Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Акації
15.12.2019, 18:49
загрузка...

Текст 1. Київські акації

Весною, коли рясним білоцвіттям каштанів і акацій заки­пає Київ, вечорами синіми виходжу я на круті й зелені схили Дніпра. Знайомою стежкою пробираюся в парк до Аскольдової могили, сідаю на лаві під білим наметом розквітлої акації і слухаю дивний зачарований гомін землі.

Солодкі пахощі настояних на сонці акацій пливуть у пові­трі, злегка паморочать голову й викликають у душі терпкий смуток. У гущавині, що заплела круті дніпровські схили, спі­вають, заливаючись солодким щебетом, солов’ї. І пісні запізнілих молодих веслярів линуть знизу від річки, котяться над дніпровськими плесами.

Заходить блакитна ніч, ясними мерехтливими зорями гап­туючи небо, і тихими лунами озиваються зелені парки на ко­согорах, пливуть над ними звуки пісень. То виходить юність на дніпровські кручі, під місяць і зорі, на площі й бульвари, де білим полум’ям свічок догорають каштани.

Наді мною тихо шумлять акації, стоять, мовби загорнув­шись у білі, ніжні, прозорі тканини. Срібне мереживо заплі­тає в їхні рясні крони місяць, ласкавий вітер голубить їхні кучері. А вони злегка погойдуються в млосній нестямі, такі запашні й соромливо-ніжні.

(164 слова) 

                                                За І. Цюпою

Текст 2. Акації.

Весною, коли рясним білоцвіттям каштанів і акацій закипає Київ, вечорами синіми виходжу я на круті й зелені схили Дніпра.
Знайомою стежкою пробираюсь у парк до Аскольдової могили, сідаю на лавці під білим наметом розквітлої акації і слухаю дивний зачарований гомін землі.
Солодкі пахощі настояних на сонці акацій пливуть у повітрі, злегка паморочать голову і викликають у душі терпкий смуток.
У гущавині, що заплела круті дніпровські схили, не вгаваючи, співають, заливаючись солодким щебетом, солов’ї, і пісні запізнілих молодих веслярів линуть знизу від ріки, котяться над дніпровськими плесами.
Заходить блакитна ніч, ясними мерехтливими зорями гаптуючи небо, і тихими лунами озиваються зелені парки на косогорах, пливуть над ними звуки пісень, схвильований шепіт, притишені сміхи.
То виходить юність на дніпровські кручі, під місяць і зорі, де білим полум’ям свічок догорають каштани.
Прийшли сюди, у київські сади і парки, ті, кому нині по вісімнадцять-двадцять весен, ті, що сиділи над книгами в аудиторіях, ті, що стояли на риштованнях нових будов.
Наді мною тихо шумлять акації, стоять, мовби загорнувшись у білі, ніжні прозорі тканини; срібне мереживо заплітає в їхні рясні крони місяць, ласкавий вітер голубить їхні кучері.
А вони злегка погойдуються в млосній нестямі, такі запашні та соромливо-ніжні.
Я сиджу, дивлюсь і слухаю. Я вбираю в себе всі звуки, і пахощі, і далеке минуле, що встає легендою з дніпровських гір, переносить мене в інший світ…
І я згадую свою неповторну юність, що давно пройшла цими стежками та крутими схилами, юність, обпечену вогнем, биту громами та горем, сувору та грізну…

(І. Цюпа; 252 сл.).


Завдання до тексту
1. Визначити стиль і тип мовлення.
2. Скласти план до тексту.

Орієнтовний план

1. Виходжу я на круті й зелені схили Дніпра.
2. Солодкі пахощі настояних на сонці акацій.
3. Заходить блакитна ніч.
4. Київські сади і парки.
5. Я вбираю в себе всі звуки.


3. Лексична робота.
• Плесо — спокійна, чиста водна гладь.
• Риштовання — тимчасовий дощаний настил на підвищенні; поміст.
4. Словниковий диктант. Записати та пояснити правопис слів.
Білоцвіття, Аскольдова могила, розквітлий, риштовання, дніпровські схили, солов’ї, дніпровські плеса, мерехтливий, косогори, притишений, дніпровські кручі, полум’я, київські сади, вісімнадцять-дев’ятнадцять, мереживо, дніпровські гори, неповторний, обпечений, стежками.
5. Дібрати епітети до іменників.
Гомін (зачарований), пахощі (солодкі), смуток (терпкий), щебет (солодкий), ніч (блакитна), луна (тиха), парки (зелені), шепіт (схвильований), кучері (запашні, соромливо-ніжні), вітер (ласкавий).
6. Питання до тексту.

• Яким настроєм сповнений цей твір?
• Розкажіть, які почуття у вас викликає прихід весни, пробудження природи?
• Що викликають у душі пахощі акацій? Чому?
• Що згадує оповідач, сидячи в парку?
7. За складеним планом стисло переказати текст.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 30 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar