Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

6 клас. Вибірковий переказ
13.05.2015, 11:04
загрузка...

Робота над  вибірковим переказом.

Прочитати. Визначити тему тексту та його головну думку.  Які типи мовлення у ньому поєднано? Колективно скласти план опису природи. Усно переказати опис природи за планом.

Море радісно й ніжно блакитніло крізь світанкову імлу. Воно було посипане дрібними порошинками сонячних іскор. Вода пахтіла  йодистою свіжістю. Ласкаві білі хвильки скипали кучерявою піною.

Сніжинками мигтіли в морі козацькі чайки. Байдак під гетьманським прапором ішов спереду, як ватажок в журавлиному ключі.

Джура Максим  сидів на носі й бренькав на кобзі. Він мав добрий слух і молодий сильний голос. Хлопець підтягнув стуни і провів по них пальцями. Тоді заспівав. Цю пісню давно почали складати козаки і після кожного походу додавали нові строфи.

А коли в поході жали хліб козацький

Й все палало,-

Проміняв він жінку на тютюн, на люльку,

На кресало.

Максимка запнувся. Кінець пісні вилетів у нього з голови. Раптом, наче кидаючись у бурхливу річку, він перейшов на імпровізацію:

А мені на людях з жінкою в поході

Не возиться.

А тютюн та люлька козаку в поході

Знадобиться.

Максим сам здивувався, як легко і складно творилася пісня. І раптом проковтнув язик, бо побачив гетьмана. Хлопці розступилися, як пустуни школярі перед вчителем. Але суворий гетьман всміхнувся Максимові  лагідно й привітно:

- Вірно, синку! Не козацьке діло – баби!  Жінка – так жінка. Похід – так похід.

А море навколо стелилося безмежним блакитним килимом. Легка прозора небесна баня здіймалася безмежною височінню. У ній танула маленька пухнаста хмаринка, наче загублене пір’ячко казкового білого птаха… (За З. Тулуб,  205 сл.)

Завдання.

· Назвати вжиті в тексті застарілі слова, пояснити їхнє лексичне  значення (джура – зброєносець у козацької старшини; чайка – бойовий довбаний човен запорозьких козаків з вітрилами та веслами, обшитий зовні дошками або очеретом для кращої плавучості; байдак – великий човен, кресало – залізне або сталеве приладдя для викрешування вогню з каменю). Назвати іншомовні слова (імповізація – складання музики, віршів, виконання  мистецького твору без попередньої підготовки).

· Дібрати синонім до слова баня (купол), пустун (шибеник).

· Пояснити значення фразеологізму проковтнути язик.

· Скласти план опису природи

орієнтовний:

1. Море блакитніло крізь світанкову імлу.

2. Порошинки сонячних іскор.

3. Запах йоду.

4. Кучерява піна хвильок.

5. Байдак – як ватажок в журавлиному ключі.

6. Безмежний блакитний килим.

7. Безмежна височінь небесної бані.

8. Хмаринка – як пір’я казкового птаха.

· Усно переказати  опис природи за складеним планом.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: текст переказу, опис природи, 6 клас переказ
Переглядів: 1764 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar