Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Багатофункціональний глід
03.12.2019, 03:58
загрузка...

Із настанням осені придивіться уважніше до берегів річок. Часто вони вбираються в яскраво-червоний колір. "Глід за рікою дозрів. Іде осінь", - скажуть спостережливі.

Вам траплялося рвати глід? Простягаєш до дерева руку, а на неї зусібіч колючки настовбурчуються. У глоду вони доволі довгі, по десять-п'ятнадцять сантиметрів. Вік цієї рослини може обчислюватися сотнями років.

Коли птахи повертаються з вирію, найдрібніші з них оселяються у заростях глоду. Тут їм безпечно. Жоден ворог не дістане. Якщо обсадити глодом сад, пташина армія весь час боротиметься з шкідниками. А тепер про людей.

- Не дуже добрі хліба цього року, сусіде!

- Ваша правда. Та врешті глід виручить. Його он скільки.

Цій розмові може бути сто і двісті літ, але в тому, що вона відбулася, сумнівів немає. При неврожаї зернових глід не раз рятував зубожілих селян. Його сушили, потім мололи. Борошно виходило рожевим і надавало хлібові приємного смаку.

В Україні зустрічається двадцять вісім видів глоду. Плоди їх за кольором бувають червоні, жовті, оранжеві, чорні. Найбільш поширений вид - глід багряний, із криваво-червоними плодами-ягодами і висотою не вищою п'яти метрів. Зустрічається на узліссях, над річками. У місті глід - окраса скверів, парків, газонів. Щоб тут він мав естетичний вигляд, його стрижуть. Цю процедуру він переносить досить добре.

Навесні прокидається пізно, коли все довкола зеленіє. Ніби оговтавшись, відразу вибухає безліччю квітів. Щодня їх більшає. За ними поспішає й листя. Квіти глоду красою конкурують із горобиною та бузком, що цвітуть у той же час.

Тепер рідко хто заготовляє глід. А даремно. Він багатий на цінні для нашого організму речовини, тому народна медицина здавна дружить із глодом. Якщо в пору цвітіння заготувати вдосталь квітів, буде взимку і чай, і відвари, які прислужаться при лікуванні серцево-судинних захворювань. Чай із глоду заспокійливо діє на нервову систему. Отож із приходом літа не слід забувати про глід. Він стане вашою добавкою до вітамінних запасів, зроблених на зиму.

Спробуйте зламати гілку глоду. Доведеться добре потрудитися. Деревина дуже міцна. Ось чому віддавна славилися зроблені з неї столярні вироби - іграшки, художній посуд.

Отакий він, всюдисущий і малознаний, потрібний і корисний, та чомусь належно ще не поцінований нами дар природи.

За М. Горлицьким

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 16 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar