Головна » Файли » Бібліотека педагога

Україна — рідний край. Урок з природознавства. 4 клас.
01.05.2015, 11:05
загрузка...

Сівек Валентина Василівна - учитель початкових класів Херсонської спеціалізованої школи  І-ІІІ ступенів №52 з поглибленим вивченням української мови Херсонської міської ради.

Урок  з  природознавства.  4 клас.

Тема. Україна — рідний край. Вступ до розділу.

Мета: дати дітям загальне уявлення про розташування України на карті; ознайомити з різноманітністю форм земної поверхні України, водоймами, природними зонами, населенням; розви­вати вміння та навички пошукової роботи; виховувати дбайливе ставлення до природи.

Обладнання: глобус, фізична карта України, державні символи, сторінки усного журналу, малюнки дітей за темою.

ХІД УРОКУ

I. Підсумок фенологічних спостережень

·        Який сьогодні місяць?

·        Яке число? день тижня?

·        Як змінилася тривалість дня?

·        Якою є температура повітря? Напрямок вітру?

·        На що ви звернули увагу, коли йшли до школи?

·        Яке явище відбувалося в природі?

·        Які роботи виконуються людьми в цю пору?

II.  Повідомлення теми та мети уроку

Красивий, щедрий рідний край,   

 І мова наша солов'їна.

 Люби, шануй, оберігай

                                

                                 Усе, що зветься... (Україна).

 

—Що ви знаєте про Україну?

—Наш урок присвячений Україні, її розташуванню, формам земної поверх­ні, природним зонам і охороні природи. Поговоримо про це на сторінках нашо­го журналу. (Сторінки журналу учні готували групами.)

III. Вивчення нового матеріалу

1.  Розглядання виставки малюнків учнів «Моя Батьківщина»

Розгляньте, діти, малюнки. Подивіться, якою різноманітною ви зобразили нашу Батьківщину. Тут є ліси, поля, річки, озера, гори, птахи, тварини. Зараз представники груп глибше ознайомлять вас із різноманітністю нашої України.

 

2.  Сторінки усного журналу

Сторінка 1. Україна — рідний край.

— Рідний край, Україна, Батьківщина, Вітчизна — прості, прекрасні слова.
Рідний край починається від батьківського порога, від тієї стежини, де ти

зробив перші кроки, від калини біля твоїх воріт, із барвінку, що ніжно стелить­ся в садочку.

Україна — це наша земля, наша країна зі славною історією, народ якої про­тягом багатьох років боровся за свободу і незалежність. Україна — це велика і незалежна держава. Найбільшим святом нашої держави є День незалежності. Його ми святкуємо 24 серпня. Саме 24 серпня 1991 року був прийнятий Акт про проголошення незалежності України.

 

Сторінка 2. Україна займає вигідне для населення та господарської діяль­ності географічне положення і характеризується великим та різноманітним при­родним матеріалом.

Розташована Україна в Центральній та Південно-Східній Європі. Межує на заході із Польщею, Угорщиною, Румунією і Словакією. Південь омивається во­дами Чорного і Азовського морів. На південному заході Україна межує з Молдо­вою, на півночі — з Білоруссю, на сході та північному сході — з Росією.

За величиною території Україна є другою європейською державою. Вона поступається Франції. Територія України займає площу 603,7 тис. км2. Україна поділена на 24 об­ласті та Автономну Республіку Крим. (Учень,розповідаючи, показує на карті.)

За чисельністю населення Україна поступається Росії,Німеччині, Англії, Франції, Італії. Але на території України проживає більше людей, ніж в Іспанії та Польщі.

 

Сторінка 3. Значна частина території України знаходиться в межах Схід­ноєвропейської рівнини. Гори є лише на заході (Карпатські гори) та на край­ньому півдні (Кримські гори). За характером територія має рівнини і височини. Височини займають 25 % території України і знаходяться здебільшого на Правобережжі Дніпра, де роз­ташовані такі височини, як: Волинська. Подільська, Хотинська, Придніпровсь­ка, Донецька, Приазовська. Більшу частину території України займають низо­вини: Поліська, Придніпровська, Причорноморська.

 

Сторінка 4. Вода — один із найпоширеніших мінералів на Землі. Вона зай­має 71 % земної поверхні. Водойми України складаються з морів, великих і ма­лих річок, озер та ставків, підземних вод і боліт.

На півдні Україну омивають Чорне та Азовське моря, що належать до басей­ну Атлантичного океану.                 

Чорне море має площу 423 тис. км2, середня глибина 1271 м, а найбільша — 2245 м. Чорне море — одна з найсвоєрідніших і найрізноманітніших водойм зем­ної кулі. Море є багатим на рибу: хамсу, кефаль, ставриду, скумбрію, тунець, камбалу, акулу, осетр, севрюгу, білугу, барабулу. На берегах моря селиться без­ліч птахів (мартини, баклани, пелікани, кулики, чайки та гуси).

Азовське море має площу близько 38 тис. км2. Для його узбережжя харак­терними є довгі вузькі піщані коси. Вони утворюються із намитого морем піс­ку та черепашок.

— Які ріки України ви знаєте? (Діти називають.)

Фізкультхвилинка

 

Сторінка 5. Територія України знаходиться в межах помірного географіч­ного поясу, в якому виділяються такі природні зони: 1) мішаних лісів; 2) лісо­степу; 3) степу.

Невелика ділянка України (Південний берег Криму) належить до зони суб­тропіків.

Зона мішаних лісів знаходиться на півночі України. До неї входять Волинська, Рівненська, Житомирська, Київська, Чернігівська області та невеличкі частини Львівської, Тернопільської, Хмельницької та Сумської областей. Літо тепле, але не спекотне, дощове. Буває багато гроз. Зима м'яка, хмарна з частими відлигами. Тут водяться косулі, лосі, кабани, олені, білки, куниці лісові, борсуки, вовки, лисиці, безліч різноманітних птахів: тетереви, рябчики, глухарі, шпаки, синиці, дрозди, дятли. Багатою є природа і на рослини. Тут є сосна, дуб, граб, горобина, верба, кру­шина, брусниця, чорниця, верес, папороть, звіробій, маренка пахуча тощо.

 

Сторінка 6. Зона лісостепу займає 202 тис. км2. В її межах розташовані Львівська, Хмельницька, Тернопільська, Вінницька, Черкаська, Полтавська, Харківська області, частина Рівненської, Волинської, Житомирської, Київсь­кої, Чернігівської, Сумської, Кіровоградської, Одеської, Чернівецької та Івано-Франківської областей. Характерною рисою зони є поєднання лісових і степо­вих ландшафтів. Територію лісостепу перетинають ріки Дністер, Західний Буг, Південний Буг, Дніпро і Сіверський Донець.

— До якої зони належить ваша місцевість?

 

Сторінка 7. Степова зона займає 40 % території України. До неї належать південні частини Харківської та Кіровоградської областей, Донецька, Лугансь­ка, Дніпропетровська, Запорізька, Херсонська, Миколаївська, Одеська області та рівнинна частина Криму.

Степові ділянки рослинності в природному стані залишилися лише в заповід­никах — 80 % території степів розорано. Водяться на цих територіях ховрахи, зайці, тхори, хом'яки, борсуки, лисиці, перепілки, луні, боривітри, одуди, жай­воронки, куріпки, гадюки, полози, ящірки тощо. У зоні є заповідник Асканія-Нова, Луганський, Український степовий, Чорноморський біосферний заповідники.

 

V. Закріплення вивченого матеріалу

Гра «Закінчіть речення»

1)Зона степів розташована на...

2)До найбільших водойм України на півдні належать...

3)На сході Україна межує з...

4)Найбільшими річками України є...

VI.Узагальнення і систематизація знань

 Робота в групах. За результатами пошуково-дослідницької діяльності «Сім природних чудес України».

    У 2007-2008 роках в Україні проводилася  акція «Сім природних чудес України». Для людей всього світу тепер відомо, що Україна – країна з унікальними природними ландшафтами, багатобарвною і неповторною природою, і в цій країні було визначено 7 найкращих природних чудес.

 

Встановіть  відповідність.

А

Скеляста дугоподібна гряда, висота якої в межах парку сягає в середньому 400 метрів над рівнем моря, довжина досягає 250 км, ширина 15-20 км. Один з трьох найкрупніших центрів ендемізму в Україні (два інші - півострів Крим та Карпати). До Червоної книги України занесено 60 видів рослин (всі судинні) та 85 тварин (з них 14 – ссавців, 26 – птахів та 45 – комах).Велику цінність має запас мінеральних вод типу "Нафтуся", содові води типу "Миргородська", мінеральних вод з унікальними терапевтичними ефектами.Ця геологічна споруда є меншими за своєю протяжнiстю, нiж Великий Бар'єрний риф Австралiї, але унiкальнiсть його полягає у тому, що вiн знаходиться на суходолі.

1.

Асканія-Нова

В

Це єдина в Європі ділянка типчаково-ковилового степу, якого ніколи не торкався плуг. Тваринний світ заповідного степу,в основному, зберіг свою аборигенну фауну, за винятком крупних видів ссавців та птахів. 

2.

Гранітно-степове Побужжя

Е

Для створення унікального ландшафту у долинам цих річок природа працювала понад 3000 мільйонів років. На цій ділянці знаходиться велика кількість унікальних об’єктів живої природи (ендеміків):

- 900 видів судинних рослин, 26 з яких занесено до Червоної книги України;

- не менше 9000 видів комах, 56 з яких занесено до Червоної книги України;

- 300 видів хребетних тварин, 46 з яких перебувають під охороною держави.

Про величне козацьке минуле свідчать назви місцевості по долині р.Південний Буг – острів козака Мамая, острів Гард, урочище Протіч з Протічанською скелею, скеля Турецький стіл, Брама, Сова, Пугач, Гайдамацька балка та інші.

3.

Дністровський каньон

Д

 Річка,яка веде свій початок з Київської Русі і означає "бистра вода". Тече по каньйоноподібній долині, утворюючи багато фантастичних звивів - меандрів.Потоки в деяких місцях зриваються з кручі просто в річку, перетворюючись в живописні водоспади. Окремі частини скал нагадують швейцарський сир, весь в дірках від виходів печер і гротів. На берегах ріки, в навколишніх селах зустрічаються пам'ятники культури різних народів,тут була досліджена трипільська культура.

4.

Мармурова печера

Є

Знаходиться на плато гірського масиву Чатир-Даг. Вхід до неї  на висоті 920 м над рівнем моря.. Протяжність розвіданих ходів - 2050 м, глибина - 60 м. Довжина обладнаних екскурсійних маршрутів більше 1 км.. Екскурсійна доріжка огинає химерні творіння сталагмітів, що своїми контурами дивно нагадують казкових героїв. Світло вириває з пітьми Слоненя та Мамонта, голову Господаря печери, Діда Мороза, Царівну-жабу... Важко повірити, що ці фігури створені протягом мільйонів років краплинами води, а не руками талановитого скульптора.

5.

Подільські Товтри

Г

Озеро утворилося в результаті потужного зсуву, викликаного землетрусом, близько 10 тисяч років тому. У прозорій воді озера добре почуваються форель озерна, райдужна та струмкова.Площа водного плеса становить близько 5 гектарів, найбільша глибина 22 метри. Краєвиди відзначаються надзвичайною мальовничістю й величністю. Стрімкі схили, вкриті стрункими ялинами, вік яких становить 140-160 років, спадають прямо до водної поверхні.

6.

Світязь

Б

Озеро природного походження, живиться артезіанськими джерелами. Входить до групи Шацьких озердовжина 9225 м, ширина 4000 м, максимальна глибина - 58,4 м, середня глибина - 6,9 м. Вода тут надзвичайно прозора і м'яка. У сонячну погоду дно видно на кількаметровій глибині.

7.

Синевир

Бланк відповідей

1

2

3

4

5

6

7

В

Е

Д

Є

А

Б

Г

 

Висновок

      Чудеса достойні не тільки того, щоб ними милувалися та пишались, їм необхідне бережливе ставлення і небайдужість людей. Природа краю потребує нашого захисту.

 

VIІ.        Домашнє завдання

 

1.  Опрацювати статтю підручника (С. 106).

2.  Дібрати інформативний та ілюстративний матеріал до нового розділу

«Наша Батьківщина — Україна» (усе, що стосується неживої та живої природи.

3.Виконати практичне завдання.

Категорія: Бібліотека педагога | Додав: | Теги: Урок природознавства, конспект уроку про Україну
Переглядів: 2130 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
avatar