Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Бабуся
04.12.2019, 05:00
загрузка...

Бабуся була невеличка, висохла і тонка. На темному її обличчі життя зоставило зморшкувате своє письмо, а очі були схожі на дві бездонні криниці. Дід теж був сухенький, тоненький, як дубова жердка, на яку одягли полотняну сорочку навипуск і підперезали поясом.

Бабина та дідова хата стояла над шляхом, біля самісінького лісу. Ця зовсім нікудишня хата по вікна загрузла в землю. Вона була підперта стовпами, щоб не розлізлись чи не повтікали на всі боки її стіни

З одного боку до хати прилягало одне крило городу, а з другого – друге. На кожному крилі росло по великій груші. Груші були старі., дрімучі, але щовесни цвіли по-молодечому густо й пахучо. Під осінь і восени вони обсипали додолу такий грушкопад цукристих дичок, що й не визбираєш їх усіх.

На кожному крилі росли кущі барвінку. Здавалося, що він і зимою зеленіє, бо коли танули сніги, то на світ пробивалось його цупке зелене листя, не змучене холодом, не скалічене морозом. А коли повітря ставало по-материнськи м’яким та лагідним, барвінок зацвітав. А зацвітав він так, немов дитячі очі землі дивились на тебе довірливо.

Баба гнівалась, коли зривали барвінковий цвіт. Вона взагалі ніколи не могла примиритися з тим, що квітку зривають. Яка б це квітка не була – чорнобривці чи ружі, звичайнісінькі калачики чи настурції, лісові дзвоники чи ромашки.

Тим більше бабусю гнівило, коли хтось необережно збивав на городі картопляний цвіт, коли хтось зривав цибулю зі стрілкою, яка згодом могла б дати насіння. Тоді баба чорніла, бурчала про якесь каміння замість сердець, про чиїсь хижі пазурі замість пальців. Тоді до баби ніхто не підступався. А коли вже доводилось звертатися, говорили таким вибачливими, єлейними голосами, що найтвердіший віск міг розтанути. Тільки баба ще довго не танула, й не відходило її серце.

Любила вона кожну   рослину,   і,   здається,   кожна рослина відповідала їй такою ж любов’ю. (За Є. Гуцалом.) (300 сл.)

 

         Завдання.

         1. Пояснити пряме та переносне значення слова єлейний.

         2. Розкрити значення фразеологізму відходило серце.

         3. Скласти план (о р і є н т о в н и й : 1. Якими були бабуся й дід. 2. Хата над шляхом. 3. Город та дві груші. 4. Барвінок на городі. 5. Баба гнівалася, коли зривали цвіт. 6. Вона любила кожну рослину).

         4. Написати детальний переказ тексту.

РОЗПОВІДНІ ТЕКСТИ З ЕЛЕМЕНТАМИ ОПИСУ МІСЦЕВОСТІ

НАВЧАЛЬНІ ПЕРЕКАЗИ З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ 8 КЛАС О.П.ГЛАЗОВА, Т.В.КОСЯН

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: переказ бабуся, Переказ 8 клас, бабуся
Переглядів: 2663 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 5.0/1
Всього коментарів: 1
avatar
1
Дякую, дуже допомогли heart
avatar