Головна » Файли » Бібліотека педагога » Плани-конспекти

Перший урок 2014-2015 н. р. у 1 класі
26.08.2014, 13:20
загрузка...

Перший урок 2014-2015 н. р. у 1 класі

 

Тема:    Україна - єдина країна

Амеліна Тетяна Петрівна, вчитель початкових класів Кудрявцівської ЗОШ І-ІІІ ст. Веселинівської районної ради        

Мета: Поглибити знання учнів про нашу державу- Україну, продовжити ознайомлення учнів з національними і державними символами, формувати національну свідомість. Формувати поняття про незалежність, цілісність , волю України та значення цих факторів  для українського народу. Розвивати пізнавальні інтереси, бажання брати посильну участь у розбудові держави. Виховувати любов до рідного краю , почуття патріотизму, гордість за свою державу.

Обладнання: фото краєвидів України, Миколаївщини. Фото архітектурних споруд міста Миколаєва. Ікона з зображенням Святого Миколая,  презентація «Символи України». Сонечко для тематичної павутинки. Різнокольорові паперові квіточки, які вчитель дає учням за кожну правильну відповідь, або за розказаний вірш. Предметні малюнки для гри.

 

Епіграф :

Дитино, глянь навкруг, яка твоя земля:

Красива, дивовижна і єдина.

Усе тут дороге: ліс, гори і поля ,

Бо це Вітчизна наша – Україна!

                                   Хід уроку

Вчитель.   Дорогі мої діти, мої ластів’ята !

Встало сонце ласкаве і світ заяснів!

Я безмежно щаслива і дуже багата:

Скільки ж дочок у мене і скільки синів!

Ось і  закінчилося тепле  і ласкаве літо. Настав  вересень. І шкільний дзвоник покликав вас до праці .

І ось ви в школі. Це наш клас .

Ви всі прийшли сюди учитись .

Життя цікаве буде в вас ,

Лиш треба добре потрудитись.

Бо тільки праця все дає :

Знання, уміння й інше  диво!

Коли ж у тебе все це є,

То ти зростатимеш щасливо.

- Дітки, а що вам потрібно для щастя? ( мама ,тато, здоров´я,…)

- Так ,а ще ,мабуть, рідна домівка, рідний край?

Слухання вірша П. Воронька.

Учень                                    

  Облітав журавель

Сто морів, сто земель,

Облітав, обходив,

Крила, ноги натрудив.

Ми спитали журавля:

— Де найкращая земля?

Журавель відповідає:

— Краще рідної немає!

  • А як ще люди називають рідний край? ( Батьківщина)
  • Як називається наша Батьківщина? ( Україна)

Вчитель. Україна, Батьківщина, Вітчизна, рідний край... Ці слова дорогі кожній людині нашої країни. Мама, яка дала нам життя, земля, на якій ми живемо, хліб, який ми споживаємо... Без цього неможливо жити. І серед найзаповітнішого є в людини Батьківщина. Кожна людина найбільше любить той край, де народилася й живе. Кожен пишається своєю рідною землею і завжди хоче сказати про неї найкраще.

Учні

Україна - рідний край,

Поле, річка, зелен гай,

Любо стежкою іти,

Тут живемо я і ти.

 

Україна – рідний край,

Рідне поле, зелен гай,

Рідне місто, рідна хата,

Рідне небо й рідна мати.

 

Україна – це ліс та долини,

Це широкі квітучі поля,

Це маленька щаслива дитина

І найкраща матуся моя.

 

Україна –це пісенька щира.

Це струмок, що біжить до Дніпра,

Це містечко рідненьке і хата.

Я бажаю усім лиш добра.

( Демонстрація краєвидів України)

Вчитель. Сьогодні ми живемо у третьому тисячолітті, у двадцять першому столітті. А історія нашої держави почалася ще задовго до дев'ятого століття. Та вже на початку дев'ятого століття про неї є спогади в старовинних рукописах, як про Київську Русь. В кінці дев'ятого століття про Київську Русь поширились слова, як про сильну працелюбну і багату державу у центрі Європи. Через її територію пролягали торгівельні шляхи. Про її поневолення мріяли багато держав. І це не раз вдавалося ворогам. Хоч волелюбний, сміливий український народ умів боронити свою державу, відстоював героїчно рідну і милу землю, але не завжди вистачало сили. А коли вороги перемагали , то тоді люд стогнав від поневолення і рабства.

(Учень та учениця 5 класу в українських костюмах розповідають вірші)

Учень

Народе мій, великий, український,
Ти пута зняв з козацького коня,
І нині ти вже  з волею!                                                                                           Тож зміцнюй, бережи її щодня!
Без волі ти на власнім полі — раб!

Учениця

Будь пильним, мій довірливий народе,
Не раз вже потрапляв у пастку ти,
Підняти прапор — то ще не свобода,
Будь мудрим! Вір, що дійдеш до мети!

Учень

Народе мій, для всіх завжди відкритий,
Не вір, що воля з'явиться сама.
Не дай себе підступно обдурити —
Мовляв, дороги іншої нема.

Учениця

Народе мій, великий, український,
Як буде в тебе воленька свята,
То буде й коровай, і мед по вінця,
Не зразу, та на вічнії літа.

Учень

Про волю цю Шевченко мріяв,
Оспівував жадану і святу.
З козацьких віщих душ вона зоріє —
У вічному колоссі, у цвіту.
У праці незалежність здобувай,
Та 24 серпня завжди пам'ятай!

Учениця

Були часи, коли забороняли

На рідній мові людям говорить

Щоб рідну мову діточки не знали ,

Її у школах перестали вчить.

 

-Діти, а яка наша рідна мова ? (Українська)

Учень

Та українська мова світанкова

Сьогодні серед інших мов звучить.

Державною є рідна наша мова!

Їй у віках тепер судилось жить

Вчитель. Нашу державу завойовували польські пани, російські царі, литовські князі, татари та турки. Але волелюбний український народ боровся і не здавався. Впродовж багатьох століть наш народ не тільки мріяв, а й активно боровся за волю, за незалежність України. І 24 серпня 1991 року було  прийнято Акт про оголошення незалежності України.

Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,                                                          

Землі нашій поклоніться                                                                                 

За щасливий мирний день .                                                                      

І  до сонця потягніться.

В різні боки нахиліться,                                                          

Веретеном покрутіться.                                                                      

Раз присядьте,                                                                                       

два присядьте                                                                                           

І за парти тихо сядьте.

Вчитель

Складання тематичної «павутинки» до поняття «Рідний край».

  • Шановні гості і діти, погляньте на наше сонечко. На сонечку написані    слова.(Учень, який вміє читати, читає вголос.) З якими словами,  для вас пов’язане поняття «Рідний край»? Промінчики нашого сонечка тягнуться до цих слів. (Тато, ліс, струмок, стежка, пісенька, Миколаївська область)

Україна – це наша велика Батьківщина. Але кожна людина має ще й маленьку Батьківщину – місце, де вона народилася. Рідна земля – це батьківський поріг. Рідна школа, рідне село. Для нас з вами -  це наша рідна Миколаївщина. Миколаївщина - благодатний край, де жаркий родючий степ зустрічається з прохолодою морських хвиль, терпкі запахи чебрецю й полину змішуються із солоним рибним вітром морських просторів. Житниця України. Край суднобудівників і хліборобів.

                                       (Показ краєвидів Миколаївщини)

Обласним центром Миколаївщини є місто Миколаїв. Місто Миколаїв набагато старше ніж Миколаївська область. Воно почало створюватися ще в 1789 році з будівництва кораблів. Це місто ще називають містом корабелів.

Засновником міста був російський князь Григорій Олександрович Потьомкін. Назвали його Миколаєвом на честь Святого Миколая Чудотворця, який є покровителем моряків. (Показ ікони.) Життя міста, його промисловість  пов’язана з кораблебудуванням. В місті є декілька кораблебудівних заводів. Миколаїв має дуже багато гарних місць , чудову архітектуру . Хто з вас був в Миколаєві ?

( Заочна екскурсія містом. Показ фото архітектурних споруд міста Миколаєва.)

Учень

Миколаївщино! Мій коханий краю,

Мати наша рідна і свята!

Сонце ясне над тобою сяє,

Медом диха нива золота.

Вчитель. На території України живуть не лише українці, а й люди інших

національностей, але всі вони люблять неньку Україну, славлять, примножують її багатства. І ви, коли підростете, також будете зміцнювати нашу державу своїми справами, а поки що вам потрібно добре вчитися, слухатися вчителя та своїх батьків.

Послухайте вірш Романа Купчинського "Мій край".

Мій край
Україна — край мій рідний.
Від Кавказу по Карпати
І веселий, і свобідний,
І великий, і багатий.
Де є в світі кращі ріки
Як Дністер. Дніпро-Славута?
Де ясніше сонце світить,
Де гарніше зорі сяють?
Де ступлю — лиш рідна мова.
Де погляну — рідні люди.
Роботящі підгірянці.
Як вогонь, палкі гуцули
І сміливії кубанці.
Що ще Січі не забули.
І розважні подоляни.
І полтавці солов'їні,
бойки, лемки,волиняни —
Всі вони брати єдині...

Учні

Різні в світі є країни,
Різні люди є у світі,
Різні гори, полонини,
Різні трави, різні квіти.

 

Є з усіх одна країна,
Найрідніша нам усім,
То — прекрасна Україна,
Нашого народу дім.

 

Там шумлять степи безкраї,
Наче вміють говорити.
Там ясніше сонце сяє,
Там солодше пахнуть квіти.

 

Різні в світі є країни,
Гарні є і є багаті.
Та найкраще в Україні,
Бо найкраще в рідній хаті .    

 

Вчитель. Кожна країна світу має свої символи. Символ-це умовне позначення якогось предмета, явища. Дітки, давайте згадаємо, що ви в садочку вчили про символи України ? (Розповідь за презентацією «Символи України»

Гра з елементами розповіді. «Мій рідний край»

- А зараз ми спробуємо створити картину одного з куточків рідного краю.

На дошці виставляю по черзі предметні малюнки із зображенням української хати, верби, калини, лелеки, соловейка, гнізда, річки.

Учні коментують. Наприклад: «Гніздо я кладу на дах хати. У гніздо посаджу лелеку» і т.д. Учитель біля річки «садить» кущ калини і говорить:

             А калина біля броду                    

             білі квіти розпускає.

          На свою чарівну вроду

              задивляється у воду,

              соловейка виглядає.

(Діти «садять»  на кущ соловейка.)

- В Україні калина завжди росла біля хати. В народі було прийнято садити кущ калини, коли в сім´ї народжувалась дитина. Верба і калина завжди допомагали людям, адже калиною лікували кашель, а порошком меленої вербової кори зупиняли кров. Тому й стали ці дерева народними символами.

Учень                                                                                          

Моя Батьківщина — це хата й калина.                                     

Що виросла біля вікна.                                                              

Моя Батьківщина — це вся Україна,                                       

 Що в цілому світі одна!                                                            

 Учениця                                                                                    

Моя Батьківщина — це села й містечка,
Й верба, що спустила гілля.
І річка красива від нас недалечко...
Уся наша рідна земля.                                                           

Учень                                                                                         

Моя Батьківщина — це предків багато,
Що землю свою берегли.
Стояли за неї до смерті, завзято,
А ворогу не віддали.
 

Учениця                                                                                    

Моя Батьківщина — це будні і свято,
І неба безмежного шир.
 Щасливе дитинство, це мама і тато,
Це радість, це ласка і мир!                                                      

Вчитель. Отже, діти, потрібно любити свою Батьківщину, захищати цілісність її територію, берегти мир. А зараз ми з наших квіточок складемо український віночок. (Діти по колу наклеюють квіточки.)  

Дитинство веселковими мостами
Як в казці швидко-швидко пролетить.
А потім юність росами-стежками...
Всі роки в школі — найсвітліша мить!
Тому у дружбі, радості зростайте,
Хай сонце щастя світить вам щораз.
І перше свято це запам'ятайте.
Зростайте мудрі, діти. В добрий час!
 

Категорія: Плани-конспекти | Додав: | Теги: перший урок 2014
Переглядів: 2948 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
avatar