Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Чортомлицька січ
03.11.2014, 09:05
загрузка...

              Для захисту від іноземних поневолювачів в Україні на рубежі XIV –  XV століть були створені власні збройні сили – козацтво.

         До лав козацтва вступали наймужніші люди. На них чекали військові походи й битви. Але козаки не тільки воювали. Вони бралися за плуга, полювали хижого звіра, годували худобу, займалися ремеслами. Козаки засновували хутори й села, будували нові й відроджували зруйновані ворогами міста й містечка.

         У пониззі Дніпра, за порогами, на дніпровських островах козаки створили систему укріплень. Козацька фортеця, захована в плавнях, густих заростях лози й очерету, була для ворогів неприступною. Укріплення з дерев називали «засіками». Від цього слова одержала свою назву Січ. Запорозькою Січ назвали тому, що лежала вона за порогами.

         Кілька разів Січ змінювала своє місцеперебування. Вважають, що спершу вона знаходилася на острові Хортиця. Там у середині XVІ ст. князь Дмитро Вишневецький спорудив укріплений замок. Пізніше пристановищем Січі став острів Томаківка, згодом – інший дніпровський острів – Базавлук. Повстанське військо Богдана Хмельницького сформувалося, коли Січ перебувала на Микитиному Розі.

         Найдовшу історію мала Чортомлицька Січ. З нею пов’язані життя й діяльність славетного отамана Івана Сірка.

         Зовні ця Січ нагадувала місто-фортецю. З лівого боку її омивала річка Чортомлик, з правого – річка Прогной. За фортецею протікала ріка Скарбна. Урвисті береги цих трьох річок правили за природне укріплення.

         З четвертого боку Січ виходила в поле. Тут знаходився вал із бійницями, що укріплювався частоколом із загострених паль. З цього боку стояла велика оборонна башта, а перед нею було влаштоване земляне укріплення для гармат.

Читати далі...

 

 

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: чортомлицька січ, переказ, Січ, текст переказу чортомлицька січ
Переглядів: 8398 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 3.2/5
Всього коментарів: 0
avatar