Головна » Файли » Бібліотека педагога

Виховний захід: «Подорож «Пошуки краплинки»
09.10.2019, 01:34
загрузка...

Виховний захід: «Подорож  «Пошуки краплинки»

Мета: дати учням поняття, що вода – велика цінність для людства; виховувати бережливе ставлення до води, економне її використання.

Обладнання: схема «Кругообіг води в природі», кросворд, загадки, деформований текст, аудіозапис пісеньки «Капітошка».

                             ХІД ЗАХОДУ 

Учитель. Одна з основних стихій Всесвіту вода – є опорою, на якій тримається наша земля. Вода – джерело життя. Недаремно ми відзначаємо 22 березня – Всесвітній день води. Девіз нашого виховного заходу «Вода – це життя».

Учень. Як гарно нам на світі жити,

Коли усе навкруг цвіте,

Коли хлюпочуть в воді діти,

Коли із неба дощ іде.

Буяють колоски пшениці в полі,

Струмочок в лісі дзвінко б'є.

Учитель. Та люди так звикли до води, що почали забувати про її цінність. Про те, як важко вона надходить до нашої оселі. Люди забули, що воду треба берегти, своєчасно ремонтувати крани, труби, своєчасно платити за послуги водопроводу. Все це привело до великої біди.

Послухайте, яку історію розповів мені один старенький дідусь, який багато років працював сантехніком і рятував крапельки води. У цій історії потрібна буде ваша допомога. Отже, вирушаємо у путь.

Одного сонячного дня трапилася біда. Діти прокинулися вранці жваві та веселі. Побігли вмиватися. Але що це? У крані немає води. Кішка сумна лежить у куточку, а папуга в клітці зовсім не співає. Зів'яли квіти на підвіконні. «Але нічого, – подумали діти. – Один день можна не вмиватися. Вип'ємо чайку – і гайда на вулицю». Та чайник стоїть порожній. Ураз зник радісний настрій. Що робити? Де шукати крапельку? Вийшли діти на подвір'я. А в саду біля будинку все зів'яло.

Як же бути? Вирішили вони мандрувати. Першим, кого вони зустріли на своєму шляху, був чарівник.

Чарівник. Я допоможу вам знайти крапельку. Для цього ми вирушаємо у подорож.

Зупинка 1: Діти співають пісню «Там де Ятрань круто в'ється», обходячи по колу. Знаходять джерело, звідки бере початок річка Ятрань.

Учень: Лісове джерельце,

Добре в нього серце,

Всім дає водиці, 

І звірятку й птиці,

Дереву, травині,

Квітці і людині.

Тому й не міліє,

Дзюркотить, радіє.

Із лісів дзвінкою,

Витіка рікою.

Учень: З давніх-давен найсмачнішою вважається вода джерельна або кринична. Щоправда, в наш час така вода стала рідкістю.

Учень: Тому джерельця, кринички, де б'є джерельна водичка, потрібно прочищати і берегти, насолоджуватись кожною крапелькою цієї цілющої водиці.

Зупинка 2.

 Учитель. З джерела вода біжить струмочком. А струмочок куди впадає? (в річку).

Я на річку в день похожий

Надивитися не можу

Сонце гріє аж пече

Річка швидко так тече

Бистрі хвилі, як подружки

Мчать униз все дужче й дужче.

(Чується плач)

Учень: Чуєте, хтось плаче? (всі розступаються, пливе рибка)

Учень: Хто ти?

Рибка: Я – рибка.

Учень: А чого ти плачеш, рибко?

Рибка: Ой, біда! Люди, що це за вода?

Невже вам приємно пити

Хімікати усі в ній

Дуже важко мені  жити –

В цій забрудненій воді.

Люди, трохи совість майте,

Бідну річечку спасайте!

(Заходить дівчинка в синьому платті, сумно опустила головку)

Хлопчик: Ти ж була колись глибока,

Швидкоплинна, світлоока.

Чом ти стала каламутна,

Чом хлюпочуть хвилі смутно?

Річка. (дівчинка в синьому платтячку)

Як мені не сумувати?

Всі отрутохімікати

Постікали в мою воду,

Зіпсували чисту вроду.

Вже течу між болотами,

Заросла очеретами,

Зникла риба, навіть раки

Поховались, небораки.

Учень:  Щоб до життя повернути річку,

Трудитись треба всім чимало,

Не лити бруд їдкий в водичку

І не кидати, що попало.

Розчистити дзвінкі джерельця

Навкруг дерева посадити,

Прийняти біль річки до серця…

Тепер вже треба це робити.

Зупинка 3.

 Учитель:  Куди річка несе наші крапельки? (до моря)

Та монстри почали ставити перепони на шляху крапельок. Щоб їх урятувати, слід розв'язати кросворд. Допоможіть діти:

Робота в групах.

Х

В

И

Л

Я

 

О

 

І

 

 

Д

 

Д

 

 

А

 

 

 

 

  1. По морю йде, йде, а до берега дійде і пропаде.
  2. Не кінь, а біжить, не ліс, а шумить.
  3. В огні не горить, у воді не тоне.
  • Звільнені крапельки радісно потекли до моря. Вони наповнили його чистою водою.

Зупинка 4.

Учитель: А де найбільше води? (Глобус)

  • В океані
  • Які знаєте океани?

Та на дорозі став володар моря – Нептун.

- Ви отримаєте чарівні крапельки, якщо відгадаєте загадки.

• Восени народжуюсь, по весні вмираю,

Своїм тілом землю взимку зігріваю. (Сніг)

• В нас зимою білим цвітом

 Сад зацвів, неначе літом. (Іній)

• Місяць бачив – не підняв,

Сонце бачило – підняло. (Роса)

• Зірка сніжно – біла на рукав мені злетіла,

 Поки ніс її сюди, стала краплею води. (Сніжинка)

*З небокраю, з-за діброви

Вийшли краплі чорноброві.

Принесли водиці жбан,

Полили селянський лан. (Хмари)

Учитель: Куди ж далі потрапили крапельки?

Учень: В природі вода рухається ніби по колу.

КРУГООБІГ ВОДИ В ПРИРОДІ

Збирались краплинки

До купи в хмаринки,

Коли їх зібралось багато,

В хмаринці було тіснувато.

Тоді вже на землю бігцем

Неслися краплинки дощем.

Сонце світило потому…

Парами вертались додому.

Краплинки чисті, маленькі.

Хмарки білі, рідненькі…

Що далі? Хочете знати?

Треба спочатку читати

Крапельки піднімаються і утворюють хмарки. З хмарки крапелька потрапляє на землю.

Діти зрозуміли, що допомогу треба шукати у хмарки.

  • Хмарко, хмарко, дай, будь-ласка, дощику!
  • Хмарка: Заспівайте мені пісеньку!

Учні виконують закличку «Дощику, дощику».

Дощику теплий,

Дощику лапатий,

Годі тобі, дощику,

В чорній хмарі спати,

Бризни, срібний дощику

На баштан в долині,

Щоб великі виросли

Кавуни та дині.

Рясний дощ укрив все навкруги. Зазеленіла травка, квіти підняли свої голівки, суха земля утамувала спрагу.

  • Учень: Нарешті,Чарівник допоможе нам направити крапельку у водопровід.
  • Чарівник: Молодці! Ось, нарешті і задзюрчала весело вода в крані. Діти напоїли кішку, папугу, полили квіти, зігріли чай. А головне – вони вмили обличчя, помили руки після важкої подорожі. Тепер школярі зрозуміли, що вода – це велика цінність. Її треба берегти. Вона завжди поруч із нами: і в дощі, і в снігу, і в парі.
  • Чуєте музику? (Звучить пісенька крапельки м/ф «Капітошка».)
  • Так. Це наша маленька крапелька. Вона потекла далі. А нам залишила листа. Давай прочитаємо його. Але що це? Він зашифрований. Хто спритний? Спробуйте, прочитайте!(Команди отримують конверти, в яких зашифровані речення)

БЕЗ ДИВО НУТЬЗІВ'Я ТИКВІ,

БЕЗ ДИВО НЕ МОТЬЗЖУТЬ ДИЛЮ, РІЗВІ ТИЖИ.

ВСЕ ВЕЖИ ДАЄЖА ТИПИ,

ЖІМОЗБЕРЕ ПЛЮКРА ТИДІ

БЕЗ ДИВО – МАНЕ ТЯЖИТ

Після розшифровування утворюється текст:

Без води зів'януть квіти,

Без води не зможуть люди, звірі жити.

Все живе жадає пити,

Збережімо краплю, діти!

Без води нема життя.

Зупинка 5.

Учитель:  Ми дійшли висновку, що без води – немає життя на землі. Без їжі людина може прожити близько 120 днів, а без води – 2-3 дні. Сама людина на 70% складається з води. А чи знаєте ви, що вода як жива істота має пам'ять. Реагує на наші  слова, вчинки.

Дослід: У кожної команди є 3 склянки з водою. Якщо до води в склянці звертатися ніжно, говорити їй добрі слова, то вона надовго залишиться чистою. Коли звертаєшся до води грубо і говориш злі слова, то вона чорніє. (Діти чорною фарбою забруднюють воду) Якщо на склянку з водою взагалі не звертали уваги, то та ставала сірою і пліснявіла. (Діти додають трошечки чорної фарби і вода сіріє.

Висновок: вода реагує на добре і негативне ставлення до неї.

Учитель: Людино! Запам'ятай назавжди: символ життя на землі – вода!

Економ її і бережи – ми на Планеті не одні!

Учень: Давайте ж бо митись,

Купатись,

Пірнать, хлюпотать,

Полоскатись.

У ночвах, у мисці,

У ванні,

В струмку, у ставку,

В океані,

                   У річці і в бані,

Старі й молоді, -

Слава довічна воді!

Слава довічна воді!

           Література

  1. Красоткіна Н.Г. Виховні бесіди у початкових класах. – Тернопіль: Мандрівець, 2008. – 176 с.
  2. Куріпта В.І. Сценарії позакласних заходів для 1-4 класів. – Х. Вид. група «Основа», 2006. – 368 с. – (Б-ка журн. «Початкове навчання»; Вип. 5)
  3. Навчально-виховні заняття в групі продовженого дня / Упоряд. О.Л. Співак. – Х.: Ранок-НТ, 2007
  4. Тарасенко Г.С. Позакласна виховна робота з молодшими школярами. – Х.: Вид. група «Основа». 2008. – 204 с.
Категорія: Бібліотека педагога | Додав:
Переглядів: 41 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar