Головна » Файли » Бібліотека педагога » Плани-конспекти

Як народні прикмети допомагають передбачати погоду. Урок природознавства 2 клас
24.11.2015, 04:02
загрузка...

Тема. Як народні прикмети допомагають передбачати погоду.

Мета: формування ключових компетентностей:

         вміння вчитися – самоорганізовуватись до навчальної діяльності у взаємодії;

         загальнокультурна - оволодіння досягненнями культури, народних традицій, формулами мовленнєвого етикету;

         громадянська - здатність екологічно мислити, бережливо ставитись до природи, до людей і до самого себе.

формування предметних компетентностей:

         навчальна: навчати учнів спостерігати за погодою свого краю, перевіряти народні прикмети   передбачення погоди;

         розвивальна: розвивати спостережливість;

            виховна: виховувати розуміння важливості для людей знань про погоду та її зміни.

         Обладнання: навчально-методичний комплект «Всесвіт» із мультимедійним супроводом, підручник і зошит «Природознавство»,  мультимедійна презентація до уроку, ПК, маски, народні прикмети, хмаринки із завданнями, кросворд «Прогноз погоди», фотоколаж «Осінь», малюнки дітей, пісня «Народні прикмети» на мотив пісні «Песенка Мамонтенка»з музичним супроводом.

ХІД УРОКУ

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

         Ранок стукає в віконце.

         «Час вставати»,— каже сонце.

         І промінчиком лоскоче —

         Привітатись першим хоче!

         Як знайомих я зустріну,

         Посміхнусь їм неодмінно!

         Гарний настрій принесе

         «Добрий день» чи «Здрастуйте».

         Тож часу не втрачаймо, роботу починаймо.  (Слайд 1,2)

Учитель. А що нам допомагає у навчанні? (Відповіді учнів.)

(Звучить фрагмент аудіозапису пісні «Літосфера» з комплекту «ПіснеЗнайка», діти співають.)

ПіснеЗнайці завдяки

Ми вчимося залюбки,

Нам знання даються легко —

Нами тішаться батьки... (Слайд 3)

II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

Учитель.  До нас на урок завітала чарівна гостя. Відгадаєте загадку і дізнаєтесь,  хто це. (Слайд 4)

         У садах, гаях блукає,

         Жовті шати одягає,

         Золотисту стелить постіль –

         Жде сестрицю білу в гості. (Осінь).

(До класу заходить дівчинка – осінь.)

Осінь. Вітаю вас, дорогі дітки. Я – золота осінь. Завітала до вас у цей гарний день разом зі своїми помічниками. Ми хочемо розповісти вам багато цікавого і дізнатися, що ви вже знаєте про природу.

         1. Хвилинка спостережень   (Слайд 5)

- Яка сьогодні погода? Стан неба? Чи є опади?

- Як називається цей місяць? Який день тижня?

- Яка погода переважала протягом тижня?

- Чи є на вулиці вітер? Визначте його напрям.

(Діти записують спостереження у зошити та в календар погоди.)

- Які осінні місяці ви знаєте?

-  А чому восени холодніше, ніж улітку?

(Тому що сонечко нижче піднімається над землею, менше зігріває землю.)

         2. Перевірка домашнього завдання

— Розкажіть, яку користь та яку шкоду приносить вітер людям.

— Які ви знаєте казки чи пісні про вітер?

III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

- На попередніх урокам ви вивчали чому буває ніч і день, як вимірювати температуру повітря, колообіг води в природі, якими бувають погода, вітер, опади.

- Сьогодні ви дізнаєтеся, за яким планом проводять спостереження за погодою та неживою природою рідного краю. (Слайд 6)

(Звучить фрагмент аудіозапису пісні «Атмосфера» з комплекту «ПіснеЗнайка», діти співають.)

Спитали про погоду у матусі

Або звернулись до телепрограм.

Це стан повітря Вас цікавить, друзі,

Це клімат краю небайдужий вам.

IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

         1. Робота за підручником (с. 30-31)

— Пригадайте, що належить до неживої природи. (Повітря, вода, ґрунт, зорі, небо, гори, місяць, сонце…).

— З яких показників складається погода? (Температура повітря, стан неба, вітер, опади). (Слайд 7)

(Звучить фрагмент аудіозапису пісні «О, Земле!» з комплекту «ПіснеЗнайка», діти співають.)

О, як це чудово, послухайте, діти,

Що всім нам знайшовся притулок у світі!

В безмежному космосі добре помітна

Домівка людини – Земля наша рідна!

Її атмосфера, як ковдра, вкриває,

Від впливу космічного оберігає.

А Сонце яскраве нас лагідним світлом

Завжди зігріває, і взимку, і влітку.

(Виходять Осінь і діти, в масках:  День і Ніч, Температура повітря, Хмарність, Опади, Вітер, Вода, Ґрунт і Сонце).

         Учитель.  Сонце зумовлює все життя на Землі. Кожен рік завдяки Сонцю на Землі виростають тисячі видів рослин, які годують тисячі видів тварин. Крім того, від Сонця залежить зміна пір року: зими, весни, літа, осені. Відбуваються зміни в житті рослин і тварин.

         Осінь. А зараз мої помічники розкажуть, як Сонце впливає на:

• тривалість дня і ночі в різні пори року;

• температуру повітря вдень і вночі;

• хмарність, опади і вітер;

• стан водойм та ґрунту в різні пори року.

(Кожен учасник по черзі розповідає про вплив сонця на стан погоди).

Учитель.  Дякуємо вам, помічники,  за цікаві повідомлення і запрошуємо разом з нами відпочити.

2. Фізкультхвилинка

         Хмарка сонечко закрила,

         Слізки срібнії зронила.

         Ми ті слізки пошукаєм,

         У травиці позбираєм.

         Пострибаєм, як зайчата,

         Політаєм, як пташата.

         Потанцюємо ще трішки,

         Щоб спочили ручки, ніжки.

         Всі веселі? От чудово!

         А тепер - до праці знову!

3. Робота в зошитах (с. 10)

V. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ

1.  Для допитливих

— Народ споконвіку спостерігав за змінами погоди в різні пори року. Це було вкрай необхідно, бо від погоди залежав не тільки врожай рослин, а й життя людей у давнину. Тому кожна прикмета перевірялася впродовж тривалого часу і нарешті дійшла до нас. Тепер ви спробуєте перевірити, чи справ­джуються народні прикмети про погоду, чи ні. (Слайд 9)

         Прикмети є різні. Ось деякі з них. 

  • Летять журавлі мовчки, низько і швидко – до поганої погоди.
  • Жайворонки співають – довго збережеться ясна погода.
  • Якщо птахи в’ють гнізда на сонячній стороні, бути літу холодним.
  • Вечірня веселка віщує гарну, а ранкова – дощову погоду.
  • Хмари пливуть високо – до гарної погоди.
  • Зміну погоди можна визначити і за поведінкою акваріумних рибок. Якщо вони плавають біля самої поверхні води, очікується негода. А якщо вони риються на дні в піску — буде гарна погода.
  • Пасічники знають: бджоли не летять у поле на негоду. Адже багато квіток перед дощем закриваються, тож нектару бджолі не набрати.
  • Пізній гриб – пізній сніг.
  • Осінь бідна на гриби – зима буде багата на сніг і морози.
  • Якщо восени рано нанесе снігу, то і весна буде рання.
  • Чим тепліший і сухіший вересень – тим пізніше прийде зима.

2. Робота в парах «Збери прислів’я». (Слайд 11)

Учитель. А зараз ви попрацюєте в парах. Кожна пара отримає свою хмаринку із завданням, підготує на нього відповідь і старший учень пари відповідатиме.

1) Весна красна квітами, а осінь — плодами.

         (квітами, красна, Весна, плодами, а осінь —).

2) Після, четвер, дощику, в.

         (Після дощику в четвер).

3) зима, Осінь, з’їдає, а зима.

         (Осінь збирає, а зима з’їдає).

4) Восени і горобець багатий.

         (і горобець, Восени, багатий).

5) Як вересніє, то й дощик сіє.

         (то й дощик, сіє, вересніє, Як).

6) Плаче жовтень холодними сльозами.

         (жовтень, сльозами, Плаче, холодними).

7) Листопад зимі ворота одчиняє.

         (зимі, одчиняє, Листопад, ворота).

3. Розгадування кросворда «Прогноз погоди» (Слайд 12)

1)      Не звір, а виє. (Вітер)

2)      У річці купалася, у хмарі ховалася,

         Від блискавки-грому полинула додолу.

         На землю спустилася — на сто крапель розбилася. (Гроза)

3)      Сидить дід за подушками

         І стріляє галушками. (Град)

4)      В нас зимою білим цвітом

         Сад зацвів, неначе літом. (Іній)

5)      На шибках без олівця він малює без кінця.  (Мороз)

6)      Що сходить без насіння? (Сонце)

7)      Я падаю на ваші хати.

         Я білий-білий, волохатий.

         Я прилітаю вам до ніг,

         А називаюсь просто — ... (сніг).

8)      Вранці хтось в саду бродив і намисто загубив.

         Потім сонечко гуляло, намистинки позбирало. (Роса)

9)      Мене просять і чекають,

         А як прийду — утікають. (Дощ)

10)   То чорні, то сині по небу ходили,

         А як набив їх вітер — сльози розпустили. (Хмари).

VI. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ. РЕФЛЕКСІЯ

— Для чого люди спостерігають за погодою?

— Які народні прикмети передбачення погоди ви запам'ятали?

— Назвіть народні прикмети передбачення хорошої погоди.

— Назвіть народні прикмети передбачення негоди.

Діти виконують пісню «Народні прикмети» на мотив пісні

«Песенка Мамонтенка»

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

— Дізнайтеся, які народні прикмети про погоду знають ваші рідні. Чи справджуються ці прикмети? Чому?

— Дізнайтеся, як реагують на зміну погоди тварини. Проведіть спостере­ження за деякими з них і перевірте. Розкажіть про це своїм однокласникам.

— Користуючись джерелами інформації, знайдіть додаткові відомості про те, як за поведінкою рослин і тварин люди передбачають погоду. Поділіться здобутою інформацією з однокласниками. 

Єфіменко Олена Олександрівна

Уманський НВК  «Загальноосвітня  школа – інтернат І – ІІ ступенів 

імені Ю.О.Гагаріна – педагогічний  ліцей»

Уманської міської ради

Черкаської області

Категорія: Плани-конспекти | Додав: | Теги: 2 клас, Конспект уроку, народні прикмети, природознавство
Переглядів: 1635 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar