Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Безсмертний полтавець
04.12.2019, 05:13
загрузка...

Іван Петрович Котляревський належить до тих довгожителів планети, які разом із витворами  свого духу впевнено переступають  грані сторіч, далеко йдучи за межі  їм відміряного часу. Два століття живе на світі  безсмертний автор “Енеїди” й “Наталки Полтавки”, поет, веселий мудрець. Що в ньому ніби уособилися оптимізм нашого народу, його обдарованість і моральна чистота.

Що ж  приваблює в Котляревському його нащадків?  Для нас він невіддільний від свого народу, від того грунту, що живив його творчість. Написав “Енеїду”, звичайно, Котляревський, авторське право належить йому, і усе ж славетну поему витворював ще один автор, ім’я якому – український народ. І це аж ніяк не применшує індивідуальності письменника, а радше підносить великого полтавця. Те, що ми звемо народністю, було органічно притаманне Котляревському, й, певне, саме тут криється таємниця довго віку його творів.

Народився він у містечку співучому й мужньому, в маленькому будиночку на горі біля собору – в старовинній  українській хаті, з вікон якої було далеко видно. Внизу за Ворсклою розгорталися в заобрійну далеч мальовничі простори рідної Вкраїни, а звідти попід  самі вікна  підступало народне життя з його журбою та радощами. До цього життя допитливий, зіроокий Котляревський пильно приглядався.

Закінчувалося ХVІІІ сторіччя – один з найтяжчих періодів в історії України. Насаджувалося кріпацтво. Люди, вчора ще вільні та незалежні, мали стати рабами. Разом із кріпацтвом насувалося неуцтво. Зникали народні школи, які до того були майже в кожнім селі. Ніч була глибока, тільки блискавиці народних заворушень розтинали її тут і там.

Всю вогненну правду про ту добу буде сказано пізніше, і скаже її Шевченко. Те, про що Шевченко скаже на повен голос, Котляревський  зачіпає принагідно. Хоча, коли судити з картин пекла в “Енеїді”, навряд чи можуть виникати сумніви в тому, на чиєму боці симпатії письменника. Недарма Еней, мандруючи пеклом, серед найперших грішників бачить панів.

Те, що здійснив Котляревський в ім’я свого народу, можна назвати моральним подвигом. В атмосфері нечуваного гноблення в нього стало сили піднятися на оборону людини, побачити високі достойності трудящого люду, відчути красу рідної мови. Завдяки Котляревському народна мова стає мовою літератури. Слово, що від нього часом поспішали відцуратися, пролунало з вуст Котляревського і дужо, і гідно.

Котляревський завше буде дорогий для України, бо ж саме в ті роки, коли царат поставив питання, бути чи не бути українській культурі, українському слову,  письменник своєю творчістю відповів: бути! (За О.Гончаром;  370 сл.).

 

* Пояснити значення слів оптимізм (світосприймання, перейняте життєрадісністю, бадьорістю, вірою в краще майбутнє), народність (якість художньої творчості, що виражає ментальність народу).

* Дібрати синоніми до слів притаманний, цуратися.

* Скласти план (орієнтовний:  І. Веселий мудрець, в якому уособився  оптимізм народу. ІІ. Таємниця довго віку творів Котляревського – у їх народності. ІІІ. Народився у співучому й мужньому місті. ІV. ХVІІІ століття – один з найтяжчих періодів української історії. 1. Насаджувалося кріпацтво. 2. Насувалось неуцтво. 3. Блискавиці народних повтань розтинали ніч. V. На чиєму боці симпатії письменника. VІ. Українському слову –  бути!)

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: котляревський
Переглядів: 61 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar