Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Берегиня
04.12.2019, 05:14
загрузка...

Текст 1. Берегиня

Жінкам та дівчатам заборонялося з’являтися на Запорізькій Січі, тому що козаки хотіли відокремити їх від грубих, часто кривавих чоловічих справ. Отже, жіноцтву на Запорожжі ніколи не було місця.

Саме жінкам доводилося берегти й підтримувати домашнє вогнище, виховувати дітей, давати лад господарству, бо чоловіки-воїни зі зброєю в руках захищали рідну землю.

Шанобливо ставились в Україні до жінки-матері, тому що саме вона була берегинею козацького роду. Таким чином., берегти родину, плекати її й зміцнювати – найперше призначення українки.

За В. Супруненком

 

Текст 2. Берегиня

Ішли і йшли люди до Сварога та Берегині з ранку й до вечора: подивитися на хатину, на піч і жорна, скуштувати того дива, що хлібом зветься й схоже на Сонце.

І нічого не таїв од людей Сварог, усе показував і пригощав хлібом. Їли вони той хліб і казали: «Хочемо й ми піч мати та хліб пекти».
І казав їм Сварог:
— Спочатку кутини будуйте, виходьте з печер та бурдеїв. Годі скніти в темряві та холоді. Час жити у світлій хаті...
Тоді просили його люди:
— Навчи ставити ті кутини.
І сказав їм Сварог:
— Ось піду я від коша до коша показувати, як ставити хатину, як піч мурувати, як жорна тесати.
— Коли ж се буде? — нетерпляче доскіпувалися люди.
— Ось тільки закінчу ткацький верстат будувати.
— А що воно таке?
— Се таке, що на ньому ткатимете полотно так, як навчить вас Берегиня.
Тоді промовляла до людей Берегиня:
— Ось годі вам, люди, ходити в диких шкурах. Треба ткати біле м’яке полотно та ходити в білій одяганці, як личить дітям Білобога. Я навчу вас, люди, як з конопель куделю робити, як нитку сукати, полотно ткати, як його вибілювати та вишивати.
Люди слухали й раділи. Та надходила ніч, і страх виповзав на Землю з усіх шпарин, бо починала Земля трястись і гойдатися. То лютував Чорнобог. Він шаленів, метався у своєму похмурому Підземному Царстві, несамовито гупав усім тулубом своїм у Землю, намагаючись її розвалити чи перевернути. Та — дарма.
Тоді гримів його трубний голос:
— Он Сварог уже навчає людей кутини білі ставити, печі мурувати... А Берегиня хоче вдягати людей у біле полотно, аби відлякувати моє чорне військо, що боїться всього світлого. Тож мушу якнайшвидше знищити і Сварога, і Берегиню, і творіння їхнє...

І зійшлися Чорнобог і Мара, і стали вони нутрощі свої спорожняти. І з тої твані смердючої вродилося ціле стадо ящерів — чорних панцирних потвор.
І повелів їм Чорнобог іти на Землю й розтоптати хатину Сварога й Берегині, і їхню піч, і жорна, і їх самих разом зі Сварожичами.
Тоді здригнулася й загупотіла Земля, коли по ній важко полізли чорні ящери. Вони нестримно — тупою панцирною лавою — сунули на білу хату Сварога й Берегині.
І вихопилися назустріч потворам хоробрі Сварожичі, але їхні двогострі мечі відскакували від зроговілого панцира ящерів, і сини Сварога мусили відступити геть. Не зміг зупинити Чорнобогове військо і бог Сварог — він кидав у плазунів палаючі смолоскипи, проте їхній панцир не горів і не пікся.
І коли загрозливо блиснули ящери й мали ось-ось розчавити першу на Землі хатину, з неї вийшла Берегиня. Вся в яскраво-білому вбранні, з червоними, вишитими на білому полотні «стрілами Перуна» та «соколами». Богиня здійняла догори руки — і... чорне військо враз зупинилося, ніби заворожене білою красою (За С. Плачиндою, 434 слова).

І. Прочитайте текст мовчки. Визначте тип і стиль мовлення. Поміркуйте, кого у своїй родині ви можете назвати Берегинею? Аргументуйте свою відповідь.

ІІ. Зверніть увагу на значення виділених слів і запам’ятайте їх (Кутини — кутки, житло. Бурдеї — землянки, житло, викопане в землі. Скніти — мучитися, жити в тяжких умовах. Доскіпуватися — допитуватися. Куделя, кужіль — недоброякісне волокно льону).

ІІІ. Дайте відповіді на запитання, вибравши правильну відповідь:

1. Якого стилю поданий текст?
а) Наукового; б) художнього; в) розмовного; г) офіційно-ділового.
2. Яка основна думка тексту?
а) Добро перемагає зло; б) зло перемагає добро;
в) протистояння богів; г) віра у мрію.
3. Про яке диво йдеться в тексті?
а) Хліб; б) піч; в) хатина; г) жорна.
4. Хто лютував уночі?
а) Чорнобог; б) Берегиня; в) Сварог; г) Мара.
5. Хто навчав людей ставити хати?
а) Білобога; б) Сварог; в) Чорнобог; г) Берегиня.
6. Які кольори домінують у творі?
а) Білий і чорний; б) зелений і жовтий; в) червоний і синій;
г) блакитний і рожевий.

ІV. Охарактеризуйте образ Берегині за текстом. Доберіть синоніми до слова Берегиня.

Текст 3. Берегиня роду і народу

Змінюються часи, удосконалюється життєдіяльність лю­дини на землі, сягає фантастичних вершин наука й техніка, але неминущою цінністю, незмінною духовною, моральною величиною в людському суспільстві залишається мати. Адже в основі загальнолюдської моралі - любов до матері й пошана до материнства, які об’єднують людей незалежно від будь-яких відмінностей між ними. Із цього погляду мати й материнство схожі на Сонце, яке несе життєдайне тепло всьому людству.

Кожної миті на земній кулі народжуються діти. І перше, що бачать вони, розплющивши оченята, - материнські очі, лагідні, сяйливі, радісні. Чи є в мові ніжніше, доступніше для немовляти, милозвучніше у своїй величі й простоті слово, аніж «мама» - слово, з яким ми приходимо в цей світ?

У кожного є або була найближча і найдорожча людина - мати. У кожного на денці душі лежить, як найкоштовніший скарб, спогад про материнську ласку й доброту. У найсклад­ніші, найдраматичніші хвилини життя цей спогад гріє, під­тримує, додає сил, надихає. І хоч куди б закинула нас доля, у пам’яті жевріє материнська домівка, материнський поріг, ма­теринське вікно, материнські руки, материнська душа.

(162 слова) 

                                          За О.Омельченко

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: Берегиня
Переглядів: 63 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar