Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ |
24.10.2014, 15:55 | ||||||||||||||||
загрузка...
1. Художні тексти розповідного характеру з елементами опису тварини для докладного переказу (усно і письмово) Цього літа я знову на морському узбережжі. Ранок на безлюдді серед гомону хвиль — моя улюблена пора. Та сьогодні, бачу, я тут не сам. За кількасот метрів витягує свого човна на берег якийсь рибалка і кличе мене допомогти. Мабуть, багато риби впіймав. Підбігаю. Удвох ми швидко витягуємо і прив’язуємо човен. А що ж у ньому? Оце так риболовля! На дні сиділа справжня морська чайка, прив’язана за ногу, і дивилася на мене насмішкуватими злісними очима. Я ніжно погладив її шовковисте пір’ячко. Чоловік застеріг від чайчиного гострого дзьоба і забіяцької кусливої вдачі. Казав, що через це її не люблять, називають злюкою, розбишакою. Але він зріднився з цією істотою, бо зобов’язаний їй своїм життям. Того дня зненацька розгулявся вітрисько, на морі заштормило. Вода бушувала і під, і над човном. Простір довкола став непроглядним. Рибалка спрямував човен туди, звідки чувся розпачливий крик птахи. Вона і вивела його тоді із самого, здавалося, пекла. А коли стихія на морі вгамувалася, зустрів її самотню, обшарпану, ледь живу серед морського баговиння. Чоловік оповідав, а я милувався білосніжною голівкою птаха, його гордо загнутим дзьобом, широкою спиною й могутніми крилами, на кінцях чорними, як сажа. І навіть здоровенними перетинчастими ногами й лютими очима. Завдання Урок № 24 Тема. Розвиток зв'язного мовлення. Переказ тексту «чайка, якої не любили». Мета: □ Навчальна: вчити учнів переказувати текст, використовуючи творче слово у власному мовленні, робити самоперевірку роботи. □ Виховна: виховувати бережливе ставлення до природи, працьовитість. □ Розвивальна: розвивати вміння встановлювати логічні зв’язки; креативне мислення, пам'ять, уяву, спостережливість, увагу. Тип уроку: урок розвитку зв'язного мовлення. Обладнання: ілюстрації, малюнки, фотографії ромашки, слова для словникової роботи, мікрофон, індивідуальні картки, «Сенкан». ПЕРЕБІГ УРОКУ І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 1. Забезпечення емоційної готовності до уроку Уже дзвінок нам дав сигнал, І на урок він нас покликав. Отож часу не витрачаймо, Роботу швидше починаймо. 2. Організація класу. Девіз уроку (на дошці) Не просто слухати, а чути. Не просто дивитись, а бачити. Не просто відповідати, а міркувати, Дружно і плідно працювати. 3. Актуалізація опорних знань 3.1. Відгадай загадки. Щоб дізнатися тему нашого уроку, треба відгадати загадку. 1. Птиця ходить по піску — моряку обіцяє смуток. (Чайка) 2. Білокрилі господині над морем літають. (Чайка) 3.2. Поетична хвилинка. Над морем — сонце і блакить, Ширяє чайка білокрила. Ось хлопчик крикнув — і за мить До нього чайка прилетіла. Ось на плечі уже вона Сидить, немов у себе вдома. Напевно, чайка ця — ручна, Давно із хлопчиком знайома. 3.3. Бесіда за питаннями. ▼ Як ви гадаєте, де живуть ці пташки? ▼ Як вони допомагають матросам? 3.4. Розповідь учителя про чайку. — У стародавніх народів чайки символізували зв’язок із водою і були шанованими птахами. Адже без води, власне, і життя немає... Озерна, річкова, або звичайна чайка — Larus ridibundus — невеликий птах із родини чайкових, який гніздиться на території Євразії. У старовину чайку називали мавпою — можливо, за її крики. Чайка — птах не надто велика й витончена. Довжина її тіла — від 36 до 39 см. Розмах крил — від 85 до 100 см. Маса — близько 250-350 г. Голова кругла, влітку темно-коричнева, кольору міцної кави, майже чорна, з вузькими білими плямами над і під очима. На потилиці помітна межа між темним і світлим оперенням у вигляді білої плями. Восени і взимку голова стає сіруватою. Дзьоб тонкий, темно-червоний. Крила і спина світло-сірі, на кінці крила ззаду чорна смуга, а спереду біла смуга. У молодих птахів голова коричнева, тіло рудувате, сіро-бурі крила з білими кінцями, на хвості чорна смуга. Ноги і дзьоб червоні. Лапи мають плавальні перетинки, куприкова залоза виділяє мастило для пір’я, незважаючи на те, що чайки ніколи не пускаються в тривале плавання, а тримаються поруч з берегом. Голос чайки важко передати однозначно. Він може нагадувати сміх, квохтання, крики роздратованої кішки і віддалено пом’якшене «кярр-а-а-а- КРР». Живуть не тільки на морському узбережжі, а й у дельтах річок, у заплавах, на озерах, болотах, торф’яних кар’єрах, болотах, на зарослих острівцях, на внутрішніх водоймах, на річках великих і малих міст., Чайки — птахи розумні, навіть винахідливі, до того ж їм пощастило з дзьобом, який вважається універсальним. 3.5.Гронування. Розкажіть, що цікавого ви дізналися про чайку.
II.ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ III.ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ Уважно прослухайте текст «Чайка, якої не любили» і згодом ви напишете його переказ. 1. Ознайомлення із текстом ЧАЙКА, ЯКОЇ НЕ ЛЮБИЛИ Цього літа я знову на морському узбережжі. Ранок на безлюдді серед гомону хвиль — моя улюблена пора. Та сьогодні, бачу, я тут не сам. За кількасот метрів витягує свого човна на берег якийсь рибалка і кличе мене допомогти. Мабуть, багато риби впіймав. Підбігаю. Удвох ми швидко витягуємо і прив’язуємо човен. А що ж у ньому? Оце так риболовля! На дні сиділа справжня морська чайка, прив’язана за ногу, і дивилася на мене насмішкуватими злісними очима. Я ніжно погладив її шовковисте пір’ячко. Чоловік застеріг від чайчиного гострого дзьоба і забіяцької кусливої вдачі. Казав, що через це її не люблять, називають злюкою, розбишакою. Але він зріднився з цією істотою, бо зобов’язаний їй своїм життям. Того дня зненацька розгулявся вітрисько, на морі заштормило. Вода бушувала і під, і над човном. Простір довкола став непроглядним. Рибалка спрямував човен туди, звідки чувся розпачливий крик птахи. Вона і вивела його тоді із самого, здавалося, пекла. А коли стихія на морі вгамувалася, зустрів її самотню, обшарпану, ледь живу серед морського баговиння. Чоловік оповідав, а я милувався білосніжною голівкою птаха, його гордо загнутим дзьобом, широкою спиною й могутніми крилами, на кінцях чорними, як сажа. І навіть здоровенними перетинчастими ногами й лютими очима (Із часопису). (196 слів) 2. Визначення теми й головної думки тексту 3. Аналіз тексту 3.1. Змістовий аналіз тексту. ► Де був герой цього літа? ► Кого він побачив на узбережжі? ► Що витягували вони із моря? ► Що побачив головний герой у човні? ► Про що розповів рибалка? ► Кого зустрів рибалка? ► Якою була чайка після шторму? 3.2. Мовний аналіз тексту. 3.2.1.Поясніть значення слів. Стихія — тут: явище природи, її могутня руйнівна сила. Баговиння — болотисте місце. 3.2.2.Доберіть епітети до до слів. Море — бурхливе, вируюче, неспокійне, розбурхане. Чайка — сердита, самотня, обшарпана, рідна. 3.3.Структурний аналіз тексту. 3.3.1.Складання плану тексту. План 1. Літній відпочинок. 2. Раптова зустріч. 3. Птиця у човні. 4. Розповідь рибалки. 5. Милування незвичайною істотою. 3.3.2.Поділ тексту на абзаци, ► Назвіть зачин, кінцівку. ► Про що йдеться в основній частині? ► Скільки абзаців у тексті? 3.4.Усне переказування тексту. 3.5.Написання слів. Слова з орфограмами: узбережжя, безлюддя, прив’язати, пір’ячко, дзьоб, розпачливий, білосніжна, здоровенні, перетинчасті, насмішкуваті. 3.6.Повторне читання тексту вчителем. 3.7.Запис переказу в зошит. 3.8.Слухання 3-4 переказів. IV.ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ 1.Вгадай слово
(ЧАЙКА) 2. Складання «Сенкану».
V. ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУ VI. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Автор:
Кривобокова А. І.
| ||||||||||||||||
Переглядів: 8614 | Завантажень: 0 | Коментарі: 1 | |
Всього коментарів: 1 | |
| |