Головна » Файли » Бібліотека педагога

Батьківські збори "Підготовка дітей до сімейного життя"
10.11.2019, 02:39
загрузка...
Лекція батькам

Мабуть, найбільш важкою справою в діяльності класного керівника є робота з батьками. А найбільш поши­реною формою цієї роботи — батьківські збори. Тому сподіваємось, що тексти бесід з батьками, розробки батьківських зборів допоможуть класним керівникам.

ПІДГОТОВКА ДІТЕЙ ДО СІМЕЙНОГО ЖИТТЯ

Потреба людини в щасті може бути в багатьох аспек­тах задоволена в сімейному колі. Там ми можемо знайти те, чого ми зазвичай бажаємо: відчуття того, що ми потрібні, нас цінують і люблять. Сердечні сто­сунки в родині можуть чудово виконати це палке ба­жання. Вони можуть створити атмосферу довіри, взаємного розуміння і співчуття. Сімейне коло може стати справжнім притулком від труднощів і проблем поза родиною. Діти можуть почуватися в безпеці, а їхня особистість може розвиватися.

Таким ми бажаємо бачити сімейне життя. Однак усе це не приходить автоматично. Як же можна досягти цього? Чому сімейне життя зазнає сьогодні так багато труднощів у багатьох частинах світу? У чому полягає таємниця, що пояснює різницю між щасливим і не­щасливим шлюбом, між об'єднаною родиною із доб­рою атмосферою і розділеною родиною з холодною атмосферою?

Л. Толстой говорив: «Усі щасливі родини схожі одна на одну, кожна нещаслива родина нещасна по-своєму». Ми, батьки, звичайно ж, хочемо бачити своїх дітей щасливими в родині. Як же досягти цього?

Здається, нещодавно Ваші діти були першокласника­ми, а зараз вони вже дорослі люди, що стоять на по­розі самостійного життя. Наші діти — уже дорослі, і до них потрібно ставитися як до особистостей.

Нам тільки здається, що наші діти ще маленькі, на­справді вони вже давно подорослішали і можуть ди­витися на проблеми дорослими очима. Так, нещодав­но під час проведення уроку в 10 класі за твором Флобера «Мадам Боварі» (роман присвячений опису життя Емми Боварі, яка прагнула краси стосунків, почуттів у шлюбі, романтичний ореол не залишав її уяву, зрештою, розчарувавшись у житті, де для неї немає місця, вона покінчила життя самогубством) на моє «доросле» питання «Чому існують коханці і коханки?» учень К. відповів: «Тому, що немає но­визни почуттів». Як бачите, наші діти уже виросли і можуть розбиратися в міжособистісних стосунках не гірше від нас. Мені здається, що до сімейного життя ми повинні І готувати своїх дітей уже зараз, коли вони сидять за | партами й одержують оцінки.

Звичайно, це важко робити в епоху економічної не-1 стабільності, коли ідеали розмиті, коли скрізь панує 1 дух рвацтва, спекуляції, коли в західному світі | відстоюється позиція «Роби, що ти хочеш, і пропонуй це іншим. Дозволяй дітям обирати свій власний | шлях. Не суди про те, що правильно і що неправильно», коли на екранах телевізорів йдуть фільми, де заохочується розгнузданість почуттів.

Ми не можемо ізолювати дітей від цього життя. І ми І не маємо права допустити, щоб наші діти розвивалися стихійно. Яке б не було життя, є загальнолюдські цінності: любов, добро, взаєморозуміння. І нехай Ваші діти не бояться виглядати білими воронами, допоможіть їм бути добрими, коли їх оточує і зло, допоможіть бути інтелігентними, коли скрізь) неуцтво, невихованість.

Візьміть за основу Біблію — книгу мудрості. Зараз вона введена в програму. Кожна людина рано або пізно приходить до розуміння Біблії. Я не закликаю Вас ставати в ряди духовного товариства. І не вірю  в те, що вчорашні атеїсти стануть прихильниками Біблії. Просто влаштовуйте зі своїм сином або дочкою літературні читання цієї книги або інших книг, що ілюструють чисті прекрасні почуття.

Фізіологія людини така, що вже в 2-річному віці діти пізнають приналежність до статі. Дівчата дорослішають раніше, хлопчики — пізніше.

Під час бесід з дівчатами я говорила: «Ви хочете пізнати  всі спокуси життя. Не пришвидшуйте події, свідомо їх сповільнюйте».

 

Я читала їм вірш Б. Окуджави:

Зачем мы перешли на ти?

За это нам и перепало!

На грош любви и простоты,

А что-то главное пропало.

Треба переконувати дітей, що для того, щоб створити  родину, недостатньо досягти фізіологічного віку. Це  серйозний крок у житті людини і ставитися до нього слід серйозно. Які ж умови створення родини?

 

Закладення гарних основ для шлюбу

Невже будинок, життя або шлюб гарні лише як основа, на якій вони формувалися? В одній зі своїх притч Ісус І говорив про двох чоловіків — про мудрого, що звів свій  будинок на скелі, і безрозсудного, що спорудив свій будинок на піску. Коли вибухнула буря, зливи і вітри і обрушилися на ці будинки, то будинок на скелі зали­шився цілим, а будівля на піску розвалилася.

Це достеменно так й у зв'язку зі шлюбом: якщо наш і шлюб базується на подібній до скелі основі, то він витримає перед труднощами життя. Що ж для цього  потрібно?

а) Пізнай спочатку себе самого. Чого очікуєш ти від шлюбу?

б) Які потреби є в тебе у фізичному, душевному і духов­ному планах? Які твої уявлення про цінності, які в тебе цілі і якими методами ти хочеш їх досягти?

в) Чи бажаєш ти бути одруженим, щоб задоволь­нити твої фізичні потреби — потребу в їжі, одязі, притулку?

Біблія: «Маючи їжу й одяг, будемо за­доволені тим».

 г) А як справа із сексуальними потребами? І вони цілком нормальні.

Краще одружитися, ніж розпалюватися. Часто фізич­ний потяг засліплює нас стосовно інших емоційних потреб. У нас усіх є основна потреба бути близьким комусь, довірятися йому, відкриватися, не боячись, що він зробить боляче, мати когось, хто не відвертає серце своє від нас.

2. Чи можеш ти давати все це твоєму супутникові жит­тя, і чи буде він або вона робити так стосовно тебе?

Наш дух прагне ідентичності: ми хочемо знати, хто ми, ким ми є, чому ми тут і куди ми йдемо?

3. Чи підходите ви одне одному?

У Японії батьки майбутнього чоловіка і жінки найма­ють детективів для того, щоб довідатися про генеалогічне древо родини половини своїх дочки або сина. З'ясовують, чи немає спадкоємних, венеричних захворювань, звіряють гороскопи майбутнього чоловіка і жінки. Якщо гороскоп показав, що чоловік і  жінка не сходяться, це стає серйозною перешкодою  для їхнього одруження.

Якщо ти пізнаєш усі ці фізичні, душевні і духовні потреби, то ти маєш себе запитати, чи пізнає їх і твій майбутній шлюбний супутник. Ти повинен не тільки знати, чого потребуєш ти сам, але й знати також потреби твого супутника. Багато шлюбів стають нещас­ливими або кінчаються розлученням, тому що чоловік і жінка не підходять одне одному. Згода у шлюбі має найбільше значення.

Мойсей забороняв впрягати в одне ярмо двох тварин різної величини і сили, тому що це означало б жор­стокість. Якщо в чоловіка і жінки різні інтереси і думки щодо друзів і занять під час відпочинку, а спільних інтересів обмаль, то цей шлюб буде підданий великому випробуванню.

Є древня легенда про андрогінів. У ній говориться, що в стародавні часи не було чоловіків і жінок, а були пюди-андрогіни. Вони жили в такій гармонії між собою, що навіть боги позаздрили їхньому життю і вирішили їх розділити. Коли це було зроблено, по­ловинки все одно спліталися, не хотіли роз'єднува­тися, але так улаштоване життя, що вони розбрелися по світу і з тих пір кожний шукає свою половину. Іноді, глянувши на пари, що закладають фундамент сімейного життя, не залишає відчуття, що в легко­важному нетерпінні багато хто прибіг до ЗАГСу, схопивши за руку ту «половину», що у цей момент опинилася поруч. Я зовсім не прихильниця думки, що запорукою вдалого шлюбу є тривалий період «за­лицяння». Буває й так, що і кілька зустрічей, розмов, ситуацій, у які потрапить людина за дуже невеликий відрізок часу, висвітять її так, як не розкриє і рік спільних походів у кіно і на танці. Не знаю, чи довги­ми, чи короткими повинні бути зустрічі молодих людей, упевнена лиш в одному: повинне виникнути почуття, що людина, з яким ти вирішуєш зв'язати свою долю, — єдина, незамінна.

Мене завжди лякає фраза «хочу одружитися» або «хочу заміж» без згадування конкретної особи. «Час вже б їй закохатися!» — це ще зрозуміло. Значить, на­став час знайти того єдиного, незамінного. Але за фразою «хочу заміж» або «хочу одружитися» у кра­щому випадку відчувається якась душевна інерт­ність, а в гіршому — звичайна нерозбірливість. У ре­зультаті виникає шлюб — не природний крок у роз­витку стосунків двох людей, що знайшли одне одного, а створений у легковажній нетерпимості союз двох людей, приречений на розрив.

 

Зв'язок у шлюбі

Кожний повинен був би тверезо поміркувати про зв'язок, у який він вступає в шлюбі. Запитай себе: чи буде він добре піклуватися про мене? Чи буде він гарним батьком для дітей? Чи тихий він і скромний, чи гордий і свавільний? Чи наполягає він на своєму праві як глава?

Хлопчик уже зараз повинен задавати собі питання: «Якою повинна бути обраниця в шлюбі?». Красивою чи розумною і доброю? Адже роль дружини передба­чає водночас і роль куховарки, декоратора, економ­ки, матері, вчительки і т. д.

Гарна дружина виділяється старанністю: «Вона спостерігає за господарством і не їсть хліба ледарст­ва. Не тільки краса повинна бути визначальною у виборі супутника».

На одній із класних годин, що я проводила, мова йшла про те, що головніше — душа або тіло. Один хлопчик сказав: «Душа, тому що, коли людина вда­рилася, то цей біль пройде, а душа болить і хворіє».

Нехай в основі шлюбу буде любов. Любов, про яку сказано в 1-ому посланні коринфянам: «Любов довго терпить, милосердствує, любов не заздрить, лю­бов не звеличується, не пишається, не бешкетує, не шукає свого, не дратується, не мислить зла, не радується неправді, а спів раді є істині. Усе покриває, усьому вірить, усього сподівається, усе переносить.

Любов ніколи не перестає, хоча й пророцтва припи­няться, і мови замовкнуть, і знання скасується.

А тепер перебувають вони три: віра, надія, любов, але любов з них більше».

А якщо це розрахунок — то нехай це буде розрахунок на взаєморозуміння, розрахунок на те, що дружба пе­реросте в любов.

Батькам треба переконати молодих людей в тому, що сімейне життя — це в першу чергу обов'язки. Є леген­да про те, як Ісус Христос запитав молоду жінку:

·       Хто ласкавий і ніжний з чоловіком? (Я)

·       Хто шиє, хто гладить? (Я)

·       Хто доглядає за чоловіком і дітьми, коли вони за­недужають? (Я)

·       Хто вміє утішати чоловіка? (Я)

Таких «я» було сім. От що значить слово родина (сім «я», що повинна робити жінка).

Отже, якщо на питання «Чи здатний ти підкорятися в шлюбі?» ти відповідаєш «Так», тільки тоді ти можеш створювати родину.

Практичне втілення в життя

Часто ми дуже любимо своє чадо і звільняємо його від труднощів. Буває так, що молоді люди, укладаючи шлюб, мають усе: квартиру, машину, килими і т. д., але шлюб розпадається. Не створюйте райського життя для дітей. Керуйтеся народною мудрістю: «Дається складніше, коштує дорожче».

Нехай молода дівчина вміє шити, в'язати, робити консервації, штопати носки. У цьому допоможе мама! І добре, коли молодий чоловік вміє прибити поличку, килим, змайструвати щось для будинку. І найголовніше. У Біблії написано: «Стався до дружи­ни своєї як до найкрихкішої посудини, роблячи їй честь розсудливо» (1 послання Петра, 3:7). Навчити такого ставлення до жінки повинен тато.

І в цьому допомогти зможете своїм дітям тільки Ви, щоб вони були озброєні необхідними знаннями, уміннями, навичками і прийшли підготовленими до сімейного життя.

Одна з книг з виховання говорить: «Потрібно, щоб діти бачили, як цілуються батьки».

Таким чином, діти виносять своє уявлення про і сімейне щастя з родини батьків. Так будьте гідним прикладом для своїх дітей.

Я бажаю насамперед Вам і Вашим дітям сімейного щастя, миру, благополуччя, щоб Ви зміцнили, а Ваші діти спорудили міцний будинок сімейного життя. Щоб кожний з учнів став гарним сім'янином і  міг у шлюбі розкритися як індивідуальність.

Щоб сімейне життя було витвором мистецтва двох люблячих людей і відповідало віршам:

Закон вселенский, он и прост и ясен.

И я готов на все без громких слов.

Будь, что угодно, я на все согласен.

Готов к пути, что тяжек и опасен,

И лишь с тобой расстаться не готов.

И, что б со мною в мире не стряслось,

Я так сказал бы птице перелётной:

«Ну что же, сбрось нас где и как угодно,

Но только вместе

Вместе, а не врозь!»

Категорія: Бібліотека педагога | Додав:
Переглядів: 8 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar