Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Битва під Жовтими Водами
04.12.2019, 05:17
загрузка...

З усієї України сходилися до Богдана Хмельницького на Січ люди. Задумавши вгамувати невідворотне народне повстання, польський гетьман Потоцький вирядив проти козаків чимале військо. Разом із поляками на Січ ішли реєстрові козаки. Це були православні українці, лише службою зобов’язані польському королеві.

         Довідавшись про наступ поляків, Хмельницький узяв із Січі гармати й військові клейноди та на чолі свого війська вийшов ворогам назустріч. Біля Жовтих Вод козаки стали табором. Закликані Хмельницьким на допомогу татари спинилися неподалік.

         Річка Жовті Води – притока Інгульця. У своїх верхів’ях вона утворює дві гілки. Більша з них, західна, називається Жовтою річкою. Менша, східна, зветься Очеретною балкою. Ці дві гілки утворюють півострів. У XVІІ столітті він був вкритий лісом, густим та непролазним, що звався тоді Чорним. Цей півострів був приступним лише з одного боку.

         Хмельницький розумів, що польське військо Жовтих Вод не обмине. Ця місцина лежала якраз на шляху до Січі. При лівому березі річки й засіли козаки, обгородивши свій табір земляним валом та скованими возами.

         Одночасно Хмельницький поспішив назустріч реєстровим козакам. Він зумів пробудити в цих людях таку ненависть до загарбників, що вони приєдналися до запорожців.        Польське військо підійшло до Жовтих Вод. Шляхтичі отаборилися на правому березі. На лівий берег козаки їх не пустили.

         Битва розпочалася 5 травня 1648 року. Вона тривала кілька днів. Польське військо змушене було відступити назад, до балки Княжі Байраки. Передбачивши цей відступ, Хмельницький послав у балку загін піших козаків. До того ж, там у засідці сиділи татари. Наскочивши на поляків ззаду, вони заходилися «крутити веремія», як називали їхній звичай накидати на ворогів аркани, галасувати, топтати людей кіньми. Намагаючись сховатися в лісі, польські вояки падали в ями, заздалегідь викопані козаками. Військо Хмельницького сунуло на ворогів, як хмара.

         Польські воєначальники були захоплені в полон. Ті, що лишилися живими, склали зброю.

         Жовтоводська битва мала для українців таке ж значення, як для русичів битва  Куликовська.  Тут було покладено край ярму Польщі над Україною. (За Д. Яворницьким.) (309 сл.)

 

 

         Завдання.

         1. Пояснити лексичне значення слова клейноди (військові знаки, атрибути влади, які вживалися старшинами відповідно до посади).

         2. Дібрати синоніми до слів: вгамувати, обгородити, галасувати.

         3. Записати на дошці: 5 травня 1648 року, військові клейноди, Інгулець, Жовта річка, Очеретна балка, балка Княжі Байраки, «крутити веремія».

         4. Скласти план тексту (о р і є н т о в н и й : 1. Сходилися на Січ люди: а) польське військо вирушило проти запорожців; б) участь у поході реєстрових козаків; в) Хмельницький вийшов ворогам назустріч. 2. Неприступний півострів у верхів’ях  ріки Жовті Води: а) дві гілки у верхів’ях Жовтих Вод; б) зарослий хащами півострів; в) місцина на шляху до Січі. 3. Хмельницький у стані реєстрових козаків. 4. Польське військо на правому березі Жовтих Вод. 5. Битва під Жовтими Водами: а) початок битви; б) відступ ворогів; в) засідка в балці; г) татарський звичай «крутити веремія»; ґ) ями-пастки в лісі; д) закінчення битви. 6. Значення битви під Жовтими Водами для українців).

         5. Написати детальний переказ тексту.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 99 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar