Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Багатообіцяюча кріомедицина
28.10.2014, 16:31
загрузка...

Багатообіцяюча кріомедицина. Переказ 9 клас. Текст наукового стилю для вибіркового переказу

Напевне, кожен з дитинства знає, що біль від удару затихає швидше, якщо прикласти лід до травмованого місця чи підставити його під струмінь холодної води. Відбувається це тому, що у відповідь на охолодження в організмі людини активізуються механізми не лише терморегуляції, але й обезболення та регенерації. У результаті такого збурення відновлення уражених тканин відбувається значно швидше й ефективніше. Ця особливість дії холоду і лягла в основу нового напрямку охорони здоров’я – кріомедицини.

Древні медики добре знали про здатність холоду тамувати біль, запалення, знижувати температуру тіла, підвищувати опірність організму несприятливим впливам. І Гіппократ, і Гален, і Цельс, і Авіценна широко використовували охолодження для зцілення. На Русі теж, як відомо, здавна було заведено після гарячої лазні поринати в крижаний купіль чи розтиратися снігом.

У Європі ці традиції довго сприймалися як дивацтво, і лише творіння баварського священика Себастьяна Кнейпа «Моє водолікування» (1886 р.) докорінно змінило колишні підходи. Поштовхом до вивчення зцілюючи можливостей холоду послужила історія, що відбулася з самим автором. Кнейп описував, як захворівши на пневмонію, він, втомлений гарячкою, скочив у крижану воду Дунаю, після чого дуже швидко одужав. Про вагомість цієї праці можна судити вже з того, що жодне видання галузі популярної медицини не перевидавалося так часто, як книга пастора Кнейпа. Ходіння босоніж по мокрій траві, холодній воді, по снігу назване тут засобом загартування та способом лікування різноманітних недуг.

У середині минулого століття спеціалісти-медики і науковці почали захоплено експериментувати з різними носіями холоду: охолодженою водою, льодом, снігом, хлоретилом, розрідженими газами, найширшого застосування серед яких набув рідкий азот.

Необхідність заснувати теорію і практику застосування холодових методів при лікуванні хворих спонукала до виникнення нової наукової дисципліни – кріомедицини. Ця наука сьогодні розвивається у трьох напрямках. Перший – кріохірургія – ставить за мету зруйнування і видалення патологічних тканин через заморожування. Другий – кріотерапія – дає можливість дуже обережно застосовувати холод для відновлення функцій окремих органів та оздоровлення всього організму. Третій напрям – гіпотермія, що забезпечує зниження температури тіла на 2-4°С і застосовується як допоміжний прийом під час оперативних втручань.

Доречно звернути увагу на термін «кріодеструкція». Спеціалісти вважають її ефективним способом руйнування патологічної тканини. Швидке й короткочасне заморожування приводить до перетворення внутріклітинної рідини на мікрокристали льоду, які при таненні «ріжуть», механічно пошкоджують мембрани клітин. Життєво важливі процеси в замороженій клітині повністю припиняються. Так гине патологічне вогнище. Така операція короткочасна, безкровна, виключає пошкодження навколишніх ділянок шкіри і слизових оболонок.

Новий прогресивний крок відбувся, коли японські вчені почали лікувати ряд захворювань організму шляхом короткочасного охолодження всього тіла в закритій азотній кріокамері з температурою -180°С. Такий холод створювали струмені рідкого азоту, які розпилювалися під тиском у різних напрямках. Лікарі змогли переконатися в тому, що швидкісний вплив наднизьких температур сприймається організмом як позитивний стрес, що мобілізує загальні фізіологічні ресурси людини, зміцнює імунітет.

За останні роки вчені віддали перевагу звичайному атмосферному повітрю, охолодженому у спеціальній холодильній машині до -120°С. Вона забезпечує регульовану подачу очищеного, охолодженого, осушеного повітря.

Осушення дуже важливе, бо вологість у поєднанні з холодом шкідлива для дихальних шляхів, а сухий холод навіть дуже низької температури переноситься легко.

Є ще один цікавий погляд на нову науку. Вона, вважає дехто, у наукових колах, творить підвалини для перетворення фантастичного в дійсне, бо береться здолати смерть, а то й старість. Сьогодні досвід консервування холодом дозволяє зберігати десятки років цілий ряд життєво важливих органів тварин та людей. Смілива ідея заморозити померлу людину до часу, коли наука підкаже шлях заміни будь-яких хворих чи зношених органів на здорові, вже робить спроби втілення. Є волонтери, що дають згоду бути збереженими у холоді на невизначений час одразу після смерті аж до уможливлення отримати нове життя. Деякі вчені свідчать, що цілком реально ретранслювати ДНК молодого організму на ДНК старого, а значить омолоджувати організм за бажанням клієнта. І все це не без участі кріомедицини. Наміри людства сміливі. От тільки що сказав би Творець на це посягання людини на обмеженість свого віку?

Незважаючи на існування певної пропорційності між мрією і дійсністю, сказане ще раз доводить, що кріомедицина варта того великого інтересу, який проявляють до неї спеціалісти-медики, спонукає надіятися, що невдовзі ця методика увійде в реєстр популярних немедикаментозних способів лікування.

654 слова

Із часопису

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: Текст наукового стилю, 9 клас, переказ Багатообіцяюча кріомедицина
Переглядів: 4808 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
avatar