Головна » Файли » Предмети » основи здоров'я

Режим дня
20.11.2014, 07:20
загрузка...

Режим дня — це встановлення оптимальних норм тривалості різних видів діяльності й відпочинку, а також засіб вироблення в дитини звички розпоряджатися собою та своїм часом, уміння обирати для себе найприйнятніший ритм життя та праці, потреби заповнювати свій час корисною діяльністю.

Режим дня школяра повинен будуватися відповідно до періодів підвищення й спаду працездатності, що залежить від інтенсивності фізіологічних процесів.
Раціонально організований режим дня передбачає:
навчання в школі, точно регламентований час і тривалість підготовки домашніх завдань, а також творчої діяльності дитини (у період підвищення працездатності);
обов’язковий відпочинок на свіжому повітрі; достатній за тривалістю сон із суворо встановленим часом підйому й відходу до сну; регулярне та повноцінне харчування; відповідна до віку рухова активність.
Правильно організований режим дня сприяє встановленню фізіологічної рівноваги організму із середовищем, у якому здійснюються виховання й навчання, тому що він заснований на всебічному врахуванні особливостей зростання, розвитку та умов життя дитини. Оскільки всі процеси в організмі відбуваються ритмічно, регулярність окремих елементів режиму дня та їх чергування сприяють нормальному функціонуванню й чіткій взаємодії всіх органів і систем.
Режим дня — основа нормальної життєдіяльності дитини, що забезпечує високу працездатність протягом навчального дня, тижня, року, охороняє нервову систему від перевтоми, підвищує загальну опірність організму, створює сприятливі умови для фізичного й психічного розвитку.
Для молодших школярів дотримання режиму дня має особливе значення. З одного боку, їх нервова система ще незріла й межа виснаження нервових клітин є досить низькою, з іншого — нові умови життя, необхідність адаптації до нелегких для організму дитини фізичних і психічних навантажень, що пов’язані із систематичним навчанням, ламання старих стереотипів поведінки та діяльності й утворення нових висувають підвищені вимоги до всіх фізіологічних систем. Упорядкованість чергування праці й відпочинку сприяє оптимізації функцій організму, кращій адаптації до умов школи з мінімальними фізіологічними витратами.
Усі елементи режиму дня необхідно здійснювати у суворій послідовності й у той саме час. Коли попередній етап денного ритму є умовним сигналом для здійснення наступного, то це сприяє закріпленню системи стійких умовних рефлексів.
Основні компоненти режиму дня молодших школярів
1. Найсприятливіший час підйому дитини після нічного сну — 7:00–7:30 год ранку. Загальна тривалість нічного сну першокласника — 10–10,5 год.

2. Гігієнічні процедури, ранкова гімнастика (7:30–7:45). Ранкова гімнастика дає змогу організму остаточно прокинутися, вона поліпшує кровопостачання головного мозку, зміцнює нервову систему, створює бадьорий, гарний настрій. Після зарядки бажано прийняти душ.
3. Сніданок (7:45–8:00). Для правильного розвитку організму та збереження високої працездатності дітям необхідно дотримувати режим харчування. Зміни інтервалів між їжею часто спричиняють порушення апетиту в дітей. Приймання їжі без апетиту викликає розлад роботи органів травлення, як наслідок — розвиваються хронічні захворювання шлунково-кишкового тракту.
5. Дорога до школи (8:00–8:30). Дуже корисно перед початком занять прогулятися протягом 20–30 хв, адже це підвищує розумову працездатність і забезпечує краще засвоєння навчального матеріалу.
4. Перебування у школі (8:30–12:30).
5. Передобіднє перебування на повітрі (прогулянка, ігри, розваги) (12:30–13:00). Воно відновлює організм після занять, сприяє загартовуванню організму та профілактиці ультрафіолетової недостатності й гіподинамії, підвищує працездатність учня до рівня, необхідного для повноцінного виконання домашніх завдань. Тривалість прогулянки — до 30 хв.

6. Обід (13:00–14:00).
7. Сон або пасивний відпочинок (14:00–15:00). Для дітей із послабленим здоров’ям, які швидко стомлюються, із підвищеною збудливістю нервової системи денний сон тривалістю до 1 год є обов’язковим. Денний сон узагалі показаний усім першокласникам. Під час зростання розумових і фізичних навантажень (у період гострої адаптації до умов шкільного навчання) тривалість сну доцільно збільшувати.
8. Рухливі ігри, розваги на повітрі (15:00–15:45). Рухова активність на повітрі перед початком самопідготовки (прогулянка, рухливі та спортивні ігри, танці, хор у добре провітрюваному приміщенні, суспільно корисна праця), а після самопідготовки — участь у заходах емоційного характеру (заняття в гуртках, ігри, відвідування видовищних заходів, підготовка й участь у виступах самодіяльності, вікторини та ін.). Загальна тривалість перебування першокласників на повітрі протягом дня — 3–3,5 год.
9. Полуденок (15:45–16:00).
10. Самостійні навчальні заняття, що проводять із другої половини навчального року (16:00–17:30). У жодному разі не слід перевищувати рекомендований час підготовки домашніх завдань, а, навпаки, доречно його скорочувати. Загальне денне навантаження дитини не повинно бути надмірним. Найпродуктивнішій праці допомагають створення робочої обстановки, раціональна організація робочої зони (письмовий стіл з певним порядком розташування необхідного приладдя; зручний, дібраний за зростом стілець; достатня яскравість освітлення та ін.). Самопідготовку учням рекомендують починати із завдань середньої трудності, потім виконувати складний матеріал, а завершувати роботу виконанням найлегших завдань. Спочатку слід виконувати письмові завдання, потім — усні. Через кожні 15–20 хв виконання домашніх завдань необхідно робити короткі перерви з виконанням фізичних вправ для тіла та очей (фізкультхвилинки).
11. Хатня робота (17:30–18:00). Діти повинні надавати посильну допомогу родині, виконуючи певну хатню роботу. Першокласників залучають до прибирання кімнати, миття посуду, догляду за кімнатними рослинами й тваринами та ін.
12. Вечеря (18:00–18:30).
13. Вільний час (18:30–20:00). Дитина може використовувати вільний час на свій розсуд.
12. Вечірня прогулянка (20:00–20:30). Особливо корисна прогулянка перед сном, що триває приблизно 30 хв.
13. Гігієнічні процедури, підготовка до сну (20:30–21:00).
14. Нічний сон (21:00–7:00).

Категорія: основи здоров'я | Додав: | Теги: режим дня
Переглядів: 1661 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar