Головна » Файли » ПЕРЕКАЗИ

Дружина поета
07.11.2014, 07:45
загрузка...

Текст публіцистичного стилю для стислого переказу із творчим завданням

Дружина поета

Поет запропонував Марії одружитися на третій день знайомства. Їй першій він читав свої твори, а вона й сама кохалася в поезії, писала вірші і знала їх безліч напам’ять. А які були щасливі вечори, коли обоє співали у супроводі гітари! Невдовзі Володимир Сосюра переконався, що його тендітна подруга, сповнена сміху, пісень, була сміливою й відчайдушною і за свого поета готова була кинутися у вогонь і у воду.

На початку 30-х похід влади проти українських інтелігентів набирає потужніших обертів. Сосюру «коронують» тавром, що мало назву «зоологічний націоналіст». Він підтримував політичні погляди М. Хвильового, і цього було досить, щоб перекреслити поетові життя. Його не друкували, з ним боялися вітатися. Тоді його порятувала Марія своїми клопотаннями перед високими чинами. Але вірш «Любіть Україну» став приводом для нових звинувачень.

… Марія мала зникнути без усякого розголосу: вийти з дому і не повернутися. Цим було б завдано Сосюрі найдошкульнішого удару, дужчого, ніж страх перед власним кінцем. Він любив її понад усе, а втративши, був би знешкоджений як поет-дисидент. О першій дня (Сосюру саме запросили на прем’єру денного спектаклю) у квартирі пролунав телефонний дзвінок. Ввічливий голос просив Марію Гаврилівну про послугу: підійти до Міністерства держбезпеки і підтвердити особистість однієї людини. За хвилину дружина поета виходила з дому. Щось підштовхнуло її сказати синові, куди йде, і тому вона не зникла безслідно.

До установи ходи хвилин на десять. Біля неї зупинилася легківка, і чоловік у цивільному повідомив, що йому доручено її підвезти. Вона сприйняла це як вияв особливої поваги до неї і… зникла з життя на п’ять років.

…Камера-одиночка у підвалі. На підлозі солом’яна підстилка. Щодоби, три місяці підряд, тривали допити. Ні, її не били. Але виснажували позбавленням сну і відпочинку. У будь-який час ночі або дня викликали на допити. Щоб купити собі якщо не звільнення, то полегшення, вона мала зізнатися, в яких терористичних організаціях була задіяна, а ще розповісти про «націоналістичну діяльність» українських письменників. З відразою кидала слідчому в обличчя:

-      Із терористів знаю лиш вас! Бо ви тероризуєте людей.

Слідчий втратив самовладання. Заздалегідь вибудувана справа не просувалася. Марія вироку не підписала, марно сподіваючись на якусь законність. А Володимир Миколайович нічим не зміг допомогти дружині – сам чекав на арешт.  Його ім’я фігурувало на шпальтах газет поряд з іменами Петлюри та Бандери.

Таборів у її житті було п’ять.

Читати далі...

 

 

 

Категорія: ПЕРЕКАЗИ | Додав:
Переглядів: 5745 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 2.8/6
Всього коментарів: 0
avatar