Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Чудодійна любка
09.12.2020, 21:46
загрузка...

Вірний Петрів кінь Буланко мчав по високій траві. З-під його копит, розправивши рожеві й зелені прозорі крильця, бризкали  на всі боки коники. Комах зносило вітерцем, і вони розсіювались далеко довкола. Кілька разів з-під самих копит мов хто викидав здоровенних зайців. Не раз із густої трави сторчма злітали розпасені куріпки.

Ребро пагорба високо знеслося вгору, і перед вершником відкрилася поросла деревами долина. Петро спрямував Буланка пологим схилом праворуч. Хоч кінь мчав по траві, було видно, що під ним широка справжня стежка.

Стустившись з пагорба, Петро пустив вірного Буланка тихою ходою. Може, кроків зо двісті протюпав кінь, тоді заіржав. Десь за зворотом відповіли слабким переривчастим іржанням. Петро підняв лук і почав напинати тятиву.

Ось крутий зворот стежки. Межи кущів тьопає кінь половий. Голову опустив, порваний повід волочиться. Кульбака на коні скособочилась у правий бік, з неї стирчить дві стріли.

То ж Степанів Лиско! Не дався татарам! Бродить степом, сумує за загиблим господарем...

Підігнавши Буланка до охлялого коня,  Петро зістрибнув. Погладжуючи замордованого Лиска, вийняв з його загноєних губ вудила. Розстібнув підпругу, зняв сідло, повиймав татарські стріли.

Петро повів обох коней  на дзюркотіння води.  Напоївши їх у струмку, заходився коло бідного Лиска. Почав гострими паличками чистити рани. Кінь дрібно тремтів. Ран було чимало. Всі від стріл.

Петро набрав у казанок кришталевої води. Відійшовши подалі від струмка,  заходився сокирою  викопувати яму для вогнища. Відтяв засохлий сук, розколов на скіпки. Приніс шишок. Тоді, трохи поблукавши серед  кущів,  приніс у шапці  вогких бульбуватих коренів завбільшки з голубині яйця. Висипавши у казанок, добряче помив. Це були  плоди любки. Ще цю рослину називають "Люби мене, не покинь”. Наші дівчата її у ворожбі вживають. А вояки знають, що, це найкращі ліки від знесилення. Татари у військовому поході завжди  запасаються любкою. П’яти бульбочок на цілий день здоровому вояку вистачає, щоб сили не втратити. Треба тільки вміти приготувати.

Петро розпалив вогнище. Поставив на нього казанок із свіжою водицею. Невдовзі на дні казана почали народжуватися  маленькі бульбашки, а тоді відриватись і злітати вгору, над поверхнею  закрутилася пара.

Тим часом Петро насилював чисто помиті бульбочки любки голкою на нитку. Потім він потримав це "намисто” в окропі, щоб бульбочки не грічили, не пліснявіли й добре сохли.  Після цього їх слід було б добряче висушити й розмолоти. З розмелених бульбочок  на молоці або воді роблять бовтанку. Але то для людини. Коневі ж  досить нашкребти й дати разом з  перетертим на каменях розпареним  вівсом.

Скоро усе було зроблено. Лиско куняв, опустивши голову. Петрів Буланко, приступивши до нього впритул,  хльоскав хвостом. Він відганяв мушву і від себе, і від хворого товариша.

Петро прихилився спиною до нагрітої за день сосни і з насолодою вдихав запах розімлілої живиці. В казанку кипіла  каша тепер уже для нього. З кущів  розходилися духмяні пахощі. То  чудодійна  любка розкривала  надвечір свої  квіти. (За Ю.Логвином;  450 сл.)

 

  • Пояснити лексичнезначення слів кульбака (сідло), підпруга (частина кінської збруї – широкий ремінь, який зятягують попід черевом коня, закріплюючи сідло), тятива (ремінь або мотузка, що стягує кінці лука),  половий(світло-рудий), буланий(світло-карий).
  • Дібрати синоніми до слів замордований, охлялий.
  • Скласти план  докладного переказу (орієнтовний: І.  Буланко мчав по високій траві. ІІ. Перед вершником відкрилася долина. ІІІ. Почулося слабке іржання. ІV. Кінь загиблого Степана. 1. Порваний повід. 2. Скособочена кульбака. 3. Татарські стріли у сідлі. V. Допомога Лискові. 1. Петро вийняв вудила. 2. Зняв сідло. 3. Вийняті стріли. VІ. Козак напоїв коней. VІІ. Петро готує ліки. 1. Викопав ямку, зібрав паливо. 2. Приніс води. 3. Зібрав плоди любки. 4. Потримав насилені бульбочки в окропі. 5. Коневі вистачить нашкребти й дати з перетертим  вівсом. VІІІ. Буланко відганяв мушву. ІХ. Запахла надвечір любка).
  • Перебудувати  складений план  на план переказу стислого (орієнтовний: І. Вершник  спустився в долину. ІІ. Кінь загиблого товариша. ІІІ. Ліки для Лиска. 1. Вогнище. 2. Нанизані бульбашки любки в окропі. 3. Досить нашкребти й дати з вівсом. ІV. Запахла надвечір любка).
  • Написати стислий переказ.
Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 2707 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar