Головна » Файли » Читання мовчки

БУДОВА ТА ЖИТТЯ РОСЛИН. Читання мовчки тексту монологічного характеру наукового стилю
31.05.2015, 03:56
загрузка...

Значення рослин у природі, народному господарстві та житті людини визначається передусім за все їхньою здатністю до фотосинтетичної діяльності. Завдяки фотосинтезу рослини впродовж усієї історії Землі забезпечували та забезпечують можливість життя на планеті у всіх його проявах. Вони постійно поповнюють втрати органічних сполук на планеті, накопичують у продуктах фотосинтезу велику кількість хімічної енергії, підтримують необхідний для існування більшості організмів рівень кисню в атмосфері, попереджають накопичення в атмосфері надлишку вуглекислого газу.

Рослини відіграють провідну роль у кругообігу мінеральних та органічних речовин, що забезпечує безперервне існування життя на землі. Лише наземними рослинами включається в життєві цикли 34 млрд т різних хімічних елементів, рослинністю океану — на порядок менше — 36 млн т. Кількість мінеральних сполук, що беруть участь у кругообігу, в різних рослинних формаціях різна.

Рослинність істотно впливає на клімат, формує температурний режим планети: за рахунок значного поглинання вуглекислого газу зменшився так званий парниковий ефект і температура знизилася до сучасного рівня. Кисень, що виділяють рослини, захищає біосферу від ультрафіолетових променів, які згубно впливають на біологічні об'єкти.

Рослинність бере активну участь у формуванні ґрунтів, попереджає їх змивання та вітрову ерозію. Деякі рослинні формації зумовлюють накопичення води на поверхні землі та сприяють утворенню боліт. Покла- ди таких корисних копалин, як кам'яне та буре вугілля, сланці, торф, є безпосереднім результатом фотосинтетичного процесу рослин різних геологічних епох.

Таким чином, у цілому рослинні організми й утворюваний ними по крив є важливим ланцюгом оточуючої нас природи. Вони мають величезне значення.

Усі рослини поділяють на групи залежно від використання людиною:

1. Харчові рослини:

а) хлібні злаки — пшениця, рис, кукурудза, просо, ячмінь, овес, жито та ін.;

б) овочі — капуста, морква, буряки, огірки, помідори, а також картопля;

в) плодові рослини — смородина, аґрус, малина, яблуні, груші, сливи, вишні, абрикоси, виноград, цитрусові (лимони, мандарини, апельсини);  

г) зернобобові — горох, квасоля, соя, боби;

е) цукристі рослини — цукровий буряк, цукрова тростина.

2. Лікарські рослини — група рослин, що безпосередньо використовуються для лікування хвороб людини або тварин чи є сировиною для хіміко-фармацевтичної промисловості. У теперішній час медицина використовує до трьохсот видів лікарських рослин. Найважливіші з них — аніс, валеріана, ехінацея, беладона.

3. Технічні рослини, що використовуються в промисловості:

а) прядильні (волокнисті) рослини — група рослин, які дають сировину, придатну для виготовлення текстильних виробів, шпагату, канатів тощо;

б) ефіроолійні рослини — група рослин, в різних органах яких утворюються цінні ефірні олії;

в) каучуконосні рослини — група рослин, у тканинах яких утворюється каучук;

г) рослини, з яких отримують барвники,— серед них є дерева, чагарники, трави. Наприклад, барбарис, марена, красильна, горіх, рубія, альканна та ін.

4. Рослини, у яких використовується деревина. Основні породи — дуб, бук, граб, ялина, сосна, ясен, клен та інші.

5. Декоративні рослини: троянди, жоржини, хризантеми, чорнобривці, петунія, матіола, орхідеї, гвоздики та ін. (Т. Богданова, 426 сл.).

Тестові завдання

1. Визначити стильові особливості, характерні для прочитаного тексту. А Емоційність, простота, доступність. Б Багатозначна образна лексика, декларативність. В Велика кількість термінів, точність слововживання. Г Образність мовлення, використання слів у переносному значенні.

2. Яка основна думка прочитаного тексту? А Рослини, природа і людина. Б Рослини відіграють провідну роль у кровообігу мінеральних та ор- ганічних речовин. В Рослинність бере активну участь у формуванні ґрунтів. Г Величезне значення рослин у природі, народному господарстві на життя людини.

3. Визначити рядки, у яких зазначено, на що істотно впливає рослин- ність. А На клімат. Б На життя людей. В На формування ґрунтів. Г На життя тварин.

4. Визначити рядки, у яких зазначено, що є результатом фотосинтетичного процесу рослин різних геологічних епох. А Сланці, торф. Б Поклади залізної руди. В Поклади нафти, газу. Г Поклади кам'яного та бурого вугілля.

5. Яка думка є помилковою щодо значення рослин у природі? А Поповнюють втрати органічних сполук на планеті. Б Підтримують необхідний для існування більшості організмів рівень кисню в атмосфері. В Сприяють накопиченню в атмосфері надлишку вуглекислого газу. Г Накопчують у продуктах фотосинтезу велику кількість хімічної енергії.

6. Скільки різних хімічних елементів включають у життєві цикли наземні рослини? А ЗО млрд. т. Б 34 млрд. т. В 53 млрд. т. Г 25 млрд. т.

7. Скільки різних хімічних елементів включають у життєві цикли рослин- ність океану? А ЗО млн. т. Б 34 млн. т. В 36 млн. т. Г 26 млн. т.

8. Яка кількість енергії, що акумулюється в рослинній масі різних зон? А Однакова. Б Залежить від температури. В Неоднакова. Г Приблизно однакова.

9. Установити відповідність між назвами харчових рослин та їх пред- ставниками.  

А Квасоля, горох, соя. 1 Хлібні злаки. Б Смородина, яблуня, вишня. 2 Овочі. В Рис, кукурудза, жито. З Зернобобові. Г Капуста, картопля, огірки. 4 Плодові рослини. 

10. Установити відповідність між технічними рослинами та їх представ- никами. А Петунія, троянди, орхідеї. 1 Прядильні рослини. Б Барбарис, горіх, красильна. 2 Рослини-барвники. В Льон, бавовник, коноплі. З Декоративні рослини. Г Коріандр, аніс, лаванда. 4 Ефіроолійні рослини.

11. Скільки видів лікарських рослин використовується в сучасній медицині? А 300 видів. Б До 300 видів. В Понад 300 видів. Г 350 видів. 12. Визначити рядок, у якому подані назви лише лікарських рослин. А Малина, виноград, вишні. Б Беладона, валеріана, ехінацея. В Гевея, ваточник, дуб. Г Сосна, горіх, ясен.

Ключ

Номер завдання 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Правильні відповіді В Г А, В А, Г В Б В В А-3, Б-4, В-1, Г-2 А-3, Б-2, В-1, Г-4 Б Б

Категорія: Читання мовчки | Додав: | Теги: читання мовчки, БУДОВА ТА ЖИТТЯ РОСЛИН, Текст наукового стилю
Переглядів: 946 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar