Головна » Файли » Читання мовчки

Дивак
15.09.2020, 23:54
загрузка...

І. Прочитайте текст мовчки. Визначте стиль і тип мовлення. Поміркуйте, з якою метою автор використав діалогічну і монологічну форми мовлення?
ІІ. Назвіть слова, що вказують на послідовність подій.
ІІІ. Випишіть ключові слова (словосполучення або речення).
Дивак
По той бік мосту, через вигін, червоніє крізь біле плетиво запорошених дерев цегляна школа. З бовдурів дим іде вгору тополиними стовпами. Повітря пахне торф’яним духом і весняним випаром сирих вільхових дров. Ліворуч від мосту чорніють води, виграючи на сонці блискучими хвильками,— там б’ють джерела; а праворуч, на мілині, де лід міцніший, гасає ватага школярів. Лід гнеться, цьворохкає од берега до берега, здуваючись попереду ватаги, мов ковдра на сіні. З проломин цівками цебенить вода і заливає плесо.
— Ей, Олесю! — кличуть з гурту.— Гайда з нами подушки гнуть!
— Навіщо лід псуєте? — у відповідь Олесь.— Він ще молодий. Дітвора сміється: дивак.
А Федько Тойкало розбишакувато вишкірив зуби і, вказуючи рукавом на Олеся, заволав так, що шия одразу зробилася тоненькою:
— Бий зрадника! — підскочив, тицьнув Олеся ліктем під скроню і зник поміж палями.
Олесь згарячу ніяково усміхнувся, поторкав мокрою рукавичкою тверду ґулю під оком і, ковзаючись, побрів до школи. Під ногами лагідно, мов хмизок у лісі, потріскував лід, а біля ока щось обважніло й сіпалось. Олесь ліг долілиць, притиснув скроню до льоду і почав розглядати дно. Воно тьмарилося мулистим пилком, пускало бульбашки, котрі прилипали до криги — білі, круглі, як 

воляче око. Течія розчісувала зелений кушир, пряли тоненькими ніжками якісь жучки, боком долаючи пружний струмінь. І ввижається Олесеві маленька хата під кущем водяної папороті, а в тій хатці — він біля віконця сидить, рибку стереже. Забажав — вийшов. Ніхто тебе не займе. Іди куди заманеться. Ось карасик пливе. Цап його за пірце: «Добридень, дядьку! Як поживаєте?» Олесь солодко зойкає, щільніше припадає лобом до криги.
Раптом поміж куширами промайнула чорна блискавиця і завмерла осторонь довгастою плямою. Олесь підповз ближче, пригледівся й застогнав від подиву: щука! В зубах у неї тремтіла маленька пліточка.
— Пусти,— видихнув Олесь і ляпнув долонею по льоду. Та щука й не поворухнулась. А плітка зникла. Він підхопився на ноги і став гатить підбором в те місце, де стояла щука, аж доки під чоботом не хрокнула вода.
Біля школи теленькнув дзвоник, улігся гамір. А Олесь сидів посеред річки поруч зеленої, з ряскою, калюжі і плакав. Під мостом бився об палі вихор, згортав до купки сухий очеретяний лист і гнав його в берег.
Олесь підвівся, запхав книжки в пазуху і поплентався до школи.
На першому уроці було малювання. Старенька вчителька Матильда Петрівна ходила поміж партами і, роблячи загадкове обличчя, повільно говорила: «А сьогодні, діти, ми будемо малювати... перегнійний горщечок. Завдяки цим горщечкам передові колгоспи нашої країни...» Потім вона дістала з портфеля гирунчик і врочисто поставила на стіл.
Діти почали малювати, виводячи кожен своє: той жлуктичко, інший ринку або макітерку. І оскільки дірку в денці ніяк було передати, то її чіпляли збоку. Олесь старанно скрипів олівцем і натхненно прицмокував. Коли ж учителька зупинилася біля його парти, із зошита на неї, презирливо примруживши око, дивився дятел: чого тобі тутечки? (За Г. Тютюнником, 452 слова).
ІІ. Складіть власні речення з виділеними словами, попередньо їх розтлумачивши. (Гирунчик — горщечок. Жлуктичко — посудина, видовбана з дерева, в якій прали білизну, полотно. Ринка — невисока глиняна миска. Макітра — конусоподібна глиняна посудина з широким отвором).
ІІІ. Дайте відповіді на запитання, вибираючи правильну відповідь.
1. Яка школа червоніє по той бік мосту?
а) Дерев’яна; б) цегляна; в) кам’яна; г) торф’яна.
2. З проломин вода цівками:
а) Біжить; б) цебенить; в) розливається; г) дзюрчить.

3. Як звали хлопчика, якого діти гукали з гурту?
а) Петро; б) Василь; в) Олесь; г) Іван.
4. Поміж куширами промайнула:
а) ящірка; б) щука; в) риба; г) блискавка.
5. Куди поплентався хлопець?
а) Уздовж берега; б) до друзів; в) додому; г) до школи.
6. Який урок був першим?
а) Математики; б) історії; в) природознавства; г) малювання.

Категорія: Читання мовчки | Додав:
Переглядів: 41 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar