Головна » Файли » ШКОЛЯР » основи здоров'я

ПРИНЦИПИ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ
24.09.2020, 17:59
загрузка...

► Здоров'я і благополуччя

► Формула здорового способу життя 

► Якщо ти занедужав

► До кого звернутися по допомогу

 

Раніше, коли люди потерпали від багатьох хвороб і медицина перебувала на низькому рівні, здоровим вважався кожен, хто не був хворим. Згодом здоровими почали вважати тих, хто добре почувається фізично. Ти - людина ХХІ століття, в якому здоров'я пов'язують з багатьма іншими вимірами її благополуччя - духовним, емоційним, інтелектуальним і соціальним.

На мал. 2 здоров'я людини зображено у вигляді квітки. За допомогою цієї схеми скажи, що означає духовне, фізичне, соціальне, інтелектуальне і емоційне благополуччя людини.

Мал. 2. «Квітка здоров'я»

Формула здорового способу життя

«Зберігати, розвивати, відновлювати» -- такою є формула здорового способу життя, закон для кожного, хто хоче щодня мати добре самопочуття і досягти успіху в житті.

Зберігати - означає поводитися так, щоб не шкодити своєму здоров'ю: уникати небезпечних ситуацій, остерігатися шкідливих звичок (наприклад, недосипати, бездумно гаяти час перед телевізором). Не можна вживати зіпсовану та шкідливу їжу, а тим більше - тютюн, алкоголь чи наркотики. Дуже обережно слід користуватися інструментами, фарбами і тим, чим можна травмуватись або отруїтися.

Розвивати - означає дбати про розвиток своїх здібностей і можливостей. Ти вже знаєш, що тренуваннями можна вдосконалити свої фізичні можливості: навчитися швидше бігати, вище стрибати, далі плавати. Проте фізичне благополуччя - це лише один із вимірів твого здоров'я.

Ми живемо в складному й мінливому світі, де чи не щодня виникають якісь проблеми. Щоб успішно долати їх удома, в школі або під час спілкування з друзями, тобі необхідно набути особливих навичок. Їх ще називають життєвими навичками, сприятливими для здоров'я. Це уміння, які допомагають людям краще спілкуватися та розуміти одне одного й уникати зайвого ризику (мал. 3). Життєвими їх називають тому, що вони необхідні кожному, незалежно від того, чим він займається, яку професію обере.

Більшість людей набувають цих навичок методом «проб і помилок». Але той, кого навчили життєвих навичок, має набагато більше шансів досягти визначеної мети, успіху в житті, стати шанованою всіма людиною і бути задоволеним собою.

- Уміння шанувати самого себе та інших людей.

- Уміння поважати норми і правила громадського співжиття.

- Уміння вчитися і застосовувати свої знання.

- Уміння приймати зважені рішення.

- Уміння розуміти і правильно висловлювати свої почуття.

- Здатність зважати на почуття і потреби інших людей.

- Уміння слухати і говорити.

- Уміння відстоювати свої права, шануючи права інших.

- Уміння надавати підтримку тим, хто її потребує.

Мал. 3. Деякі життєві навички, сприятливі для здоров'я

Відновлювати - означає правильно поводитися тоді, коли ти захворів або отримав травму, тобто:

- уміти вчасно виявити ознаки поганого самопочуття;

- знати, до кого і як звернутися по допомогу;

- уміти надати невідкладну допомогу постраждалому і самому собі;

- правильно поводитися під час хвороби (не ходити до школи, коли захворів на грип, виконувати поради лікаря тощо).

За допомогою блок-схеми ознайомся з алгоритмом дії у разі погіршення самопочуття. Це зовсім не важко. Аналізуй запропоновані ситуації, послідовно рухаючись блок-схемою, і ти знайдеш потрібну відповідь.

Об'єднайтесь у групи і за допомогою блок-схеми та пам'ятки розгляньте ситуації, зображені на мал. 4. Визначте, як треба правильно діяти, якщо у тебе або у когось на твоїх очах раптово погіршилося самопочуття.

Мал. 4

Нерідко важко визначити, що є причиною поганого самопочуття: хвороба, недосипання чи перевтома. Щоб з'ясувати це, спершу вимірюють температуру тіла. Якщо вона вища за 37 С, це означає, що ти захворів.

Для вимірювання температури використовують термометри.

За допомогою мал. 5 потренуйся вимірювати температуру тіла ртутним і електронним термометром.

Обережно поводься з ртутним термометром, адже всередині міститься ртуть, випари якої дуже отруйні

(мал. 5, а).

Набагато безпечніші, хоч і дорожчі, сучасні електронні термометри (мал. 5, б).

Мал. 5

 

Категорія: основи здоров'я | Додав:
Переглядів: 461 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar