Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

До таємниці слова
30.03.2015, 09:48
загрузка...

У посланні від Іоанна устами Апостола мовиться, що життя на землі творилося Словом: «Спочатку було Слово, і Слово було у Бога, і Слово було Бог… Усе через нього почало бути… В ньому було життя, і життя було світлом для людей». У цьому твердженні ми найчастіше вбачали складну міфотворчу алегорію і тільки. А хіба це не наукова теза, поетично оформлена давньоєвропейським мудрецем? За нею ще одна з найбільших земних таємниць, до розкриття якої згодом, імовірно, прийдуть науковці й теологи, об’єднавши зусилля. Вже й нині ми підійшли до визнання загадковості явищ, пов’язаних зі словом. Доісторичні Веди, Біблія, середньовічні трактати вирізняли його як особливий предмет уваги. Адже людина не могла не запримітити незвичайної його сили.

З матеріалістичного погляду у словах немає нічого, крім звуків, які комбінуються мовленням у мовні одиниці. Чи це остаточний висновок?

Відомий гуманітарій І. Огієнко переконливо доводив: у мові акумулюється духовна енергія народу. Справді, не виключено, що слово – лише стан певної, не знаної нами енергії, магнетичне поле, код до приведення її в дію. У повсякденні людина повинна зважити на те, що засобом слова можна привнести в ауру Землі добро, яке її зміцнить і очистить, чи зло, яке її руйнуватиме. Це дуже важливо, коли думати про нашу планету як про живу частку Всесвіту – субстанцію, якій характерні ефірність, астральність, ментальність тощо. Адже слово, як відомо, може наснажувати, одухотворю вати, кликати до життя, а може зневіри ти, а то й знищувати. Словом творилися магічні молитви і проголошувалися нищівні прокляття, дія яких тривала століттями, сягаючи сьомого коліна людського роду.

Отже, до мови і мовлення належить ставитися відповідально. Це – Божий дар, що таїть у собі силу, якою потрібно обережно і правильно користуватися.

«Ну що б, здавалося, слова», - розмірковував великий Поет і доходив висновку про надзвичайну їх потенцію. Минають роки, а Шевченкове слово продовжує звучати так само актуально, оберігаючи соціально-духовні надбання нації. Будучи своєрідним словесно-духовним фільтром і каталізатором, художня література завжди несла в собі ідею вдосконалення людства. Є й ще одна істотна властивість літератури: здатність зафіксувати перебіг подій у різних просторово-часових ракурсах. Слово може викликати в уяві пережите в минулому, відчинити двері прийдешнього. До людської душі дотикаються віртуальні світи-виміри, зв’язок з якими можливий лише через слово.

Важко сказати, коли саме людина серйозно замислилася над таїною слова. Не зрозуміло й те, як виникала, освоювалася людиною мова. Не знаючи механізму мовотворення, ми не можемо пояснити, чому наш предок назвав дерево «деревом», небо «небом». Можливо, давня людина інтуїтивно відчувала не вловлювані нами особливості звуків, уміла їх асоціювати з явищами і предметами оточення. Це матеріал для дослідження.

З часу руйнування Вавилонської вежі мовна сфера зазнала чимало кількісних і якісних змін. Їх вивчення дасть нам матеріал для висновків за різними напрямками пізнання світу. Будьмо гідними мудрості пізнавати цю таємницю, утверджувати в собі рідне слово і в слові, високому, доброму, утверджувати себе.

За Н. Диб’як

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: переказ До таємниці слова
Переглядів: 3570 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
avatar