Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Брати
05.11.2020, 00:35
загрузка...

Докладний переказ тексту художнього стилю з творчим завданням (висловленням власного ставлення до героїв та їхніх вчинків)

Брати

До свого роду хоч через воду.

Народна творчість

У три роки Петро залишився сиротою. Його батько й мати загинули під час одного з набігів на їхнє село. Хлопця прихистила родина Жмайлів, у яких був хлопчик того ж віку. Діти любили один одного. Підрісши, разом ходили до церковноприходської школи, обоє добре вчилися. Коли їм виповнилося по шістнадцять років, Степан Жмайло відвіз їх до колегії в Острозі. Приїхавши в Острог, кульчичани пішли до князя, який звелів прийняти хлопців до колегії і помістити в бурсі. Першою особою в Острозі у князя був ректор Герасим Смотрицький, що допомагав князеві заснувати школу й друкарню, славився як велика людина і вчений.

Смотрицький став хлопців екзаменувати, а оскільки був неабияким педагогом, зумів від них одержати, чого йому треба, і послав їх у бурсу. У бурсі мали помешкання ті хлопці, у яких не було можливості жити в місті. Кульчичанам пояснили бурсовий порядок, вишукали місця, одне біля другого, щоб їх не розлучати.

По обіді хлопці забавлялися на бурсовій площі. Школярі, зацікавившись новачками, запропонували Марку Жмайлу побитися на дерев’яній шаблі з кращим у бурсі митцем на шаблі Семком. Домовились битись до трьох перемог. Усі три перемоги одержав Марко, вибиваючи шаблю з рук Семка. Він оголосив відтепер кращим на шаблі в бурсі Марка. Петрові запропонували теж показати своє вміння. Він був митець від лука. Дали лука, намалювали вуглем турка на огорожі і запропонували поцілити в голову. Та Петро наперед сказав, що поцілить у ніс або коло носа, бо ще не знає сили того лука. Поцілив у ніс, далі в зуби та вибив наприкінці тому туркові око.

Позаду хлопців увесь цей час стояв козак і приглядався. Вийшовши з гурту, він сказав обом хлопцям, що таких митців то хіба що на Запорожжі шукати. А ця штука на шаблі на Запорожжі Жмайловою зветься. Він поцілував хлопців і вийшов із бурсового городу. Це був Северин Наливайко. Бурсаки обожнювали його і мали за взірець. Після того,як він звеличив новачків, вони в очах товаришів виросли на великих людей. Петро взяв лук і, показавши ворону, що летить, вистрілив. Ворона впала нежива в город.

У цей час до городу ввійшли князь із ректором. Побачивши ворону, спитали, хто її вбив. Коли бурсаки розповіли князю, які митці Петро з Марком, князь запропонував Марку помірятися з ним на шаблі. Марко збентежився, узяв шаблю, але потім поклав під ноги князю. Князь був тим задоволений, що хлопець уміє шанувати і вік, і стан.

Ректор дивувався, як могли хлопці в церковноприходській школі стільки знання набратись. Видно, учителі добрі були. І радів із того,що князь обіцяв спровадить до Острога вчителя прямо з Греції, до науки з грецької мови. Ректор дозволив бурсакам вийти в місто, хоча ніколи хлопців самих не пускали. Міщани забирали їх до своїх будинків, сито пригощали та обдаровували. Острозькі міщани пишалися своєю школою і дуже любили хлопців.

(447слів ) За А.Чайковським

Словникова робота:

1. Визначте тему та основну думку тексту.

2. Поясніть написання слів: родина Жмайлів, Острозька академія, Греція, Запоріжжя, Наливайко.

3. З’ясуйте значення виразів:звеличив новачків, мали за взірець.

Творче завдання.

Доповніть текст і висловіть власні міркування з приводу того, наскільки сучасна молодь дотримується традиційних норм етикету. Аргументуйте свої думки прикладами з життя.

Орієнтовний складний план

1. Доля малих сиріт.

2. Знайомство з Герасимом Смотрицьким.

3. Пригоди в Острозі:а) битва на шаблях;б) вправний стрілець;в) шанобливе ставлення до віку і стану.

4. Гарне ставлення міщан.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 160 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar