Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Дружба як цінність
05.10.2015, 19:58
загрузка...

У будинку людського щастя дружба зводить стіни, а любов утворює купол. У цих словах К.Пруткова образно визначена роль дружби в людських справах. Дружба ушляхетнює життя, її шанували і возвеличували мислителі давнини. Дружба в оцінці Аристотеля «найнеобхідніше для життя, ніхто не хоче жити без друзів,навіть якщо немає інших багатств». Далі роз'яснює він «дружба – не тільки неоцінена, а й прекрасна, ми уславлюємо того, хто любить своїх друзів. Мати багато друзів – це чудово, а деяким навіть здається, що бути хорошою людиною і другом – це одне і те саме». Надзвичайно високо оцінюється дружба в українській культурі та ментальності. Розкриваючи силу дружби, Григорій Сковорода наводив слова Плутарха «що дружба супроводжуючи життя, не тільки додає втіхи і чарівності світлим його сторонам, а й зменшує страждання, і Бог, додавши до життя дружбу, зробив так, щоб все було радісним, приємним і милим». 

Коли друг поруч і разом з вами втішається, і якби підлесник не кував лихо, використовуючи насолоди і приємності, треба знати, що він нічого радісного не вносить в дружбу. Сковорода навчав бути обачливим у виборі друзів. Нині, коли час збігає надзвичайно швидко, коли ритм життя набуває шаленого темпу, коли не вистачає часу для спілкування, телебачення, подекуди, замінює людське спілкування. 

Чи актуальні питання глибинних стосунків?

Звичайно час вносить свої корективи, але такі поняття, як «дружба» і«любов» - завжди залишаться найвищими цінностями. Вони являють собою таємничий процес, який неможливо запрограмувати, наповнюючи життя радістю, емоційно збагачуючи його. У психології поняття «дружба» визначається як стійкі, міжособистісні відносини, які характеризують взаємну прихильність їх учасників,взаємні очікування відповідних почуттів та відання переваги. 

Розвиток дружби передбачає слідування неписаному кодексу, що стверджує необхідність взаєморозуміння,відвертості та щирості. Вона передбачає довірливі стосунки, активну взаємодопомогу, взаємний інтерес до справ та переживань іншого, щирість та безкорисливість почуттів. Серйозні порушення цього подібного кодексу ведуть до її припинення або до поверхових приятельських стосунків, або до перетворення її в протилежність дружби – у ворожість. 

Найбільшої інтенсивності дружба досягає в юнацькі роки та в період ранньої зрілості, коли відзначається виняткова значущість відносин із друзями. При цьому стосунки між друзями наповненні глибоким емоційним змістом. Дружба виступає іноді своєрідною формою психотерапії для людини, вона дозволяє висловити потаємні почуття та знайти тих, хто поділяє її думки. Тож справді, як стверджує українське прислів'я «Людина без друзів – що дерево без коріння». (За Л. Сохань; 405 слів).

Завдання

Напишіть переказ тексту, додавши самостійно складену кінцівку-роздум про своє розуміння дружби. Відтворюючи зміст, використайте аргументи, що підтверджують тезу (крім наявних, можна навести приклади з життя, літератури, мистецтва).

У самостійно створеній частині має бути те, що характеризує публіцистичний стиль, передусім поєднання логічних та емоційно-експресивних засобів.

Дотримуйтеся послідовності роботи над переказом.

Послідовність роботи над переказом

  1. Самостійне складання учнями плану переказу.
  2. Робота з чернеткою
  3. Редагування (за пам’яткою) й переписування роботи начисто.

Контрольно-рефлексивний етап

Самостійна перевірка написаного

Учні читають переказ і виправляють помилки.

Домашнє завдання (на вибір)

Доберіть афоризми або прислів’я про дружбу і взаємодопомогу.

Запропонувати однокласникам «Кодекс дружби».

Доберіть текст публіцистичного стилю подібної тематики. Зробити його стилістичний аналіз.

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав: | Теги: дружба, Про дружбу, ТВІР, текст, Дружба як цінність, переказ тексту дружба, цінність, переказ
Переглядів: 6740 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 1.9/10
Всього коментарів: 0
avatar