римлян одягали слуги, завивали волосся, намащували тіло пахучою олією.

Жінки дуже дбали про своє волоссям і робили з нього різноманітні зачіски, носили  світлі  або  руді  перуки.  Вони  використовували  декоративну  косметику: білили обличчя, рум’янили щоки, фарбували губи, підводили очі.

Чоловіки стригли волосся та голили обличчя. В епоху пізньої імперії до моди увійшли довге волосся та борода.

Громадські лазні — терми

Римляни також славилися своєю любов’ю до лазень — термам. У Римі було безліч лазень як імператорських, так і приватних. Бані часто були обладнані альтанками і садами.

У них римляни любили проводити весь день, що не заважало їм там же вирішувати будь-які справи, аж до питань державного значення.

Освіта дітей

Римляни дуже дбали про освіту своїх дітей, так як розуміли, що це буде визначати їх подальше життя. У Римі існувало безліч приватних шкіл з різною вартістю навчання.

Школи для селянських дітей розташовувалися в приміщеннях майстерень і зазвичай там, крім арифметики і граматики дітей навчали ремеслу. У школах для дітей забезпечених громадян і чиновників часто викладали філософи і вчені, імена яких увійшли в історію.

У таких школах хлопчики вчилися окремо від дівчаток. Значну увагу віддавалося вивченню ораторського мистецтва і філософії.

Однак, незважаючи на сильну любов і турботу до дітей, римляни, подібно спартанцям, вбивали дітей, які народжувалися з видимими фізичними дефектами.

Вони вважали, що такі діти є покаранням богів і не можуть бути повноцінними громадянами Риму, а значить — і людьми.

Діти у Стародавньому Римі здобували освіту залежно від статку батьків. Діти найбідніших римлян не вчилися ні писати, ні читати, оскільки допомагали старшим по господарству.

Хлопчики з більш заможних сімей починали відвідувати школу, досягши шестирічного віку. Вчилися у початковій школі до 11 років, а подальшу освіту здобували вдома.

Дівчатка ж просто готувалися до заміжжя.

Багаті римляни мали особливого раба — педагога, який супроводжував дітей до школи.

Більшість шкіл мала один клас, де навчалися дванадцять дітей.

Закінчивши початкову школу, деякі хлопчики переходили до граматики (середня школа). Вони вивчали історію, астрономію, музику, філософію, геометрію, географію. Одним з найважливіших предметів була грецька мова, оскільки культура греків суттєво вплинула на всі сторони життя Стародавнього Риму.

Коли хлопцеві виповнювалося 13–14 років, він продовжував навчання з учителем красномовства — ритором. Таке навчання могло тривати досить довго.

Категорія: ГДЗ 6 клас | Додав:
Переглядів: 62 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar